15 listopada 2024 r.
Stefan Kukowski — Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Św. Stanisława B.M. został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi Św. Floriana za współpracę i inicjatywy społeczne o zasięgu międzynarodowym zbieżnymi z ideami Św. Floriana. Honorując naturalną potrzebę ustawicznego rozwoju etyki , moralnego postępowania ‚szeroko rozumianej dobroczynności, patriotyzmu , zgodnie z dewizą „Bogu na Chwałę Ludziom na Pożytek”. Za kształtowanie postaw patriotycznych, służby Bogu i Ojczyźnie — podtrzymywanie ducha rycerskości, wzajemnego poszanowania i honoru, — krzewienie pozytywnych idei tradycji szlacheckiej i zakonów rycerskich.
15 listopada 2024 r.
15 listopada. Katowice. W katowickim Hotelu Marysiny Dwór odbyła się Pierwsza Gala Charytatywna Orderu Św. Stanisława w Polsce organizowaną przez Przeorat Małopolski PZK Orderu Św. Stanisława i Brilliant Minded Women Foundation. Zebrane środki zostaną przekazane na dzieci niepełnosprawne w Krakowie. Na specjalne zaproszenie gospodarza kaw. Mieczysława Kucharskiego udział w tym spotkaniu wziął Wielki Mistrz Konfederacji Stefan Kukowski wraz z żoną, którzy w darze rodzinie Kucharskich przywieźli relikwiarz z relikwiami Św. Antoniego z Padwy. W Czwartek było spotkanie gospodarza, Jana Stadnickiego komandora Św. Floriana omawiając współpracę, porozumienie, współdziałania z Orderem Świętego Stanisława. W czasie Gali Charytatywnej w i mieniu Kapituły Medalu „Polonia Semper Fidelis” Stefan Kukowski w asyście kaw. Jacka Żyrkowskiego wręczył medal Mieczysławowi Kucharskiemu w uznaniu wieloletnich zasług w pielęgnowaniu polskiej historii i tradycji narodowych. Kaw. prof. Maciej Kaliski zaprosił Stefana Kukowskiego na robocze spotkanie na którym omawiano zjednoczenie Orderu na płaszczyźnie wspólnoty działań. Bazą ma być jedność przy organizowanym na terenie kraju i poza granicami 1000 lecia Koronacji Bolesława Chrobrego w Roku Świętym 2025. Będzie to sprawdzian woli wspólnych działań, współodpowiedzialności, pozytywnego wizerunku Orderu Świętego Stanisława B.M.
16 listopada 2024 r.
16 listopada 2024 r. we Frący odbył się po raz 16. Międzygminny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej, organizowany dla dzieci ze szkół podstawowych przez Gminę Smętowo Graniczne, miejscowy ośrodek kultury i Centrum Historyczno – Edukacyjne we Frący. Dobrym duchem i animatorką konkursu jest od lat pani Regina Kotłowska – nauczycielka, poetka, pisarka. Cel konkursu jest zawsze ten sam: krzewienie i podtrzymywanie wśród dzieci postaw patriotycznych. W konkursie wzięły udział dzieci ze szkół w Kopytkowie, Skórczu, Tymawie, Pączewie, Mirotkach, Lalkowach, Skarszewach. Także maluchy z przedszkoli w Skórczu. Liczyły się najbardziej nie miejsca i nagrody (wszystkie dzieci zostały obdarowane), lecz przede wszystkim cudowna atmosfera radosnego spotkania dzieci i dorosłych. Patronowali mu Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Św. Stanisława Stefan Kukowski, Muzeum II Wojny Światowej, Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. W komisji konkursowej zasiadał m.in. kawaler Konfederacji Orderu Św. Stanisława, historyk Piotr Szubarczyk, który wygłosił w przerwach między występami dwie gawędy dla dzieci ich rodziców, związane z datą konkursu. 16 listopada 1944 r. Niemcy zamordowali w lesie na terenie gminy Smętowo Graniczne polską nauczycielkę ze szkoły w Bukowinach Mieczysławę Małolepszą, za przechowywanie biało-czerwonej flagi szkolnej i skromnej biblioteczki. 16 listopada 1918 roku Józef Piłsudski notyfikował całemu światu odrodzenie Rzeczypospolitej, co jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski XX wieku. Kawaler Piotr Szubarczyk wręczył Reginie Kotłowskiej dyplom od Konfederacji Orderu Św. Stanisława za wieloletnią, pełną oddania pracę na rzecz obywatelskiego i patriotycznego wychowania naszych dzieci.