5 sierpnia 2017 r.
5 sierpnia 2017. W związku z przeniesieniem Siostry Natalii z tczewskiej filii Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo przekazaliśmy Siostrze podziękowanie za wspólną pracę charytatywną, a kawaler Leszek Meler w darze przekazał wspaniały i tort. Tak więc gorzkie chwile pożegnania osłodzono pysznym tortem. Wspólne zdjęcie z Wielkim Kanclerzem jest wykonane w Gnieźnie po uroczystej Mszy Świętej w czasie 400. lecia Charyzmatu Wincentyńskiego.
14 sierpnia 2017 r.
Robocze spotkanie kawalerów Tadeusza Włodarczyka, Kazimierza Smolińskiego i Stefana Kukowskigo na którym omówiono plany prestiżowych działań naszego Przeoratu, w tym i następnym roku kalendarzowym. Była to okazja do wręczenia podziękowań kawalerowi Tadeuszowi, który przekazał na obozy, kolonie i akcje charytatywne w okresie letnim ponad pół tony żywności i wsparł znacznie uroczystości 400. lecia Charyzmatu Wincentyńskiego.
Przygotowujemy się do wielkiej i różnorodnej uroczystości, na skalę kraju, Biegu Tropem Wilczym i budowę Pomnika Smoleńskiego.
15 sierpnia 2017 r.
15 sierpnia 2017. Przeorat Pomorski był jednym z głównych organizatorów uroczystości 15 sierpnia, które rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Macierzyństwa NMP w Miłobądzu. Patronat nad uroczystościami objęli poseł RP Kazimierz Smoliński, senator RP Antoni Szymański i Mirosław Golon dyrektor Oddziału Gdańskiego IPN. Wspaniała homilia religijno-patriotyczna księdza proboszcza Aleksandra Ceslinga mobilizowała wiernych do aktywności patriotycznej. Na czele pocztów sztandarowych był poczet Szwadronu im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich, beneficjenta tych uroczystości. Po mszy na placu przed kościołem zorganizowano koncert męskiego chóru Bell Canto, który wraz z kilkuset wiernymi śpiewał pieśni patriotyczne. Po koncercie starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski podziękował chórowi, całej zgromadzonej ludności, zapraszając do wzięcia udziału w dalszej części uroczystości, którą współorganizował. Policjanci na motocyklu i w samochodzie wraz z wozami straży pożarnej zabezpieczali przemarsz kilkuset osób do miejsca trzeciej części uroczystości. „Rotą” rozpoczęliśmy spotkanie przed pomnikiem Michała Różanowskiego, polskiego żołnierza pogranicza bestialsko zamordowanego przed Niemców 15 sierpnia 1939 roku. Miejsce przy pomniku starannie uporządkowało i odnowiło Starostwo Tczewskie. Przedstawiciel Szwadronu przywitał wszystkich zgromadzonych na placu przed pomnikiem. Krótkie wystąpienie Starosty Tczewskiego zawierało rys historyczny wydarzeń z 1939 roku, dążenia do wolności i kultywowanie tradycji przez mieszkańców Pomorza. Potem odczytano przekazy do zgromadzonych od senatora A. Szymańskiego i posła K. Smolińskiego. Starosta Gdański zakończył oficjalne wystąpienia.
Stefan Kukowski — Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława, który zaaranżował dzisiejsze uroczystości i wykonał wszystkie prace plastyczne, poprosił Starostę Tczewskiego o wręczenie podziękowań tym, którzy najbardziej przyczynili się do stworzenia takiej wspaniałej oprawy świąt Wniebowzięcia NMP oraz rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Podziękowania otrzymali, m.in. Szwadron im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich za organizację spotkania. Komandoria Tczewska Orderu Świętego Stanisława za opracowanie i fundację śpiewników, baneru, plakatów, poczęstunku dla wszystkich zgromadzonych. Podziękowania otrzymali z Przeoratu: komandor Anna Bubka, Piotr Rezmer, Leszek Meler, Zbigniew Ciecholewski, Tadeusz Trocki. Wielki Kanclerz OŚS po wręczeniu podziękowania Staroście Gdańskiemu i Pani Wójt Gminy Pszczółki zwrócił się z prośbą o włączenie się do budowy nowego pomnika na tej historycznej granicy gdańsko-polskiej w myśl dewizy „praemiando incitat”. Zadeklarował wykonanie projektu obelisku i organizację uroczystości w roku przyszłym. Ostatnim uroczystym akcentem było złożenie hołdu obrońcom Ojczyzny, złożenie kwiatów i zniczy. Odtworzono walkę wojska polskiego z niemieckim najeźdźcą, atak kawalerii, historyczne uzbrojenie, wykonanie przez grupy rekonstrukcyjne, strzały, wybuchy. Po tym był czas na herbatę, kawę, ciasto i refleksje na gorąco wzajemnie przekazywane. Udział w uroczystościach wzięli: damy Anna Bubka, Anna Partyka, kawalerowie: Jarosław Bartoszewski, Henryk Jarosz, Tomasz Jeschke, Stefan Kukowski, Łukasz Partyka, Tadeusz Trocki, Andrzej Zblewski. Szczególnie dziękujemy kawalerom z Wejherowa, także za przywiezione dary.
15 sierpnia 2017 r.
Warsztaty Plastyczne organizowane co roku przez parafię w Turzu zakończyły się sukcesem i wystawą pięknych prac plastycznych. Każdy uczestnik wykonał dwie prace o tematyce maryjnej: jedna to obraz malowany na szkle, druga również obraz malowany na kartonie. Podczas Warsztatów przydały się też produkty spożywcze przekazane przez kawalera Tadeusza Włodarczyka. Warsztaty są dla dzieci w czasie wakacji miejscem spotkań, artystycznego doskonalenia pod kierunkiem wybitnego fachowca, ale też czasem zabaw i posiłków. Jak widać wszystko pod delikatną kontrolą organizatora, księdza proboszcza Mirosława Przechowskiego. Dobrze, iż możemy takie akcje wspomagać.
15 sierpnia 2017 r.
Po raz kolejny 15 sierpnia 2017 r. — w ramach obchodów odpustu w pelplińskiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny połączonych z Dniem Patrona Pelplina św. Bernarda — wolontariusze pod kierunkiem komandora Pelplińskiej Komandorii Orderu Św. Stanisława Bogdana Wiśniewskiego prowadzili niezwykły kiermasz książek. Wcześniej przeprowadzono zbiórkę różnych publikacji wśród ofiarodawców. Następnie zapraszano do stoiska z propozycją zabrania wybranej książki i pozostawienia dowolnej kwoty z przeznaczeniem na datki na misje prowadzone w Afryce przez kapucynów. W ciągu kilku godzin zebrano znaczącą sumę pieniędzy, która stanowi równowartość trzech rowerów, tak potrzebnych zakonnikom i katechistom w Republice Centralnej Afryki, gdzie posługuje pelplinian o. Tomasz Świtała.
16 sierpnia 2017 r.
Msza święta miała wyjątkowy charakter, poświęcona była pamięci Bł. o. Hilarego Pawła Januszewskiego, z racji jego 110 rocznicy urodzin. Liturgii przewodniczył ks. dr Wojciech Gruba, proboszcz rodzinnej parafii błogosławionego w Garcu Wielkim. W prezbiterium kościoła otwarto wystawę, która przybliża nam postać bł. o. Hilarego, męczennika obozu koncentracyjnego z Dachau. W związku z 70 leciem pracy karmelitów w tym kościele przybliżono historię Zakonu Karmelitów, który z Gdańskiem jest związany od ponad 600 lat. Pod koniec mszy Wielki Kanclerz Stefan Kukowski wręczył Tadeuszowi Popiela, przeorowi klasztoru, rektorowi kościoła św. Katarzyny Medal 250. lecia Orderu Świętego Stanisława za skuteczne przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego ś.p. Ojca Hilarego Pawła Januszewskiego i popularyzację Jego postaci na ziemi kociewskiej. Kanclerzowi towarzyszył kawaler Łukasz Partyka, który w Przeoracie od lat dba o popularyzację Błogosławionego. Po mszy wyświetlono krótki film o życiu Błogosławionego. Po uroczystościach kawalerowie Stefan Kukowski, Stanisław Marszałek, Łukasz Partyka, Tadeusz Serocki, Adam Wika — Czarnowski zostali poproszenie na kolację, podczas której omówiliśmy dalszą współpracę z naszym Przeoratem i Orderem Świętego Stanisława.
27 sierpnia 2017 r.
27 sierpnia 2017. Kolejne dożynki parafialne w Turzu, które wspiera Przeorat Pomorski. Projekty naszego przeora, cała poligrafia kawalera Grzegorza Płazy, a pomocy organizacyjnej i rzeczowej udzielił kawaler Arkadiusz Kiemczyński. Dla wszystkich uczestników ciast różnorakich wiele dostarczył kawaler Leszek Meler. Na charytatywną loterię fantową przekazaliśmy kilkaset szklanic, które wzbogaciły zestaw losów i były zachętą do kupowania kolejnych. Pozostałe atrakcje organizował ks. proboszcz Mirosław Przechowski. Mieszkańcy wsi i dostojni zaproszeni goście bawili się wesoło i długo wraz z całą parafią.