4 kwietnia 2017. Z pomysłem utworzenia miejsca pamięci wyszedł Stefan Kukowski, nasz przeor. Wykonał wszystkie projekty i wraz ze starostwem zorganizował tę uroczystość. Oczywiście zaangażowali się także w to dzieło z naszego Przeoratu Pomorskiego komandor tczewski Anna Bubka, kawaler Piotr Cymanowski, Jarosław Bartoszewski, Andrzej Zblewski. Wsparcia wielkiego dostaliśmy od kawalerów: Kazimierza Smolińskiego, Zbigniewa Ciecholewskiego, Grzegorza Płazy oraz od Tadeusza Włodarczyka, Arkadiusza Kiemczyńskiego. Gorąco witaliśmy kawalerów z Wejherowa Tadeusza Trockiego i Henryka Jarosza, który wręczył organizatorom list od prezydenta Wejherowa. Przybyli także kawalerowie komandor Bogdan Wiśniewski, Ryszard Szwoch i Tadeusz Serocki. O utworzeniu Panteonu Katyńskiego, czyli miejsca pamięci ofiar reżimu stalinowskiego zdecydował starosta Tadeusz Dzwonkowski. Na terenie przy II Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie powstała Aleja Dębów, pamiątkowa wielka granitowa tablica, słupy z drutami symbolizujące sowieckie obozy. Przy każdym dębie jest tabliczka z nazwiskami wskazującymi komu ten dąb jest dedykowany. Jest to przesłanie, która grupa społeczna winna pamiętać o swych bohaterskich poprzednikach z obozów w Ostaszkowie, Starobielsku, Kozielsku. Aleja jest utworzona z 20 dębów dedykowanych 62 ofiarom z terenu Tczewa i powiatu tczewskiego, które zginęły w Katyniu z rąk sowietów. Cały kompleks robi przejmujące wrażenie, pozostając długo w pamięci.
Na uroczyste poświęcenie Panteonu. przybyli reprezentujący wicepremiera Piotra Glińskiego wiceminister Jarosław Sellin, wiceminister gospodarki Kazimierz Smoliński, senator Antoni Szymański, władze lokalne, księża, przedstawiciele rodzin katyńskich oraz młodzież i mieszkańcy powiatu. O odprawienie mszy zwrócił się kawaler Witold Sosnowski i przedstawiciel rodzin katyńskich Jerzy Wierzbowski. Mszę świętą odprawił i homilię wygłosił ksiądz prałat, wikariusz biskupi Marian Szczepiński. Wiele słów poświęcił młodzieży, podkreślając ich rolę w zachowaniu pamięci o tych, którzy za to, że szli z hasłem „Bóg, honor, ojczyzna” pozbyli się i wolności, i życia. (…). Za odprawienie mszy dziękowała dyrektor II LO Dorota Kościjańczuk wraz z delegacją młodzieży. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Honorowa Prezes Gdańskiej Rodziny Katyńskiej, przedstawicielka młodzieży i reprezentujący prof. Jarosława Szarka dyrektor Gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej prof. Mirosław Golon. Na ręce Pana Profesora Złoty Krzyż Zasługi Orderu Świętego Stanisława dla Instytutu Pamięci Narodowej za wieloletnie, efektywne działania na rzecz budowy pamięci narodowej złożył Stefan Kukowski, Wielki Kanclerz Orderu i kawaler Orderu Kazimierz Smoliński. Poświęcenia panteonu dokonał ksiądz prałat Szczepiński w asyście siedmiu księży, po czym w podniosłym nastroju odśpiewaliśmy hymn narodowy. Po mszy otwarto Panteon, uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: wiceministrowie Jarosław Selin i Kazimierz Smoliński, przedstawiciel rodzin katyńskich Jerzy Wierzbowski, starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski, prof. Mirosław Golon z IPN oraz Stefan Kukowski. Uroczystości zakończył krótki koncert zespołu „Na cały głos”, który także zapewnił muzyczną oprawę całej uroczystości.
Odsłonięciu i poświęceniu panteonu towarzyszyła promocja książki Marcina Kłodzińskiego „Tczewski Panteon Katyński”, pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej. Publikacja ma charakter edukacyjny i skierowana jest głównie do młodzieży. Goście uroczystości otrzymywali książkę z podpisem autora. W holu II LO obejrzeć można było wystawę „Katyń” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. „Nie można zakopać pamięci w dołach” — to przesłanie Memorium Katyńskiego. W zamyśle pomysłodawcy Tczewski Panteon Katyński ma być lekcją historii, szczególnie dla młodzieży i hołdem dla pomordowanych.