3 lutego 2017 r.
3 lutego na zaproszenie starosty Tadeusza Dzwonkowskiego zaproszono do Fabryki Sztuk drugą liczną grupę, głównie dzieci i młodzież, aby wręczyć im podziękowania za udział w Orszaku Trzech Króli. Do podziękowań włączył się również główny koordynator tych uroczystości Stefan Kukowski. Dama w Orderze ŚS komandor tczewski Anna Bubka w imieniu komisji konkursowej wręczała nagrodzonym i wyróżnionym podziękowania i pieniężne nagrody. Dodatkowo każde z dzieci dostało na osłodę czekoladę. Podziękowano też przedstawicielowi Klubu Inteligencji Katolickiej i jego rodzinie za zaangażowanie i bycie królem w orszaku. Przegląd slajdów i film z orszaku był żywo komentowany przez zgromadzonych. Swoimi refleksjami i uwagami do organizacji orszaku podzielili się rodzice dzieci i dyrektorzy szkół. Potem była herbata, kawa i słodkości przygotowane przez gospodarzy. Specjalną nagrodę otrzymała od starosty tczewskiego rodzina Waruszewskich za przygotowanie więcej koron dla uczestników orszaku. Do następnego roku !
4 lutego 2017 r.
4 lutego 2017. Gmina stary Dzierzgoń zamierza otworzyć Dom Seniora. W związku z tym zorganizowała Bal charytatywny, z którego dochód przeznaczony jest na wsparcie powstania takiego miejsca niezbędnego miejsca dla ludzi starszych. W trakcie uroczystości przeprowadzono aukcję przedmiotów podarowanych przez wiele znanych osób i instytucji. Włączył się też nasz Przeorat Pomorski. Kawalerowie Orderu Świętego Stanisława: Kazimierz Smoliński (poseł na Sejm RP, wiceminister), Stefan Kukowski (Wielki Kanclerza Orderu) i Piotr Stec (Prezesa Stowarzyszenia Samorządne Powiśle), animator tej akcji. Wszystkie ofiarowane przez nich przedmioty znalazły nabywców i znacząco zasiliły konto powstającego Domu Seniora. Łącznie dochód wyniósł prawie 25 000 złotych. Chwała organizatorom i dobroczyńcom.
12 lutego 2017 r.
12 lutego 2017. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Koła Gdańsk zaprosił Order Świętego Stanisława na uroczystą mszę świętą z okazji 75 rocznicy powstania Armii Krajowej i odnowienia jej przysięgi przez żyjących żołnierzy zbrojnego ramienia Polskiego Państwa Podziemnego. W kościele garnizonowym pw. św. App Piotra i Pawła w Gdańsku Wrzeszczu mszy św. przewodniczył JE ks Biskup Polowy gen. bryg. Józef Guzdek. Także odsłonił i poświęcił tablicę marmurową „…żołnierzom wszystkich formacji Armii Krajowej. Poległym ku chwale, a żyjącym ku pamięci.” Byliśmy wśród wielu znamienitych gości na honorowych miejscach. 75 lat temu rozkazem premiera RP na uchodźctwie i Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego zakonspirowane zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego, zostało przemianowane w Armię Krajową. W rocznicę tego dnia, ostatni żyjący Akowcy, pamiętając o tych którzy odeszli w walce, co zamęczeni w katowniach hitlerowskich, sowieckich i stalinowskich, zgładzeni w obozach hitlerowskich i łagrach na nieludzkiej ziemi postanowili uczcić i ich pamięcią i tablicą. Order Świętego Stanisława reprezentował Wielki Kanclerz Stefan Kukowski wraz z damą Anną Partyka i kawalerem Łukaszem Partyką. Po uroczystościach była potrzeba powiedzenia zgromadzonym uczestnikom o Orderze i o działaniach Przeoratu Pomorskiego.
14 lutego 2017 r.
14 luty 2017. Mariusz Matuszewski, kawaler z Poznania, skomponował kilkanaście utworów ze swoimi kolędami dla Zespołu Szkół nr 26 w Toruniu, do której uczęszczają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. W szkole tej odbył się koncert 5-go stycznia 2017, w czasie którego wykorzystano utwory naszego kompozytora. Poza tym przekazał tej szkole płyty z swoimi bajkami symfonicznymi.
Patronuje pani Wandzie Banaszyńskiej z Poznania, ponad osiemdziesięcioletniej amatorce poetce i malarce, która tworzy piękne obrazy martwej natury i portrety. Jej poezja jest wyjątkowa w swojej urodzie. Namówił Ją, by wydała część swoich religijnych wierszy, wskazując odpowiednie wydawnictwo. Napisał na razie 3 kompozycje do Jej tekstów i pisze dalsze. Pieśni te będą wykonane w najbliższym czasie w poznańskim domu kultury.
16 lutego 2017 r.
16 lutego 2017. Na zaproszenie proboszcza ks. kan. Feliksa Kameckiego i grupy organizacyjnej przybyli szczególnie zasłużeni mieszkańcy, którzy swa pracą i zaangażowaniem przyczynili się do wspaniałego Orszaku Trzech Króli. Specjalne podziękowanie otrzymała parafia św. Stanisława, które wystosował JE Ryszard Kasyna Biskup Pelpliński i Stefan Kukowski Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława (współinicjator orszaku). Podziękowania otrzymali, m.in. Ks. Feliks Kamecki, wójt Mirosław Murzydło, a z członków naszego Przeoratu Piotr Cymanowski, Tomasz Jeszke, Anna Partyka i Łukasz Partyka. Największy wkład w organizację orszaku, dziesiątki podziękowań, ale też w staranne i eleganckie przygotowanie sali i poczęstunku mieli kawaler Łukasz wraz z małżonką Anną (naszą damą w Orderze). Wręczenia dokonali patroni subkowskiego orszaku. Po obszernym i rzeczowym przemówieniu ks. infułat Stanisław Grunt otrzymał serdeczne podziękowanie od ks. proboszcza i oklaski od zgromadzonych osób. Potem omówiono plany na przyszłość. Następny orszak będzie !
17 lutego 2017 r.
17 lutego 2017 z okazji 75-lecia powstania AK odbyły się spotkania w Sopocie przed pomnikiem Armii Krajowej i sanitariuszki Inki. Żołnierze, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy Sopotu i co najważniejsze bardzo dużo młodych ludzi. Na ich tak liczny udział w rocznicowych uroczystościach w Sopocie zwracali uwagę niemal wszyscy mówcy zabierający głos u stóp ponika AK. Uroczystości przed pomnikiem zakończyło składanie kwiatów przez samorządowców, parlamentarzystów, organizacje kombatanckie. Nasz Przeorat Pomorski reprezentowali przeor oraz komandor Bogdan Wiśniewski. Była też krótka defilada. Później odbyła się uroczysta gala w sopockim magistracie.Tam wręczono medale i odznaczenia osobom zasłużonym dla popularyzowania wiedzy na temat polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Tam też na ręce Prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kpt. prof. Jerzego Grzywacza medal 150 lecia Orderu Świętego Stanisława złożyli Wielki Kanclerz Stefan Kukowski i Komandor Pelpliński Bogdan Wiśniewski, który odczytał:..za wieloletnią działalność społeczną kultywującą wartości patriotyczne i chrześcijańskie naszego narodu.” Spotkało się to z gorącymi oklaskami wszystkich uczestników.
26 lutego 2017 r.
26 lutego w Czerninie (Sztum) bieg Tropem Wilczym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowało Stowarzyszenie Samorządne Powiśle przy wsparciu Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława. Impreza cieszyła się ogromną popularnością, brało w niej udział ponad sto osób w wieku od kilku (sic) do kilkudziesięciu lat, mogąc oddać hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli o Wolną i Niepodległą Polskę. Biegli, m.in. główny inicjator Piotr Stec, jak i znany na ziemi sztumskiej, nie młody maratończyk, Antoni Fila. Bieg na dystansie 1963 metrów jest związana z rokiem śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek, który zginął w obławie w 1963 roku.
Warto dodać, że bieg nie miał charakteru rywalizacji i udział mógł wziąć w nich każdy, ponieważ – Bieg Tropem Wilczym to doskonała okazja do uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych i ich heroicznej walki z ówczesnym ustrojem. Po biegu wręczany był każdemu uczestnikowi medal i pamiątkowy pakiet edukacyjny. Pierwsze trzy miejsca w kategorii kobiet i mężczyzn uhonorowane były pucharami, które wręczali nasi kawalerowie Kazimierz Smoliński, poseł na Sejm RP i wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa wraz z organizatorem Piotrem Stecem. Specjalne podziękowania dla tych co wspierali organizację i sponsorowali wręczał Stefan Kukowski — Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława, projektodawca całego wizerunku. Asystował mu kawaler Łukasz Partyka. Do największych darczyńców należały firmy naszych kawalerów Fila i Iglotex. Po poczęstunku gorącą kawą, herbatą, pierogami i bigosem można było wymienić się swoimi wrażeniami i uwagami do organizacji w roku przyszłym. Chwała organizatorom, chwała biegającym !
27 lutego 2017 r.
27 lutego 2017. Delegacja naszego przeoratu w składzie: komandor pelpliński Bogdan Wiśniewski, ks.kapelan prałat Piotr Wysga, przeor Stefan Kukowski oraz zaprzyjaźniony z Orderem ks. infułat Stanisław Grunt odwiedziła poważnie chorującego naszego kawalera Zbigniewa Ciecholewskiego. Chorych odwiedzać. Przekazaliśmy gospodarzowi za wielkie wspieranie działań naszego przeoratu podziękowania i dyplomy. Podpisywane także przez biskupów pelplińskich i starostę tczewskiego. Kwiaty i podziękowania dostała także małżonka naszego kawalera wspierająca swojego męża. Po słowach podziękowania i życzeniach powrotu do zdrowia zostaliśmy podjęci zacnymi potrawami. Był także czas na omówienie naszych następnych poczynań charytatywnych.
28 lutego 2017 r.
28 lutego 2017. Inicjatywą naszego Przeoratu Pomorskiego i Starostwa Powiatowego w Tczewie jest utworzenie Tczewskiego Panteonu Katyńskiego, który powstaje na terenie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego. Tworzyć go będzie wielkie granitowe epitafium mocowane na betonowych słupach z drutami kolczastymi (na wzór obozów koncentracyjnych), 20 dębów 3 metrowych dedykowanych 50 osobom z terenu powiatu tczewskiego, które zginęły z rąk sowietów. Zostanie wydana również książka o tych wydarzeniach, która trafi głównie do młodzieży i bibliotek szkolnych. Książkę — pracę naukową przygotowuje Miejska Biblioteka Publiczna. Na uroczyste poświęcenie Panteonu wybraliśmy dzień 4 kwietnia. Tego dnia w roku 1940 w Lesie Katyńskim padły pierwsze strzały. Do realizacji z zaangażowaniem przystąpiło Starostwo Powiatowe, ale i też damy i kawalerowie naszego Przeoratu. Będzie to dzieło ku pamięci Polaków tych, którzy z ginęli — „bo nie można pamięci zakopać w dołach”.