6 stycznia 2022 r.
Orszak Trzech Króli ze względu na reżim pandemiczny Konfederacja Orderu Świętego Stanisława wraz z parafią NMP Matką Kościoła i wsparciem Tczewskiego Starostwa Powiatowego zorganizowała w przeogromnym kościele NMP. Przed wejściem do świątyni stali halabardnicy i chorążowie z chorągwiami Trzech Króli, zapraszając na uroczystości. Każdy z wiernych otrzymał tczewski śpiewnik z kolędami (takich śpiewników Przeorat Pomorski w latach poprzednich rozdał ponad 48.000). Rozdano też setki koron, ludzie zabierali też gazetę orszakową. Procesyjne wejście do ołtarza prowadzili trzej królowie, którzy podążyli do żłóbka, gdzie pokłonili się Dzieciątku, kłaniali się i złożyli dary: mirrę, kadzidło i złoto. W czasie mszy w żłobku Nowonarodzonego adorowali halabardnicy, chorążowie i dzieci w niebieskich strojach. Po pokłonie rozpoczęła się uroczysta msza święta koncelebrowana przez ks. dziekana Jacka Spychalskiego. Czytanie miał w stroju rycerskim Eligiusz Michalak i kawaler Orderu Jarosław Bartoszewski, zaś dary ołtarza składali: ułan Adam Zając, dama Aleksandra Mazurczak, Kawaler w Orderze Andrzej Zblewski. Po mszy ksiądz dziekan zaprosił wiernych do żłóbka, gdzie grupa „aniołków” — dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej zaśpiewali pastorałkę wraz z wiernymi i odtańczyli taniec adoracji. Prowadziła ich, grając na gitarze bardzo zaangażowana siostra Justyna. Po tańcach adoracji był czas na wspólne zdjęcia z trzema królami, ułanami i rycerzami. Po wyjściu z kościoła Przeorat Pomorski pod egidą komandor Anny Bubki rozdał kilkaset certyfikatów udziału w Orszaku z trzema pieczęciami królów, które wydrukował kawaler Grzegorz Płaza. Podziękowania należą się królom: Lechowi Trzcińskiemu — z bractwa kurkowego, przedstawicielowi II Liceum Ogólnokształcącego — Oskarowi Lewczukowi i Sławomirowi Zyganowskiemu. Aktywnie wsparł nas też Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Tczewie pod wodzą Wojciecha Różanowskiego i Młodzież Wszechpolska z Wojciechem Wełniakiem na czele. Całość przygotował tradycyjnie Stefan Kukowski, zaś organizacyjnie kawaler Orderu Jarosław Bartoszewski. Mamy nadzieję, iż w roku następnym powrócimy do organizacji Orszaku Trzech Króli na mieście z wielotysięcznym tłumem tczewskich mieszkańców (vide 6. stycznia na www.sw-stanislaw.pl).
19 stycznia 2022 r.
Ze względu na przestrzeganie reżimu pandemicznego, dopiero teraz była możliwość spotkania się z panem Bartłomiejem Obajtkiem, Dyrektorem Regionalnym Lasów Państwowych w Gdańsku. Była okazja wręczenia Medalu Inki Zachowałam się jak trzeba „za godne uznania wieloletnie działania na rzecz upamiętniania i propagowania polskości, wpływ na współczesne pokolenie i postawy młodzieży, dążąc do doskonałości, aby zachować się jak trzeba”. Medal wręczał Kanclerz Kapituły Medalu Stefan Kukowski (Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Świętego Stanisława) w towarzystwie pana ppłk. Adama Poćwiardowskiego — Zastępcy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Gdańsku. Był czas na podsumowanie wielu wspólnych działań, szczególnie związanych z żołnierzami niezłomnymi na ziemi sztumskiej. Także zakreśliliśmy dalszą współpracę nadleśnictw w ramach akcji „Polonia. Polonia semper fidelis” w roku 2022. Wspólnie też będziemy reaktywować Święty Gaj, miejsce bytności św. Wojciecha. „Praemiando incitat” — nagradzając zachęcać… do dalszej współpracy.
21 stycznia 2022 r.
Uroczystość poświęcenia odnowionego w Dąbrówce przez IPN Gdańsk grobu weterana Powstania Styczniowego Ignacego Stanisława Kuchty – Dąbrówka, 21 stycznia 2022 obchody odbyła się w 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Powstańcy styczniowi, którzy dożyli niepodległości, byli otaczani wielkim szacunkiem w II RP. Byli symbolem tego, że nie ma rzeczy niemożliwych dla polskiego narodu. Narodu, który zawsze musiał zmagać się z przeciwnikami i walczyć o swoją suwerenność – zaznaczył w homilii proboszcz parafii ks. dr Krzysztof Różański. Mszę celebrował proboszcz wraz z ks. dr. Łukaszem Kątnym z parafii Bobowo. Podczas prelekcji Anna Kołakowska podkreśliła, iż Powstanie Styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim zrywem niepodległościowym. Było to powstanie naznaczone wielkim heroizmem. Spotykamy się dzisiaj, by uczcić powstańców, szczególnie jednego z nich, Ignacego Kuchtę. W nastrój zadumy wprowadził nas Andrzej Kołakowski przy akompaniamencie gitary śpiewając dwie pieśni patriotyczne. Szkoła Podstawowa w Dąbrówce została również uhonorowana medalem im. Danuty Siedzikówny „Inki” za godne uznania wieloletnie działania na rzecz upamiętniania i propagowania polskości, wpływ na współczesne pokolenie i postawy młodzieży, dążąc do doskonałości, aby zachować się jak trzeba. Medal wręczył Wielki Mistrza Konfederacji Orderu Świętego Stanisława Stefan Kukowski, który zachęcił do dalszej pracy patriotycznej z młodzieżą szkoły.
23 stycznia 2022 r.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Tczewskie prowadzi od lat ogrzewalnię dla mężczyzn i zapewnia osobom bezdomnym ciepłe napoje (herbata , gorąca woda ). Osoby przebywające w ogrzewalni mają do dyspozycji dwie kabiny łazienkowe do kąpieli , mają możliwość wymiany odzieży osobistej jak również wierzchniej. Ponadto można skorzystać z apteczki, jednorazowych maszynek do golenia. Oczywiście każdy mieszkaniec dostaje swój ręcznik do kąpieli. Jest także telewizor w pokoju dziennego pobytu. Przeorat Pomorski Orderu Św. Stanisława dwa miesiące temu przekazało do dyspozycji Towarzystwa kilkaset kilogramów odzieży i innych materiałowych rzeczy, jak pościel, obrusy. Bardzo potrzebna jest odzież męska. Wybór i wykładaniem tych darów zajął się wielce charytatywny Andrzej Muchowski. Osoby z noclegowni sami wybierają rzeczy, nie tylko dla siebie, ale także mogą je zabierać dla innych. Tak wielką ilość dostarczył nasz kawaler Arkadiusz Kiemczyński, za co serdecznie w imieniu potrzebujących dziękujemy.