7 stycznia 2014 r.
Złote Krzyże Zasługi przyznał Prezydent RP Bronisław Komorowski Stefanowi Lubawskiemu i Tadeuszowi Włodarczykowi. Tak wysokie odznaczenie przyznano naszym kawalerom za wieloletnią szeroko rozumianą działalność społeczną na rzecz lokalnej społeczności i za efektywne wysiłki na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Świadczy to dobitnie, iż nasi kawalerowie w Orderze są aktywni społecznie i cieszy nas docenianie ich pracy charytatywnej, także poza naszym Przeoratem. Damy i kawalerowie serdecznie gratulują swym konfratrom.
11 stycznia 2014 r.
Ogólnopolski Zjazd Orszaków (organizatorów z 178 miejscowości) odbył się pod warszawskim Józefowie. Udział wzięli, na prośbę Prezesa Fundacji Macieja Marchewicza w strojach galowych, kawalerowie Wojciech Antoniewicz, Witold Sosnowski i Stefan Kukowski — pomysłodawca tczewskiego Orszaku. Odebraliśmy nagrodę dla organizatora, czyli całego Przeoratu.
Wymieniono nas jako komitet który wprowadził najwięcej innowacji w organizację orszaku. JE Kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi nasz przeor krótko przekazał informację o Orderze Świętego Stanisława i wręczył kronikarskie zapiski o działalności naszego Przeoratu. Obejrzeliśmy przedstawienie jasełkowe, prace plastyczne i szopki zgłoszone na konkurs oraz wysłuchaliśmy koncertu kolęd.
20 stycznia 2014 r.
W Starostwie Powiatowym na zaproszenie starosty Józefa Puczyńskiego i przeora Stefana Kukowskiego spotkali się najaktywniejsi współorganizatorzy i darczyńcy, którzy tworzyli Orszak Trzech Króli na ulicach miasta Tczewa. Na spotkaniu było ponad 50 osób reprezentujących instytucje, organizacje, szkoły i parafie, które wielce przyczyniły się do sukcesu naszego Orszaku. Przy kawie i rogalikach, starosta Józef Puczyński, ks. dziekan Krzysztof Stoltmann i przeor Stefan Kukowski wręczali podziękowania podpisane też osobiście przez głównego patrona JE Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasynę.
Po wysłuchaniu wielu miłych słów pod adresem organizatorów stwierdziliśmy jednomyślnie, iż w latach następnych będziemy wespółorganizowali orszaki w Tczewie. Dyplomy za wielki wkład i zaangażowanie oraz włożone środki otrzymali dama Halina Cybulska, kawalerowie: Zenon Żynda, Grzegorz Płaza, Piotr Rezmer, Wojciech Antoniewicz, Leszek Meler, Tadeusz Bąk, ale też Zbigniew Ciecholewski i Tadeusz Włodarczyk. Witotld Sosnowski zaszczycony funkcją Króla, szczególnie wiele zrobił, aby jego dwór i zaproszone do Orszaku dzieci radośnie uczciły święto Trzech Króli. Wiele wniósł w organizację orszaku również nasz kapelan ks. prałat Piotr Wysga.
Do następnego roku!
11 kwietnia 2014 r.
Kalwaria Wejherowska, zwana Jerozolimą Kaszubską to wotum Jakuba Wejhera za uratowanie życia w bitwie pod Białą Smoleńska w 1634 roku. Kronikarz zapisał: Pod Białą uczyniłem swój ślub, pod Białą go wypełnię.
11 kwietnia 2014 roku z inicjatywy Komandora Wejherowskiego Zygmunta Hazuki w drodze krzyżowej na Kalwarii Wejherowskiej uczestniczyli i teksty drogi krzyżowej na poszczególnych stacjach czytali: Zygmunt Hazuka, Henryk Jarosz i Tadeusz Trocki. Wsparli czytanie tekstów postulanci Jarosław Kierznikowicz i Jarosław Dąbrowski. Kawalerowie wystąpili w pełnej gali wśród wielkiego tłumu pątników z Wejherowa i okolic. Wspaniała inicjatywa konfratrów wejherowskich.
Serdeczne Bóg zapłać!
11 kwietnia 2014 r.
11 kwietnia 2014 roku w pałacu w Waplewie Wielkim z inicjatywy kawalera Piotra Steca miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie I Konkursu Kultury i Tradycji Szlacheckiej połączone z galą wręczenia nagród i wyróżnień. Organizatorami tego dużego wydarzenia było Stowarzyszenie Samorządne Powiśle, Wójt Gminy Stary Targ oraz Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Honorowy patronat nad Konkursem objęła pani Izabela hrabina Sierakowska i Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława. Uroczystość wręczenia nagród rozpoczęła się w rytmie polonezów granych na fortepianie przez pana Zygmunta Smolińskiego. Przeor Stefan Kukowski laureatom, opiekunom, rodzicom oraz organizatorom złożył specjalne podziękowania i wyróżnienia.
Na konkurs wpłynęło aż 196 prac, które ze względu na dużą ilość i różnorodność, organizatorzy podzielili na trzy kategorie: prace plastyczne, prace przestrzenne i makiety oraz prace multimedialne i monograficzne. Warto podkreślić bardzo wysoki poziom wielu prac więc wybór był naprawdę trudny.
Wielkie słowa uznania należą się wszystkim autorom i ich opiekunom. Jest nam niezwykle miło, że tematyce historii, kultury i tradycji swój czas i talent poświęciło aż tylu wykonawców. W każdej kategorii wyłoniono zwycięzców, ale dodatkowo przyznać trzeba było Grand Prix Konkursu.
Składamy szczególne podziękowania osobom, instytucjom i firmom, które wsparły organizację konkursu i fundowały zestawy atrakcyjnych i ciekawych nagród. Oczywiście wśród największych darczyńców byli kawalerowie Orderu: Antoni Fila, Zdzisław Frątczak i główny organizator Piotr Stec.
Zaczynamy odliczanie do drugiego konkursu, który już za niespełna rok…
23 kwietnia 2014 r.
Inicjatorem cyklu koncertów poetycko-muzycznych „Budujcie na skale” z okazji 15-lecia wizyty Ojca Świętego w Pelplinie jest kawaler Bogdan Wiśniewski. Patronat objął ks. bp Ryszard Kasyna, starosta tczewski Józef Puczyński i burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch. Pierwszy koncert odbył się 23 kwietnia 2014 roku w Bibliotece Diecezjalnej do słów Karola Wojtyły w interpretacji aktorskiego małżeństwa.
Całość prowadził kawaler Bogdan Wiśniewski. Projekty plastyczne i scenografię wykonał przeor Stefan Kukowski. Ciasta dostarczył kawaler Leszek Meler. Udział w tym dostojnym przedstawieniu wzięli przede wszystkim mieszkańcy Pelplina i okolic.
Następne koncerty już niedługo…
26 kwietnia 2014 r.
W niedzielę Miłosierdzia Bożego, jednocześnie w dniu kanonizacji w Rzymie papieży św. Jana XXIII i św. Jana Pawła II, odbyły się w Starogardzie Gd. uroczystości dziękczynienia za dar ich świętości. Z inicjatywą uczczenia papieża Polaka, wyniesionego na ołtarze przez Jego Świątobliwość Franciszka, wystąpiła Komandoria Starogardzka Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława, znajdując wsparcie księży całego dekanatu na czele z dziekanem ks. Prałatem Józefem Pickiem, kapelanem naszego Przeoratu. Uroczystości dziękczynne za wyniesienie do chwały ołtarza nowego świętego zgromadziły ok. 5 tyś. wiernych z dekanatu starogardzkiego. Ludzie przybyli w czterech równoczesnych pielgrzymkach z poszczególnych parafii, gromadząc się o godz. 20.00 przed kościołem. Każdy z pielgrzymów złożył na stopniach kościoła płonący znicz, zapalony od łagiewnickiej „iskry miłosierdzia”. Tym samym powstało ogromne serce z czerwonych świateł (w intencji wiernych) w promieniach białych (w intencji zmarłych), gorejące w zapadającym zmroku. Piękny symbol wiary!
Na modlitwie i śpiewie oczekiwano na uroczyste wniesienie relikwii papieskich — z krwią i włosami św. Jana Pawła II, które w pięknym powozie przywieziono w asyście kawalerów Orderu Świętego Stanisława na miejsce uroczystości. W drodze od figury Papieża przy starogardzkiej farze św. Mateusza, aż na miejsce uroczystości dzierżyli je wraz z ks. prał. Józefem Pickiem asystujący mu Stefan Kukowski – przeori kawalerowie Przeoratu Pomorskiego, Grzegorz Płaza, Witold Sosnowski i Ryszard Szawoch. Po umieszczeniu na wyniosłym cokole dwóch relikwiarzy rozpoczął się akt dziękczynienia. Po powitaniu przez proboszcza uczestników wieczornego zgromadzenia oraz słowie dziekana wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego, poprowadził modły przeplatane pieśniami w wykonaniu parafialnych grup wokalno-muzycznych. Po odśpiewaniu Koronki do Miłosierdzia Bożego, o godz. 21.37 (w godzinie śmierci Papieża i narodzin dla Nieba), rozległa się modlitwa „Paternoster” odtworzona z nagrania głosu Papieża, a nad głowami zgromadzonych rozbłysły fajerwerki, zaś po nich wybrzmiał gromki aplauz jako wyraz wspólnej radości.
Starogardzka uroczystość była wyjątkowym aktem podzięki za kanonizację św. Jana Pawła II, a liczny w niej udział mieszkańców miasta i okolic dowiódł, że pamięć o Jego pontyfikacie wciąż jest żywa i wiąże ludzi aktualnym nadal przesłaniem. Należy dodać, iż Komandoria Starogardzka Orderu Świętego Stanisława włączyła w intencję dziękczynną uroczystości także cel charytatywny, dochód z zakupu tysięcy zniczy do ułożenia serca przekazała na wsparcie letniego wypoczynku dzieci kolonijnych, rekrutujących się z niezamożnych rodzin. Zorganizuje je parafia naszego kapelana NSPJ na Łapiszewie mocno wspierana materialnie przez damę Janinę Lubawską i kawalerów Sławomira Flissikowskiego, Stefana Lubawskiego, Ryszarda Szwocha i Ks. Józefa Picka.
3 maja 2014 r.
Z inicjatywy naszego kapelana ks. prałata Piotra Wysgi, 3 maja po mszy świętej za Ojczyznę posadzono dąb na terenie Parafii Krzyża Świętego w Tczewie w towarzystwie prezydenta miasta i starosty tczewskiego. Dorodne drzewo jest na pamiątkę kanonizacji Świętego Jana Pawła II. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe i wielu wiernych, którzy przybyli na mszę świętą. Także i nasz Przeorat ma w tym dziele swój skromny udział.
8 maja 2014 r.
Dzień ten jest dniem naszego patrona Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Z radością więc przyjęliśmy zaproszenie ks. Kanonika Feliksa Kameckiego, proboszcza kościoła pod wezwanie naszego patrona w Subkowach, niedaleko Tczewa. Braliśmy udział w procesyjnym przejściu do kościoła niosąc relikwiarz z relikwiami Biskupa Męczennika, potem we Mszy Świętej koncelebrowanej przez biskupa pomocniczego Diecezji Pelplińskiej Wiesława Śmigla. W imieniu naszego przeoratu dar ornat z podobizną Świętego Jana Pawła II, złożył kawaler Witold Sosnowski. Po Mszy przeszliśmy do domu parafialnego, gdzie czekał na nas raut przygotowany przez kawalera Piotra Rezmera. W tym czasie wyeksponowaliśmy trzy tomy naszych kronik, podziękowaliśmy za zaproszenie, deklarując dalszą współpracę z naszym patronackim kościołem. Był też czas na indywidualne rozmowy z ponad 30-stoma księżmi diecezji pelplińskiej, z księdzem biskupem oraz wykonanie wielu pamiątkowych zdjęć.
Udział w tym duchowym przeżyciu w dniu Świętego Stanisława wzięli kawalerowie: Tadeusz Bąk, Antoni Fila, Zdzisław Frątczak, Zygmunt Hazuka (komandor Wejherowski), Henryk Jarosz, Stefan Kukowski (przeor Pomorski), Leszek Meler, Grzegorz Płaza, Witold Sosnowski, Grzegorz Stańczyk, Piotr Stec, Bogdan Wiśniewski, Ks. Wysga Piotr (kapelan Światowego Orderu) oraz Zenon Żynda.
17 maja 2014 r.
Ks. Prałat Franciszek Kamecki zaprosił kawalerów i damy na uroczyste obchody swego 50-lecia kapłaństwa, co przyjęliśmy z radością. W darze przynieśliśmy srebrny relikwiarz do relikwii św. Brata Alberta przedstawiający bochenek chleba naturalnej wielkości. Projekt relikwiarza naturalnie naszego przeora. Msza święta Złotego Jubilata, którą koncelebrował wraz z bratem swoim ks. Feliksem Kameckim uhonorował i piękną homilię głosił ks. biskup sufragan Wiesław Śmigiel. Po mszy było wiele różnych atrakcji dla rzeszy zgromadzonych wiernych i zaproszonych gości. Wśród nich byli kawalerowie naszego Przeoratu: Wojciech Antoniewicz, Andrzej Grzyb (senator Rzeczypospolitej), Stefan Kukowski (przeor Pomorski), Tadeusz Serocki, Kazimierz Smoliński, Ryszard Szwoch, Bogdan Wiśniewski, Ks. Piotr Wysga (kapelan Światowego Orderu).
1 czerwca 2014 r.
Najbardziej potrzebującym dzieciom, ale także ich rodzinom w dniu dziecka przekazano zebrane dary, głównie żywieniowe. Nasz kawaler Tadeusz Włodarczyk przekazał 800 lodów, pizze i bagietki. Łącznie przekazano w tym dniu ponad 400 kg żywności rodzinom wielodzietnym.
Główny organizator Witold Sosnowski, dołożył jeszcze słodycze i materiały szkolne dla dzieci. Karna kolejka była długa, ale dobrze zorganizowana. Przy okazji wsparliśmy produktami Świetlicę „Caritas” przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
1 czerwca 2014 r.
Należy wspomnieć o działalności charytatywnej kawalera Stefana Lubawskiego na rzecz dzieci i młodzieży. Wsparł wydanie płyty DVD z nagraniami piosenekdla dzieci wg Marii Konopnickiej w wykonaniu znanej sopranistki Jolanty Grzony, udzielił znaczącej pomocy materialnej na rzecz dziecięcych zespołów sportowych w akrobatyce i koszykówce.
Wsparł finansowo jedyne w Polsce wydawnictwo Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami AMUN w Raciborzu. Pomoc taka pozwala na organizowanie wystaw w kraju i za granicą, jak również plenerów malarskich.
1 czerwca 2014 r.
1 czerwca to dla naszych miluśińskich jeden z najważniejszych dni w roku. Stowarzyszenie Samorządne Powiśle ze Sztumu, którego prezesem jest kawaler Orderu Świętego Stanisława — Piotr Stec, przygotowało z tej okazji dla najmłodszych miłą niespodziankę. Dzieci zaproszone zostały do Kościółka w Rynku na specjalne czytanie bajek, a zaproszenie do przedstawienia własnych interpretacji wierszy i bajek Brzechwy, Jachowicza, Konopnickiej, Krasickiego i Tuwima przyjęło wiele znanych i ciekawych osób różnych zawodów, zainteresowań, a czasami przekonań, ale z wspólną pasją do dzieci. Wszyscy, zanim rozpoczęli czytanie, składali naszym pociechom serdeczne i szczere życzenia, a byli to: Leszek Czrnobaj - senator RP, Mariusz Żółtowski - radny powiatu sztumskiego, ordynator chirurgii sztumskiego szpitala, Andrzelina Kastelli-Smolińska — pedagog i przedsiębiorca, mjr Kazimierz Rymer - z-ca dyrektora Zakładu Karnego w Sztumie, Irena Szmiłyk - radna powiatu sztumskiego, st. asp. Piotr Skonieczny - Komenda Policji w Sztumie, Jan Kikut - działacz społeczny, Adam Kaszubski — radny miejski, Mariusz Krause — nauczyciel i pedagog, Piotr Stec - kawaler Orderu Świętego Stanisława, Arkadiusz Dzikowski — Wielki Mistrz Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, Elżbieta Domańska — dyrektor Szkoły Podstawowej.
Dla wszystkich czytających występ przed tak liczną bardzo wymagającą publicznością był dużym wyzwaniem. Na każde dziecko, oprócz bajek i wierszy, czekały pyszne lody z Firmy „Iglotex” (Tadeusza Włodarczyka) podarowane przez Pomorski Przeorat. Milusińscy otrzymali również okolicznościowe zakładki do książek oraz balony. To kolejna już impreza organizowana przez naszego kawalera, adresowana do dzieci i młodzieży powiatu sztumskiego.
6 czerwca 2014 r.
Mariusz Matuszewski jest absolwentem Akademii muzycznej w Poznaniu, obecnie wykładowca tej uczelni. Autor muzyki tzw. poważnej np. kantat, oratoriów, wielu utworów instrumentalnych, pieśni w większości wydanych drukiem, przede wszystkim w warszawskim wydawnictwie muzycznym.
Nasz kawaler z Poznania. Oto co robił ostatnio charytatywnie: 5 opracowań na chór dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, pracował w jury konkursu kolęd dla zespołów domów seniora z Wielkopolski, opracował 8 utworów dla Chóru Nauczycielskiego z Ostrowa Wlkp. m.in. na koncert w ambasadzie polskiej w Atenach. W kwietniu brał dział w koncercie charytatywnym dla bardzo chorej 11-letniej Małgosi Zagrobelnej, czekającej na przeszczep szpiku. Widzimy, iż cechy charytatywności wśród naszych kawalerów nie mają granic.
7 czerwca 2014 r.
Abp Wojciech Polak przejął podczas mszy św. w Gnieźnie urząd prymasa i rządy nad powierzoną mu archidiecezją gnieźnieńską. Nowy metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak odebrał pastorał — znak władzy pasterskiej,który przekazali mu prymas-senior abp Józef Kowalczyk i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Następnie odebrał homagium (znak czci i posłuszeństwa) od przedstawicieli Kościoła gnieźnieńskiego — od biskupów pomocniczych, a także od przedstawicieli duchowieństwa, osób życia konsekrowanego oraz osób świeckich, po czym rozpoczęła się uroczysta msza święta.
W uroczystości — oprócz hierarchów kościelnych — udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz Polski: marszałek Senatu, przedstawiciele Sejmu i Senatu, a także ambasador Polski przy Watykanie. Wśród wielu biskupów byli także biskup pelpiński Ryszard Kasyna i gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Byli też zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich i związków religijnych, duchowieństwo, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych oraz licznie zgromadzeni wierni. Wśród zaproszonych był nasz przeor — Stefan Kukowski, w towarzystwie kawalera Witolda Sosonowskiego. Dla nowego Prymasa przekazali życzenia od całego Przeoratu Pomorskiego, wraz z darem — białym, bogato haftowanym ornatem. Była również grupa kawalerów i dam reprezentujących inne przeoraty. Po uroczystościach zaproszeni zostali na obiad przez kawalerów Dominika Kozłowskiego i Jerzego Pietraka w wspaniałej restauracji tuż obok katedry.
8 czerwca 2014 r.
Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i miejscowość Śliwice, która leży w centrum Borów Tucholskich, obchodziła swoje 750-lecie. Uroczystą Mszę św. celebrował biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Proboszcz parafii ks. prałat Andrzej Koss przypomniał bogatą historię jednej z największych, wiejskich parafii diecezjii ukazał jej współczesne oblicze.
Na zaproszenie proboszcza, udział w uroczystościach wzięli, przeor Pomorski — Stefan Kukowski, któremu towarzyszył kawaler Kazimierz Smoliński. Złożyli oni w darze bogato haftowany ornat. Następnie ulicami Śliwic przejechali bryczkami w barwnym korowodzie domiejscowego amfiteatru, gdzie swoimi talentami podzieliły się dzieci i młodzież oraz hejnaliści myśliwscy. W czasie posiłków, kawalerowie mogli opowiedzieć o działalności naszego Przeoratu.
5 – 12 lipca 2014 r.
Komandoria Starogardzka urządziła biwak integracyjny dla dzieci i młodzieży szczególnie zaangażowanych w parafiach dekanatu strogardzkiego. Fundusze zebrano z ofiar za znicze i materiały zapraszające na dziękczynienie kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Kwota w wysokości około 15 tysięcy zł. pozwoliła Komandorii w czasie wakacji w dniach od 5 do 12 lipca 2014 r. w Raduniu koło Wiela, zorganizować wspaniały i wielce urozmaicony pobyt dla 102 dzieci i młodzieży. Pod okiem ks. Tomasza Krajny z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gd. i prawnych opiekunów z parafii, które wysłały uczestników.
Przez tydzień wakacji w lesie i nad jeziorem spędziły radośnie wolny czas. Ideą biwaku było budowanie żywego pomnika św. Jana Pawła II oraz stworzenie im okazji do aktywnego, opartego na chrześcijanskich wartościach wypoczynku wakacyjnego. Szczególne podziękowania należą się damie Janinie Lubawskiej, kawalerowi Sławomirowi Flissikowskiemu, Ryszrdowi Szwochowi, a nade wszystko pomysłodawcy kapelanowi naszego Przeoratu Pomorskiego ks. prałatowi Józefowi Pickowi.
Serdeczne Bóg zapłać!
18 lipca 2014 r.
Pielgrzymi z Wejherowa wybrali się na Jasną Górę już po raz piętnasty. Wśród nich byli Kawalerowie Komandorii Wejherowskiej, współfundatorzy obrazu Matki Boskiej Wejherowskiej: kawaler Henryk Jarosz i postulant Jarosław Kierżnikowicz. W czasie drogi jak mówią, towarzyszył im śpiew kaszubskich pieśni religijnych, recytacje wierszy i tekstów w języku kaszubskim, który bardzo pielęgnują.
Wielkim dla nas zaszczytem, ale też wydarzeniem jest obecność na Jasnej Górze i spotkanie naszej „Werjrowści Matinci” z Czarną Madonną – mówił Jarosław, który m.in. niósł obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki Chorych na Duszy i Ciele, którego koronacji przed piętnastu laty dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II. Obraz jest darem dla świątyni pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II w Toruniu.
6 sierpnia 2014 r.
100-lecie wymarszu Pierwszej Kompani Kadrowej pod wodzą Józefa Piłsudskiego na terenie miasta Tczew zostało zainicjowane przez przeora Pomorskiego — Stefana Kukowskiego. Wielkiego wsparcia udzielił nasz kapelan ks. prałat Piotr Wysga. Przeor zaprojektował pomnik na Placu J.Piłsudskiego, nadzorował jego postawienie oraz na uroczystość odsłonięcia zaprosił : Przedstawicieli Związku Piłsudczyków z Gdyni, pana red. Piotra Szubarczyka, który przedstawił związki Pomorza z J.Piłsudskim oraz ks. Infułata Stanisława Grunta, który obelisk poświęcił. Ks. Prałat zorganizował uroczystości w swojej Farze. Msza Święta była koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Infułata Stanisława Grunta. O Mszę prosił kawaler Witold Sosnowski, dary ofiarne w tym krzyż ręcznie rzeźbiony, kropelnicę mosiężną przygotowali: dama Halina Cybulska, kawalerowie Wojciech Antoniewicz, Tadeusz Bąk oraz Zenon Żynda. Przepiękną i bardzo patriotyczną homilię głosił ks. Infułat Stanisław Grunt. Podziękowanie Przeoratowi Pomorskiemu za inicjatywę i udział w uroczystościach złożył proboszcz kościoła Prałat Piotr Wysga, zapraszając wiernych na odsłonięcie tablicy projektu i fundacji Stefana Kukowskiego poświęconej Legionistom Polskim. Po Mszy wszyscy zostali zaproszeni na Plac Hallera, gdzie oczekiwały już śpiewniki patriotyczne fundacji kawalera Kazimierza Smolińskiego rozdawane wszystkim, którzy śpiewali pieśni wraz z wybitnym solistą p. Michałem Olejniczakiem.
Wiele inicjatyw wykazał i całość uroczystości prowadził nasz postulant redaktor o wielkiej erudycji Piotr Szubarczyk, wzbudzając wielki aplauz publiczności. To on zaprosił na nasze uroczystości panią dr Joannę Wieliczko — Szarkową i dr Jarosława Szarka naukowców z IPN z Krakowa, którzy w swoich książkach wpisywali dziesiątki dedykacji. Niewątpliwie największą atrakcją byli w historycznych mundurach przedstawiciele Związku Piłsudczyków z Gdyni z Prezesem Zarządu płk. Julianem Aleksandrem Michasiem na czele. Piłsudczycy tworzyli poczet sztandarowy podczas odsłonięcia pomnika, czytali modlitwę wiernych w kościele, uczestniczyli w odsłonięciu tablicy i śpiewali pieśni na scenie. Do popularyzacji naszych uroczystości przyczynił się znacznie kawaler Grzegorz Płaza drukując tysiące zaproszeń, zaś kolację obfitą i składającą się z wielu dań przygotował w swojej restauracji dla wszystkich gości kawaler Piotr Rezmer. Do pomocy w przygotowaniu włączył się Klub Gazety Polskiej, których wielu członków ofiarnie przygotowywało na Placu Hallera koncert, scenografię wykonaną przez Przeora i sprzedawało książki o tematyce patriotycznej. Nagłośnienie mieliśmy dzięki Fabryce Sztuk. W czasie kolacji wszystkim, którzy stworzyli tak piękne i patriotyczne uroczystości podziękował w imieniu całego Przeoratu nasz przeor. We wszystkich uroczystościach uczestniczyli władze samorządowe miasta Tczew i powiatu tczewskiego, poczty sztandarowe i liczni mieszkańcy naszego miasta.
6 – 7 września 2014 r.
W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej i szarży 18. Pułku Ułanów Pomorskich z 1 września 1939 roku organizatorzy 6 września o godz. 19.00 w kościele parafialnym w Krojantach zorganizowali uroczystość odsłonięcia i poświęcenia dwóch tablic w kruchcie kościoła. Tablice upamiętniają wszystkich pomordowanych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej z parafii Krojanty. Druga tablica upamiętnia wszystkich trzydziestu trzech ułanów, którzy zginęli pod Krojantami i przy granicy polsko-niemieckiej. Po Mszy Świętej główni współorganizatorzy Państwo dr. Tomasz Winiecki (kawaler Orderu Świętego Stanisława) i jego żona mecenas Grażyna Winiecka — Prezes Zarządu Fundacji „Szarża pod Krojantami” w swoim dworze na kolacji gościli wielu znamienitych gości. Z iście staropolską gościnnością dostojna gospodyni podejmowała wielu pułkowników i generałów oraz ks. dr. Eustachego Rakoczego z Jasnej Góry. Order Świętego Stanisława reprezentował przeor pomorski Stefan Kukowski. Inscenizację organizowali Fundacja Szarża pod Krojantami oraz gmina Chojnice, patronował jej Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Uroczystą Mszę św. i homilię głosił ks. Infułat Stanisław Grunt. Widzów czekała inscenizacje oraz musztra, którą zakończyła regulaminowa szarża kawalerzystów galopujących w dwóch liniach po 60 koni w szyku strzemię w strzemię. Obok jeźdźców w mundurach historycznych pojawiłi się współcześni kawalerzyści z jednostki kawalerii zmotoryzowanej. Rozmach tego przedsięwzięcia jak i sama szarża na przeciwnika, przy efektach pirotechnicznych, imitujących wybuchy artyleryjskie była zorganizowana z satysfakcjonującym dla organizatorów i widzów rozmachem, stając się największym w Polsce przedsięwzięciem o charakterze patriotyczno – kawaleryjskim.
17 września 2014 r.
17 września 2014 roku z inicjatywy naszego przeora Stefana Kukowskiego do „Fabryki Sztuk”, przybyło wielu mieszkańców na obchody 75. rocznicy zdradzieckiej napaści na naszą Ojczyznę. Współorganizowali tę pełna ekspresji inscenizację wśród wycia syren i odgłosów wybuchów: Fabryka sztuk, Stowarzyszenie Zawsze Solidarni oraz Tczewski Klub Gazety Polskiej. Wielką atrakcją był udział Szwadronu Reprezentacyjnego 18. Płuku Ułanów Pomorskich, ale także przedstawiciele Związku Piłsudczyków z Gdyni — nasi postulanci do Orderu.
Prowadzenie powierzono wspaniałemu historykowi panu Piotrowi Szubarczykowi — naszemu postulantowi. Oprawę muzyczną oddającą klimat tragizmu wojny, tworzył męski chór „Bel Canto”. W marmurowej tablicy (projektu S. Kukowskiego) utrwalono fakt napaści sowieckiej Rosji na nasz kraj, aby nie zginęła pamięć o bochaterskich obrońcach. Tablicę poświęcił i homilię wygłosił ks. Infułat Stanisław Grunt. Tablicę odnosiła dziewczynka Ania Kruszyńska przy pomocy Przewodniczacego Rady Miejskiej pani Mirosława Augustyna. Kwiaty złożyli m.in. precydent miasta Mirosław Pobłocki i starosta Józef Puszyński. Podziękowali wszystkim za trud włożony w przygotowanie wspaniałej inscenizacji kawaler Kazimierz Smoliński — poseł RP, dr. Alicja Gajewska i Józef Puczyński — starosta tczewski. Po pełnych wrażeń uroczystościach sprzedawano ksiązki patriotyczne, a autor „Czerwonej apokalipsy” dokonywał i podpisywał swe dzieło.
21 września 2014 r.
21 września 2014 roku Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława, zorganizował po raz czwarty na terenie parku i w budynku Centrum Kultury i Sztuki Wielki Festyn ”Zadbaj o zdrowie”. Patronat objął prezydent Tczewa — Mirosław Pobłocki. Były bezpłatne badania medyczne, czyli badnia poziomu ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cukru, pomiaru wagi i obliczanie wskaźnika masy ciała BMI, EKG i spirometrii wraz z poradą lekarza. Były również porady podologiczne — pielęgnacji stóp. Laboratorium ”Bruss” rozdawało zniżkowe kupony na badania w swoich pracowniach. Zainteresowaniem cieszyła się akcja ”Różowa Wstążka” prowadzona przez firmę AVON. Były także gry i zabawy dla dzieci oraz konkursy plastyczne — wszystko z nagrodami. Ośrodek Wczesnej Interwencji demonstrował i ćwiczył w udzielaniu pierwszej pomocy. Można było uzyskać konsultacje dyplomowanej położnej środowiskowej oraz informacje dotyczące szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy. Centrum Promocji Zdrowia — rehabilitacja medyczna MAR-MED udzielała nie tylko porad, ale i również oferowała zabiegi ultradźwiękowe, pola magnetyczne i laseroterapię. Pielęgnacja dzieci i niemowląt zainteresowała młode kobiety. Starsze panie w MEDYKU mogły dowiedzieć się o problemach menopauzy. Jak zawsze były sekcje prewencji policji i straży pożarnej gromadząc zainteresowane grupy dzieci i młodzieży.
W czasie Wielkiego Festynu przez ponad dwie i pół godziny trwał koncert dla licznie przybyłej publiczności w wykonaniu zespołów: Przedszkola nr 8, solistów na gitarze z Warsztatów Gitarowych Centrum Kultury i Sztuki, zespołu wokalnego ze Szkoły Podstawowej nr 12, zespołu ”Wiecznie Młodzi” PKPS w Tczewie. Dłuższy koncert dał zespół ”Numer Seryjny”. Każdy zespół prowadzący stoisko medyczne otrzymał od Przeoratu ciasto i kawę (fundacji kawalerów Leszka Melera i Piotra Rezmera), ale większą atrakcją były 980 lodów fundowanych przez ”Iglotex” kawalera Tadeusza Włodarczyka, a rozdawanych przez wolontariuszy wszystkim mieszkańcom naszego miasta, którzy uczestniczyli w Festynie. Nasz Przeorat przygotował również prawie 900 fantów do loterii fantowej, którą prowadziła Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 1. Nagrodę główną — rower fundował kawaler Witold Sosnowski. Współorganizacją zajmował się kawaler Witold Sosnowski, przygotowanie sceny i wszystkich stoisk kawalerowie Wojciech Antoniewicz i Kazimierz Smoliński. Gospodynią festynu była dama w Orderze Halina Cybulska. Wydruk 28 tysięcy zaproszeń dostarczonych do każdej skrzynki w Tczewie zapewnił kawaler Grzegorz Płaza. Kawaler Zbigniew Ciecholewski wsparł finansowo nasz Festyn. Inspiracja, projekty i koordynacja całości to praca przeora Stefana Kukowskiego. Współpracował z nami ks. Piotr Wysga — kapelan naszego Orderu. Szacować należy, iż także w tym roku około 2000 osób brało udział w pikniku zdrowotnym i wielu z nich skorzystało z darmowych porad i usług.
28 września 2014 r.
W 75. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę odbyły sie w Starogardzie Gd. uroczystości ku czci ofiar tej bolesnej karty naszych dziejów. Przy pomniku Golgoty Wschodu upamiętniającym zamordowanych, deportowanych i eksterminowanych na Nieludzkiej Ziemi Ryszard Szwoch — kawaler z Komandorii Starogardzkiej Przeoratu Pomorskiego przedstawił zgromadzonym okoliczności tragedii zapoczątkowanej 17 września 1939 roku przez Związek Sowiecki, następnie ks. proboszcz Witold Kreft poprowadził modły za wszystkie ofiary tego czasu. Delegacje władz, organizacji i stowarzyszeń oraz szkół złożyły kwiaty. Następnie prezydent miasta Edmund Stachowicz z delegacją samorządowców oddał hołd śp. płk. J.Trepcie i płk. T.Łękawskiemu złożywszy kwiaty na ich mogiłach na Starym cmentarzu w Starogardzie Gd.
W niedzielę, 28 września odbyły się w Szpegawsku uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Krwawej Jesieni 1939 roku. Mszę św. na miejscu stracenia dla 7 tys. mieszkańców Kociewia, głównie ze Starogardu, Tczewa, Gniewa i Pelplina, odprawił ks. bp Wiesław Śmigiel. Okoliczności tej martyrologii przedstawił sekretarz TMZK Ryszard Szwoch.
Dziękujemy kawalerowi za patriotyczna aktywność!
8 października 2014 r.
Prezydent miasta Tczew Mirosław Pobłocki (patron Festynu) oraz Przewodniczący Rady Miasta Mirosław Augustyn zaprosili do Sali okrągłej Urzędu Miasta przedstawicieli wszystkich organizatorów, firm medycznych I zespołów artystycznych. Gospodarze miasta podziękowali wszystkim darczyńcom za wielkie serce i wkład w organizację już czwartego Wielkiego Festynu Zdrowotnego. Podkreślali zaangażowanie, dzięki któremu prawie 2000 Tczewian skorzystało z darmowych badań medycznych. Miłą atmosferę tworzyły występy zespołów artystycznych z naszego miasta. Wręczyli każdemu podziękowania za przygotowanie, udział i wkład pracy. Wśród wyróżnionych byli członkowie naszego Przeoratu: dama Halina Cybulska oraz kawalerowie: Wojciech Antoniewicz, Grzegorz Płaza, Witold Sosnowski, Kazimierz Smoliński.
Gospodarze miasta komplementując organizatorów prosili o prowadzenie dalszej tak wspaniałej akcji, która daje tyle dobrego w zakresie profilaktyki i zdrowotności.
18 października 2014 r.
Tczewski Marsz w Obronie Rodziny powstał z inicjatywy Stefana Kukowskiego, zaś głównym organizatorem był nasz kawaler poseł Kazimierz Smoliński. Marsz rozpoczął się spotkaniem rodzin i tych, „którzy chcą ich prawdziwego dobra”. Uczestnicy protestowali m. in. przeciwko zapisom konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Nazwa tego dokumentu jest świetna, ale kryją się za nią treści nie do przyjęcia przez katolików. W Polsce przemoc w rodzinie jest najniższa w Europie, a zwłaszcza w rodzinach katolickich — powiedział poseł Smoliński. Padły też hasła przeciwko ideologii gender („Nie zgadzamy się z tym, że można sobie wybrać płeć”) oraz przeciwko związkom partnerskim.
O warunkach socjalnych i propagandzie na temat dobrodziejstwa karty wielkich rodzin mówił kawaler Witold Sosnowski. Ponad 300 uczestników marszu przeszło do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św., gdzie odbyła się msza św. koncelebrowana przez biskupa pomocniczego Diecezji Pelplińskiej Wiesława Śmigla, który wygłosił wzruszającą wszystkich homilię. Udział ks. Biskupa niewątpliwie nadał wielką rangę całemu przedsięwzięciu. We mszy uczestniczyło siedmiu księży naszego dekanatu, delegacje organizacji które wsparły organizację Marszu i wielu wiernych, w tym całe rodziny z dziećmi na czele.
22 października 2014 r.
22 października 2014 roku w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbyło się ostatnie spotkanie dedykowanego Świętemu Janowi Pawłowi „Budujcie na skale” pod patronatem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Fragmenty dramatu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” prezentowali małżeństwo znakomitych aktorów: Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis. Oprawę muzyczną przygotowało TRIO Pelplińskie, zaś całą wizualizację wszystkich spotkań opracował Stefan Kukowski. Elementy scenograficzne fundowali kawalerowie naszego Przeoratu Pomorskiego. Inicjatorem i prowadzącym te spotkania był zawsze kawaler Bogdan Wiśniewski. Ciasta na catering kawowy zapewniał kawaler Leszek Meler. W posumowaniu podkreślano wielką rolę B.Wiśniewskiego, jego znawstwo i zaangażowanie.
Gratulujemy Kawalerowi cyklu udanych spotkań!
31 października 2014 r.
Zbiórka uczestników nastąpiła w kościele św. Józefa. Następnie korowód setek świętych i aniołów, ze śpiewem na ustach, balonami, pochodniami i transparentami, udał się do tczewskiej fary na wspólną modlitwę. Przywitał ich ks. Piotr Wysga, proboszcz parafii Krzyża Świętego, kapelan Orderu Świętego Stanisława. Później dzieci i ich rodzice uczestniczyły we wspólnym balowaniu w kościele szkolnym. Odbył się tam koncert Juventusu, Biedronek oraz Armii Maksymiliana. Na zakończenie balu rozdawano słodką balową niespodziankę. W atmosferze radości uczczono ogromną rzeszę świętych i aniołów modlitwą, śpiewem i tańcem. Nasz Przeorat OŚS włączył się w ten zbożny cel przez propagowanie akcji kilka tysięcy zaproszeń wykonanych przez kawalera Grzegorza Płazę, zapewnienie transparentów, wielkich elementów scenograficznych i balonów. Oczywiście opracowane graficznie przez Stefana Kukowskiego, naszego Przeora.
16 listopada 2014 r.
Na spotkaniu u kawalera Zbigniewa Ciecholewskiego w celu omówieniu dalszej współpracy i podziękowaniu za dotychczasową jego działalność charytatywną przybyli ks. infułat Stanisław Grunt, ks. prałat Piotr Wysga kapelan całego Orderu Świętego Stanisława, ks. kan. Wincenty Pytlik — dyrktor Muzeum Diecezjalnego i Konserwator Diecezjalny, ks. kan. Krzysztof Niemczyk — dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie oraz ks. Marcin Baska — miejscowy kapłan. Za wieloletnią bardzo szczodrą działalność charytatywną w ramach całego Przeoratu Pomorskiego, szczególnie na rzecz lokalnej społeczności na wniosek Przeora Pomorskiego Wielki Mistrz Orderu Jan hrabia Potocki przyznał Srebrny Krzyż Zasługi Orderu Świętego Stanisława. Krzyż został wręczony przez Przeora Pomorskiego, członka Wielkiej Kapituły Stefana Kukowskiego i Wielkiego Prałata Piotra Wysgę. Po złożeniu życzeń przez przybyłych gości już przy stole przystąpiono do omówienia dalszej pracy w naszym Przeoracie.
Wyróżnionemu Kawalerowi serdecznie gratulujemy!
9 grudnia 2014 r.
Na Spotkanie Opłatkowe naszego Przeoratu przybyli kawalerowie: ks. Prałat Piotr Wysga, ks. Prałat Józef Pick, Wojciech Antoniewicz z żoną, Tadeusz Bąk, Antoni Fila, Sławomir Flissikowski, Zygmunt Hazuka, Henryk Jarosz, Stefan Kukowski, Grzegorz Płaza, Tadeusz Serocki, Grzegorz Stańczyk, Tadeusz Trocki, Bogdan Wiśniewski, Tadeusz Włodarczyk, Zenon Żynda i dama Halina Cybulska. Dostojnym gościem naszym był ks. Infułat Stanisław Grunt. Poczęstunek przygotował kawaler Piotr Rezmer. Wigilijne słowo Boże przekazał ks. dr Józef Pick kapelan naszego Przeoratu. Przełamaliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia bożonarodzeniowe. W trakcie konsumpcji wymieniliśmy swoje spostrzeżenia, wspominaliśmy wspólne charytatywne działania i zarysowaliśmy plany na przeszłość.
Najbliższa nasza działalność to Orszaki Trzech Króli w Tczewie, Starogardzie, Łebie, Pelplinie i Sztumie, które inicjujemy i współorganizujemy. Przeor prosił kawalerów o większy kontakt między kawalerami i jeszcze większą aktywność. Podziękował też za wiele dobrych, charytatywnych dzieł w Tczewie, Starogardzie, Sztumie i Łebie . Podjęliśmy decyzję o złożeniu deklaracji dobrowolnej składki miesięcznej na cele organizacyjne, reprezentacyjne i drobną działalność charytatywną. Skarbnikiem Przeoratu został kawaler Witold Sosnowski. Ks. Infułat S.Grunt podziękował wszystkim za aktywność i uczestnictwo w wielu działaniach dobroczynnych i udział w tym spotkaniu.
15 grudnia 2014 r.
Uroczystości XX rocznicy nadania imienia ks. Janusza St. Pasierba Liceum Ogólnokształcącemu w Pelplinie zgromadziły wielu znakomitych gości i przyjaciół wybitnego kapłana, historyka sztuki ipoety. Wśród nich znaleźli się abp Henryk Muszyński - prymas polskisenior, biskup włocławski Wiesław Mering oraz biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel z Pelplina. Poza poezją i prozą ks. Pasierba na uroczyste spotkanie złożyły się liczne wspomnienia osób, które znały patrona LO. Wszystkie uroczystości były z inicjatywy kawalera Bogdana Wiśniewskigo i przez niego profesjonalnie prowadzone. Udział w uroczystościach wzięli także poseł RP kawaler Kazimierz Smoliński i Stefan Kukowski wykonawca wielu inicjatyw związanych z promocją pamięci o ks. J.St. Pasierbie.
15 grudnia 2014 r.
15 grudnia 2014 roku, odbył się w Pelplinie doroczny opłatek samorządowców Diecezji Pelplińskiej. Spotkanie rozpoczął koncert kolęd w wykonaniu chóru „Cantores Minores” z Gniewu. Druga odsłona spotkania, miała miejsce w refektarzu letnim WSD w Pelplinie. Spotkanie zorganizował ks. kan. Andrzej Szopiński – duszpasterz samorządowców.
Z Przeoratu Pomorskiego udział wzięli: dama Halina Cybulska oraz kawalerowie: Wojciech Antoniewicz, Sławomir Flissikowski (komandor Starogardzki), Stefan Kukowski (przeor Pomorski), Tadeusz Serocki, Kazimierz Smoliński (poseł na Sejm RP), Grzegorz Stańczyk, Tomasz Winiecki, Tadeusz Włodarczyk. W imieniu całego Przeoratu, przeor złożył życzenia księdzu biskupowi diecezjalnemu Ryszardowi Kasynie, wręczając w darze bożonarodzeniowy ornat. Wszyscy obecni złożyli również życzenia księdzu Biskupowi Sufraganowi Wiesławowi Śmiglowi, biskupowi seniorowi Piotrowi Krupie oraz księdzu infułatowi Stanisławowi Gruntowi. Staropolskim przełamaniem się opłatkiem i życzeniom z wieloma samorządowcami nie było końca. Na zakończenie otrzymaliśmy z Kurii sympatyczne prezenty.