14 września 2016 r.
14 września 2016 r. z okazji jubileuszu 180 lecia Collegium Marianum w Pelplinie została odprawiona Msza św. koncelebrowana w bazylice katedralnej w Pelplinie. Wraz z biskupem pelplińskim Ryszardem Kasyną i biskupem pomocniczym seniorem Piotrem Krupą, koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.Witając zebranych na liturgii dyrektor szkoły ks. Arkadiusz Ćwikliński zapraszał do modlitwy za wspólnotę szkoły, aby ona „przez swoją posługę i przekazywanie wiedzy mogła się rozwijać i skutecznie dążyć do doskonałości a ostatecznie do świętości”. W obchodach wzięło udział liczne grono absolwentów i wielu dostojnych gości. Medal 250. lecia Orderu Świętego Stanisława za wielkie zasługi społeczne i charytatywne wręczał Wielki Kanclerz Stefan Kukowski /absolwent ostatniego rocznika Collegium/w towarzystwie Komandora Pelplińskiego Bogdana Wiśniewskiego i bardzo aktywnego kawalera Leszka Melera. Wśród zaproszonych gości byli także dama Alicja Słyszewska, jałmużnik Przeoratu Witold Sosnowski, Sławomir Flissikowski — komandor starogardzki. W darze szkoła otrzymała od naszego Przeoratu kilkaset szklanic na cele charytatywne, banery jubileuszowe i potężny tort dla wszystkich gości.
17 września 2016 r.
17 września 2016. Już po raz drugi podjęliśmy się organizacji uroczystości obchodów 77. rocznicy zdradzieckiej napaści na naszą Ojczyznę dla tczewskiej społeczności. Do współorganizacji włączyła się Fabryka Sztuk,organizacja„Młodzież wszechpolska”, Klub „Gazety Polskiej”. Patronat IPN Oddział Gdańsk z p. Piotrem Szubarczykiem, na czele jako prowadzącym . O mordach na kapłanach w czasie wojny mówił ks. kan. Jan Buk i zainicjował modlitwy za poległych. Oprawę muzyczna i wspólne śpiewy były dziełem chóru „Passionata”. Wspaniale włączyła grupa rekonstrukcyjna Szwadron im.Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich wystawiając zabytkowy sprzęt wojskowy oraz poczet sztandarowy (z buławą dowódczą). Młodzież przygotowała klimat grozy do tego spotkania przez syreny, huki i dymy. Rozdawała obecnym uczestnikom śpiewniki (fundacja kawalera Kazimierza Smolińskiego). Wspólny śpiew pieśni wojskowych były przeplatane ekspresyjnymi informacjami o tragedii IV rozbioru Polski. Mądre i dojrzałe wypowiedzi przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta i Młodzieży Wszechpolskiej zostały nagrodzone gorącymi oklaskami. Całość podsumował inicjator przeor Stefan Kukowski (projekty, reżyseria) dziękując wszystkim zaangażowanym. Podziękowanie wręczał starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski. Mogliśmy liczyć na wsparcie kawalera Tadeusza Włodarczyka. Do zobaczenia.
19 września 2016 r.
19 września 2016. Biskup pelpliński Ryszard Kasyna zaprosił na Mszę św. i spotkanie w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie darczyńców, którzy włączyli się w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży na terenie diecezji pelplińskiej i w Krakowie. Na Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu księży modlono się za wszystkich dobrodziejów i uczestników ŚDM. W liturgii uczestniczyło kilkaset osób. Poza kapłanami do Pelplina przybyli przedstawiciele samorządów, instytucji, firm i osób prywatnych oraz liczni wolontariusze ŚDM.Po Mszy św. każdy otrzymał imienne podziękowanie i pamiątkowy album. Wspomnienia o lipcowych dniach kontynuowano podczas wspólnego poczęstunku. Specjalne podziękowania otrzymali kawalerowie: Tadeusz Włodarczyk (najhojniejszy darczyńca), Leszek Meler, Piotr Rezmer i Stefan Kukowski. Serdeczne Bóg zapłać.
22 września 2016 r.
22 września 2016 r. w Lesie Szpęgawskim hitlerowcy zamordowali około 7 tysięcy osób, które reprezentowały wszystkie grupy społeczne. Głównie byli to przedstawiciele polskiej inteligencji, działacze społeczni i polityczni, duchowni oraz osoby umysłowo i psychicznie chore. Po torturach w starogardzkim więzieniu wywożono więźniów do lasu na egzekucję. Zabijano ich strzałem w tył głowy. Strzelano też z broni maszynowej, dobijając rannych kolbami karabinów.
Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie od lat dba o groby masowe w Lesie Szpęgawskim w których spoczywają zamordowani przez hitlerowców mieszkańcy. Z dużych kamiennych płyt usunięto brud i dużo zgniłych liści oczyszczając też teren przy grobach. Mogiły te są położone kilkaset metrów od centralnej części Miejsca Pamięci z dziesiątkami podobnych grobów masowych, w której znajdują się także pomnik i krzyż. Faktem jest, że głównie dba się o te rejony, które znajdują się w pobliżu pomnika i krzyża. Również w innych miejscach w lesie pochowani są zamordowani ludzie, o nich także trzeba pamiętać i wykonują to uczniowie szkoły Jarosława Bartoszewskiego. W tym roku uczniowie z inicjatywy dyrektora wkopali osiem dużych tablic kierunkowych (wykonanych przez przeora Stefana Kukowskiego), gdyż do mogił tych trudno było dotrzeć. Uczniowie wraz z gronem nauczycielskim wzięli udział w oficjalnych uroczystościach oddając hołd pomordowanym.
Jak co roku, uczniowie pierwszych klas technikum i zasadniczej szkoły zawodowej składali ślubowanie na sztandar szkoły przy pomniku upamiętniającym tragedię szpęgawską. Podczas tej uroczystości w dniu 3 października młodzież wysłuchała listu dyrektora IPN z Gdańska prof. Mirosława Golona oraz przemówienia dyrektora pana Jarosława Bartoszewskiego (postulanta do Orderu ŚS). Potem złożyli wiązanki i znicze na grobach pomordowanych. Wychowawcy zaprowadzili uczniów do różnych grobów masowych na których zapalili znicze.