11 lipca 2016 r.
11 lipca 2016 roku także tym razem Stefan Kukowski, przeor Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława, zorganizował w sali Fabryki Sztuk Apel Wołyński poświęcony pamięci dziesiątków tysięcy Polaków, mieszkańców Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, których ocalić z rzezi nie było nam dane. Witano wszystkich agapą — kawa, wafelki, woda dla ochłody w gorący wieczór. Skromna, a wymowna scenografia wprowadzała w nastrój zadumy zgromadzonych, w zdecydowanej większości ubranych na czarno mieszkańców, wypełniających całą salę. Niekonwencjonalnie, bez żadnych zapowiedzi zaczął zespół w składzie Iwona Belka, Mariusz i Jacek Dworakowscy pieśnią „Zamiast” z repertuaru Edyty Geppert. Wielce mówiący wiersz „Nie mówmy, milczmy” dynamicznie recytował organizator. Potem, a potem się zaczął ekspresyjny wykład o rzezi na Wołyniu pana Piotra Szubarczyka z Gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Zaległa cisza, wręcz cisza grobowa…brzmiały tylko mocne słowa o prawdzie, o mordach okrutnych, często w kościołach podczas mszy świętej…o mszach niedokończonych, o mordach na dzieciach nienarodzonych a już zamordowanych. Okrucieństwo bezsensowne, bezpodstawne, tym bardziej bolesne. Cisza na sali trwała, trwała. „W tej ciszy przebywam wciąż rad, w tej ciszy daleki jest świat…” — nie na darmo nazywamy te ziemie Golgotą Wschodu. Trzy ballady „Pieśń gruzińska”, „Trzy życia”, „Modlitwa” w wykonaniu wspaniałego tria gitarowego utrzymały klimat zadumy. Nikt nawet brawami nie zakłócił tego nastroju. O ludobójstwie wołyńskim — prawdzie i przebaczeniu mówił w wzruszającej homilii ksiądz Piotr Pruski z parafii Świętego Krzyża. Było to zwieńczenie tego wieczoru w tym miejscu. Ksiądz zaprosił wszystkich na pobliski cmentarz . Więc z zapalonymi zniczami wszyscy przeszli na cmentarz, gdzie pod krzyżem odmówili modlitwy za zmarłych, za skruchę, za pojednanie. Przyniesione znicze złożono pod krzyżem z ukrzyżowanym Chrystusem, za którego i za Ojczyznę zostali wymordowani nasi rodacy. Pięknie zabrzmiały słowa o darze pamięci i obecności. Nawiązał do nich Stefan Kukowski, dziękując wszystkim za obecność, za współtworzenie tego apelu. Cisza trwała nadal…Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary.
17 lipca 2016 r.
17 lipca 2016 r. Przeorat Pomorski O Ś S zaproponował akcję charytatywną — zorganizowanie loterii fantowej na rzecz chorego na nowotwór kości Mateusza Talaśki w czasie imprezy ” Święta Ryby” organizowanej przez panią sołtys i właścicielkę Ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego „Jubilat” w Ocyplu. Przeor wykonał wszystkie projekty plastyczne, zrealizował i przekazał na rzecz Mateusza planszę informacyjną, 600 losów, plakaty, puszki na zbiórkę pieniędzy. Dostarczyliśmy też ponad 500 szklanic (otrzymaliśmy je z firmy Pana Włodzimierza Przybylskiego staraniem Wielkiego Mistrza Jana Z. Potockiego) i tyleż długopisów jako fanty w loterii. Ludzie dobrej woli dodali inne fanty związane z rybą, czym zajął się z zaangażowaniem pan Edward Dembiński. Zebrano i przekazano rodzinie (na konto Mateusza) 5222,65 zł z wyłącznym przeznaczeniem na poprawę jego zdrowia. Piękna akcja charytatywna wpisała się w Święto Ryby.
20 lipca 2016 r.
20 lipca 2016 r., na nadwiślański bulwar przybyli pielgrzymi z Ukrainy na Światowe Dni Młodzieży — dni w diecezji. Na powitanie przybyły również rodziny, które zabrały pielgrzymów do swoich domów, by odpoczęli i nabrali sił podróży, by spotkać się ponownie w „Kinie pod chmurką” na pl. św. Grzegorza. W czwartek młodzież z Ukrainy wzięła udział we Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża św., adoracji Najświętszego Sakramentu oraz w oficjalnym powitaniu na pl. św. Grzegorza z udziałem naszego Wielkiego Prałata ks. Piotra Wysgi. Pielgrzymi z wiernymi zgromadzili się na wieczorze uwielbienia. Przy wystawionych relikwiach apostołów Miłosierdzia i monstrancji dziękowali Bogu za jego nieskończone miłosierdzie. Mieliśmy w tym swój skromny udział, projektując i wykonując elementy scenografii.
Wraz z ks. Grzegorzem Kudelskim pomogliśmy w zorganizowaniu spływu kajakowego śladami Jana Pawła II rzeką Wdą dla 128 młodych pielgrzymów z Francji (przeor Stefan Kukowski) fundując wszystkim uczestnikom spływu także opiekę ratowników i wyżywienie (kawaler Tadeusz Włodarczyk). Całość pozostawiła na młodych Francuzach niezapomniane wrażenie. Szczególnym momentem była Msza święta sprawowana wzorem Jana Pawła II (Karola Wojtyły) na kajakach.
Zaś dużej grupie zespołowi ewangelizacyjnego i chórowi „Na cały Głos” z Pelplina daliśmy odpowiednie identyfikacje, aby wyróżniali się wśród innych pielgrzymów (kawaler Tadeusz Trocki i Grzegorz Płaza). Za tą wszelaką pomoc otrzymaliśmy od księży opiekunów podziękowania.