listopad

9 listopada 2024 r.

9 listopada 2024. Już ósma edy­cja kon­fer­encji pop­u­larnonaukowej z cyklu „Wielcy ludzie małego Pelplina”, orga­ni­zowaną przez Odd­ział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-​Pomorskiego w Pelplinie oraz Bib­liotekę Diecez­jalną w Pelplinie. Tegoroczna kon­fer­encja nosi tytuł „Pelplini­anie w służ­bie państ­wowej” i poświę­cona będzie wybit­nym posta­ciom z Pelplina, które pełniły istotne funkcje pub­liczne, w tym sen­a­torom, posłom, woje­w­odom, sędziom oraz bur­mistr­zom. W gronie prele­gen­tów zna­jdą się: ks. prof. dr hab. Jan Walkusz, kawaler w Orderze Ryszard Szwoch Orga­ni­za­torem był Koman­dor Pelpliński Bog­dan Wiśniewski. Part­nerem wydarzenia Pelplińska Koman­do­ria Orderu Św. Stanisława BM. Goś­ciem wielokroć wspier­a­jący kon­fer­encje Ste­fan Kukowski.

15 listopada 2024 r.

Ste­fan Kukowski — Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acji Orderu Św. Stanisława B.M. został uhonorowany Zło­tym Krzyżem Zasługi Św. Flo­ri­ana za współpracę i inic­jatywy społeczne o zasięgu między­nar­o­dowym zbieżnymi z ideami Św. Flo­ri­ana. Hon­oru­jąc nat­u­ralną potrzebę ustaw­icznego roz­woju etyki , moral­nego postępowa­nia ‚sze­roko rozu­mi­anej dobroczyn­ności, patri­o­tyzmu , zgod­nie z dewizą „Bogu na Chwałę Ludziom na Pożytek”. Za ksz­tał­towanie postaw patri­o­ty­cznych, służby Bogu i Ojczyźnie — podtrzymy­wanie ducha ryc­er­skości, wza­jem­nego poszanowa­nia i hon­oru, — krzewie­nie pozy­ty­wnych idei trady­cji szlacheck­iej i zakonów rycerskich.

15 listopada 2024 r.

15 listopada. Katow­ice. W katow­ickim Hotelu Marysiny Dwór odbyła się Pier­wsza Gala Chary­taty­wna Orderu Św. Stanisława w Polsce orga­ni­zowaną przez Prze­o­rat Małopol­ski PZK Orderu Św. Stanisława i Bril­liant Minded Women Foun­da­tion. Zebrane środki zostaną przekazane na dzieci niepełnosprawne w Krakowie. Na spec­jalne zaprosze­nie gospo­darza kaw. Mieczysława Kucharskiego udział w tym spotka­niu wziął Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acji Ste­fan Kukowski wraz z żoną, którzy w darze rodzinie Kuchars­kich przy­wieźli relik­wiarz z relik­wiami Św. Antoniego z Padwy. W Czwartek było spotkanie gospo­darza, Jana Stad­nick­iego koman­dora Św. Flo­ri­ana omaw­ia­jąc współpracę, porozu­mie­nie, współdzi­ała­nia z Orderem Świętego Stanisława. W cza­sie Gali Chary­taty­wnej w i mie­niu Kapituły Medalu „Polo­nia Sem­per Fidelis” Ste­fan Kukowski w asyś­cie kaw. Jacka Żyrkowskiego wręczył medal Mieczysła­wowi Kucharskiemu w uzna­niu wielo­let­nich zasług w pielęg­nowa­niu pol­skiej his­torii i trady­cji nar­o­dowych. Kaw. prof. Maciej Kaliski zaprosił Ste­fana Kukowskiego na robocze spotkanie na którym omaw­iano zjed­nocze­nie Orderu na płaszczyźnie wspól­noty dzi­ałań. Bazą ma być jed­ność przy orga­ni­zowanym na tere­nie kraju i poza grani­cami 1000 lecia Koronacji Bolesława Chro­brego w Roku Świę­tym 2025. Będzie to sprawdz­ian woli wspól­nych dzi­ałań, współod­powiedzial­ności, pozy­ty­wnego wiz­erunku Orderu Świętego Stanisława B.M.

16 listopada 2024 r.

16 listopada 2024 r. we Frący odbył się po raz 16. Międzyg­minny Konkurs Pieśni i Poezji Patri­o­ty­cznej, orga­ni­zowany dla dzieci ze szkół pod­sta­wowych przez Gminę Smę­towo Graniczne, miejs­cowy ośrodek kul­tury i Cen­trum His­to­ryczno – Eduka­cyjne we Frący. Dobrym duchem i ani­ma­torką konkursu jest od lat pani Regina Kotłowska – nauczy­cielka, poetka, pis­arka. Cel konkursu jest zawsze ten sam: krzewie­nie i podtrzymy­wanie wśród dzieci postaw patri­o­ty­cznych. W konkur­sie wzięły udział dzieci ze szkół w Kopy­tkowie, Skór­czu, Tymawie, Pączewie, Mirotkach, Lalkowach, Skarszewach. Także maluchy z przed­szkoli w Skór­czu. Liczyły się najbardziej nie miejsca i nagrody (wszys­tkie dzieci zostały obdarowane), lecz przede wszys­tkim cud­owna atmos­fera rados­nego spotka­nia dzieci i dorosłych. Patronowali mu Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acji Orderu Św. Stanisława Ste­fan Kukowski, Muzeum II Wojny Świa­towej, Insty­tut Pamięci Nar­o­dowej w Gdańsku. W komisji konkur­sowej zasi­adał m.in. kawaler Kon­fed­er­acji Orderu Św. Stanisława, his­to­ryk Piotr Szubar­czyk, który wygłosił w prz­erwach między wys­tę­pami dwie gawędy dla dzieci ich rodz­iców, związane z datą konkursu. 16 listopada 1944 r. Niemcy zamor­dowali w lesie na tere­nie gminy Smę­towo Graniczne pol­ską nauczy­cielkę ze szkoły w Bukow­inach Mieczysławę Małolep­szą, za prze­chowywanie biało-​czerwonej flagi szkol­nej i skrom­nej bib­lioteczki. 16 listopada 1918 roku Józef Pił­sud­ski noty­fikował całemu światu odrodze­nie Rzeczy­pospo­litej, co jest jedną z najważniejszych dat w his­torii Pol­ski XX wieku. Kawaler Piotr Szubar­czyk wręczył Reginie Kotłowskiej dyplom od Kon­fed­er­acji Orderu Św. Stanisława za wielo­let­nią, pełną odd­a­nia pracę na rzecz oby­wa­tel­skiego i patri­o­ty­cznego wychowa­nia naszych dzieci.