Celem konferencji było:
1. Refleksja nad ładem moralnym w Rzeczpospolitej Polskiej w aspekcie społecznym z uwzględnieniem istniejących wyzwań i zagrożeń, wypływających z rzeczywistości XXI w. Funkcja i rola ładu moralnego wywodzącego się od Św. Stanisława.
2. Podkreślenie znaczenia dialogu społecznego w budowie ładu moralnego, rozsławienie idei Św. Stanisława uwzględniając misję, tożsamość, tradycje i etos Orderu Stanisława BM.
3. Promocja pozytywnych wartości rozwojowych, osobistych i społecznych oraz kształtowanie właściwych stosunków międzyludzkich, jak również, wyeksponowanie majestatu Świętego Stanisława, który wyrósł na obrazie Jego życia wypełnionego miłością i troską o los cierpiącego człowieka, Jego śmierci poniesionej za ład moralny ówczesnego Świata.
4. Ukazanie idei Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Jego zasad, ducha rycerskości, wzajemnego poszanowania oraz honorowego postępowania.
Patronem Kapituły Honorowej był Kardynał Zenon Grocholewski b. Prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej w Watykanie.
Przewodniczącym Komitetu Naukowego był prof. zw. dr hab. Stanisław Leszek Stadniczeńko.
Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Mirosław Mandryga Wielki Kanclerz KOŚSBM,
Zastępcą Przewodniczącego, m.in. Stefan Kukowski Wielki Kanclerz OŚSBM i pierwsza dama Orderu Ewa Potocka.
W ramach konferencji prezentowano kilka wystaw i prezentacji multimedialnych: Historia i współczesność Królewskiego Orderu Św. Stanisława BM, Legiony Polskie, Oręż średniowieczny, Dziedzictwo artystycznego rękodzielnictwa polskiego, Powstanie Styczniowe i udział Kawalerów Orderu Św. Stanisława, Biżuteria Patriotyczna od 1794roku po czasy współczesne.
W koncercie pierwszym wystąpiła Dama Katarzyna Bochyńska-Wojdył oraz Kawaler Ryszard Wróblewski, Kawaler Dominik Górny z pieśnią „Chrzest Polski 966″. W drugim wystąpił tenor Wojciech Poprawa oraz Grzegorz Wilk. Obydwa koncerty cieszyły się wielką popularnością, tak samo jak fakultatywny wykład Zbyszka Nowaka, przeora warszawskiego OŚS.
Nasz Przeorat starannie przygotował wystawę swoich działań na sześciu planszach i 180 zdjęciach oraz 300. stronicowe wydawnictwo rozchodzące się wśród przybyłych dostojnych gości.
Nasz Przeor był sprawozdawcą Ministerstwa Kultury, które przyznało Medal Zasłużony dla Kultury, m.in. X Mistrzowi Marianowi Królowi i Mirosławowi Mandrydze. Złoty Krzyż Zasługi Orderu ŚS kard. Zenonowi Grocholewskiemu wręczali IX Wielki Mistrz Senior Jan Z.Potocki i X Wielki Mistrz Marian Król. Nasz Wielki Prałat Józef Pick i Wielki Kanclerz Stefan Kukowski podziękowali za wielce kształcącą Międzynarodową Konferencję i udekorowali Medalem 250. lecia O.Ś.S.organizatorów Mariana Króla i Mirosława Mandrygę. Nasi dama i kawalerowie znaleźli czas, aby pokłonić się NMP na Górze Świętej Anny.
W niedzielę obyła się uroczysta Inwestytura Królewskiego Orderu św. Stanisława BM w Kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Jacka z oprawą Chóru Męskiego „Arion”. Przedstawiciele Przeoratu Pomorskiego w uroczystym pochodzie nieśli relikwie Świętego Stanisława przywiezione ze sobą dzięki życzliwości ks. Feliksa Kameckiego. Wśród wielu przyjętych do Orderu i awansowanych znaleźli się nasi kawalerowie: Leszek Meler — podniesiony do klasy II, Antoni Fila i Piotr Stec — podniesieni do klasy III. W Konferencji i Inwestyturze mieli zaszczyt uczestniczyć także dama Anna Partyka, kawalerowie: Bogdan Wiśniewski, Łukasz Partyka, Henryk Jarosz, postulant Jarosław Pijarowski — który dokumentował całą Konferencję. Ks. Józef Pick, Wielki Prałat OŚS współorganizował wszystkie uroczystości kościelne, wygłosił wspaniały referat i został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi OŚS. Wystawę i wydawnictwo przygotował przeor Stefan Kukowski, który też w niewielkim stopniu współtworzył Konferencję.
Męczeństwo Świętego Stanisława stało się świadectwem duchowej dojrzałości naszych praojców i nabrało szczególnej wymowy w dziejach Narodu. Jego postać była symbolem jedności budowanej już nie w oparciu o terytorium niepodległego Państwa, ale o nieprzemijalne wartości i duchową tradycję stanowiącą fundament narodowej tożsamości. Ubogaceni wielością wykładów i udziałem w panelach dyskusyjnych wróciliśmy do domów. Oby jedność w Orderze i naszym Narodzie się stale utrwalała.