6 stycznia 2022 r.
W święto Objawienia Pańskiego w kościele w Skórczu, na wniosek ks. dziekana Dariusza Ryłko Stefan Kukowski — Kanclerz Kapituły Medalu „Roku Św. Jana Pawła II” w asyście damy i kawalera w Orderze Anny i Łukasza Partyków odznaczył pana Zygfryda Anhalta tak dostojnym medalem. Burzliwe oklaski wiernych w kościele świadczyły o wielkim szacunku do odznaczonego 82. letniego parafianina. Łzy w oczach potwierdzały wzruszenie i wdzięczność. Następnie w Kasparusie pod wielkim namiotem była msza święta dziękczynna dla dobrodziejów, którzy przyczyniają się do odbudowy spalonego kościoła. Wśród parafian i gości Stefan Kukowski (Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Świętego Stanisława), który wraz z kawalerem Orderu Tadeuszem Włodarczykiem (inicjatorem zakupu) jako fundatorzy wielkiego, neogotyckiego ołtarza zakupionego od kawalera Rajnera Smolorza byli honorowym gośćmi. Proboszcz ks. Dariusz Ryłko podkreślał wielkość daru i jego niezbędność zaraz po odbudowie spalonego kościoła. Dostaliśmy też skromny upominek. Po mszy Stefan Kukowski wraz z małżonką i państwem Partyka zostali zaproszeni do plebani na obiad, w czasie którego omówiliśmy dalszą współpracę i udział członków Konfederacji Orderu w odbudowie kościoła.
19 stycznia 2022 r.
Ze względu na przestrzeganie reżimu pandemicznego, dopiero teraz była możliwość spotkania się z panem Bartłomiejem Obajtkiem, Dyrektorem Regionalnym Lasów Państwowych w Gdańsku. Była okazja wręczenia Medalu Inki Zachowałam się jak trzeba „za godne uznania wieloletnie działania na rzecz upamiętniania i propagowania polskości, wpływ na współczesne pokolenie i postawy młodzieży, dążąc do doskonałości, aby zachować się jak trzeba”. Medal wręczał Kanclerz Kapituły Medalu Stefan Kukowski (Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Świętego Stanisława) w towarzystwie pana ppłk. Adama Poćwiardowskiego — Zastępcy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Gdańsku. Był czas na podsumowanie wielu wspólnych działań, szczególnie związanych z żołnierzami niezłomnymi na ziemi sztumskiej. Także zakreśliliśmy dalszą współpracę nadleśnictw w ramach akcji „Polonia. Polonia semper fidelis” w roku 2022. Wspólnie też będziemy reaktywować Święty Gaj, miejsce bytności św. Wojciecha. „Praemiando incitat” — nagradzając zachęcać… do dalszej współpracy.
21 stycznia 2022 r.
Uroczystość poświęcenia odnowionego w Dąbrówce przez IPN Gdańsk grobu weterana Powstania Styczniowego Ignacego Stanisława Kuchty – Dąbrówka, 21 stycznia 2022 obchody odbyła się w 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Powstańcy styczniowi, którzy dożyli niepodległości, byli otaczani wielkim szacunkiem w II RP. Byli symbolem tego, że nie ma rzeczy niemożliwych dla polskiego narodu. Narodu, który zawsze musiał zmagać się z przeciwnikami i walczyć o swoją suwerenność – zaznaczył w homilii proboszcz parafii ks. dr Krzysztof Różański. Mszę celebrował proboszcz wraz z ks. dr. Łukaszem Kątnym z parafii Bobowo. Podczas prelekcji Anna Kołakowska podkreśliła, iż Powstanie Styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim zrywem niepodległościowym. Było to powstanie naznaczone wielkim heroizmem. Spotykamy się dzisiaj, by uczcić powstańców, szczególnie jednego z nich, Ignacego Kuchtę. W nastrój zadumy wprowadził nas Andrzej Kołakowski przy akompaniamencie gitary śpiewając dwie pieśni patriotyczne. Szkoła Podstawowa w Dąbrówce została również uhonorowana medalem im. Danuty Siedzikówny „Inki” za godne uznania wieloletnie działania na rzecz upamiętniania i propagowania polskości, wpływ na współczesne pokolenie i postawy młodzieży, dążąc do doskonałości, aby zachować się jak trzeba. Medal wręczył Wielki Mistrza Konfederacji Orderu Świętego Stanisława Stefan Kukowski, który zachęcił do dalszej pracy patriotycznej z młodzieżą szkoły.
23 stycznia 2022 r.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Tczewskie prowadzi od lat ogrzewalnię dla mężczyzn i zapewnia osobom bezdomnym ciepłe napoje (herbata , gorąca woda). Osoby przebywające w ogrzewalni mają do dyspozycji dwie kabiny łazienkowe do kąpieli , mają możliwość wymiany odzieży osobistej jak również wierzchniej. Ponadto można skorzystać z apteczki, jednorazowych maszynek do golenia. Oczywiście każdy mieszkaniec dostaje swój ręcznik do kąpieli. Jest także telewizor w pokoju dziennego pobytu. Przeorat Pomorski Orderu Św. Stanisława dwa miesiące temu przekazało do dyspozycji Towarzystwa kilkaset kilogramów odzieży i innych materiałowych rzeczy, jak pościel, obrusy. Bardzo potrzebna jest odzież męska. Wybór i wykładaniem tych darów zajął się wielce charytatywny Andrzej Muchowski. Osoby z noclegowni sami wybierają rzeczy, nie tylko dla siebie, ale także mogą je zabierać dla innych. Tak wielką ilość dostarczył nasz kawaler Arkadiusz Kiemczyński, za co serdecznie w imieniu potrzebujących dziękujemy.