8 maja 2017 r.
8 maja 2017. Na zaproszenie proboszcza kościoła św. Stanisława BiM ks.kan. Feliksa Kameckiego w dniu naszego Patrona na uroczystą mszę św. koncelebrowaną przez proboszcza i prepozyta Kapituły Kolegiackiej w Koronowie Ryszarda Hirsza w towarzystwie ponad 20 księży z diecezji pelplińskiej. Wśród zaproszonych z Przeoratu Pomorskiego byli: damy Anna Partyka, Alicja Strzeszewska, kawalerowie Piotr Cymanowski i Tomasz Jeschke (wszyscy ze wsi Subkowy) oraz komandor Bogdan Wiśniewski i komandor Anna Bubka. Zaszczyt wniesienia na ołtarz relikwii przypadł przeorowi Stefanowi Kukowskiemu. Uroczystości rozpoczęły się poświęceniem nowego sztandaru Świętego Stanisława dla parafii. Wszyscy procesyjnie weszli do kościoła. W homilii prowadzący ksiądz przybliżył postać świętego Stanisława, nawiązując do heroicznych czynów aktualnych także w czasach współczesnych. Po mszy świętej spotkaliśmy się na obfitej agapie, gdzie przy stole była okazja do krótkiego przedstawienia działalności naszego Przeoratu i zaapelowania do proboszczów o polecania kandydatów na damy i kawalerów do naszej organizacji. Zaprosiliśmy tez osoby zgromadzone na 18 maja na Koncert Papieski do Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, który organizuje dyrektor ks. Wincety Pytlik, a wspiera od lat nasz Pomorski Przeorat.
9 maja 2017 r.
9 maja 2017. Organizatorami Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej już od kilku są Polskie Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz Urząd Miasta Tczewa. Zabawa na Starówce trwała kilka godzin. Wszyscy mieli okazję do podziwiania i zakupu wyrobów przygotowanych przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej. W programie były występy sceniczne osób niepełnosprawnych indywidualne i w zespołach artystycznych. Był poczęstunek, kiermasze (w tym DPS z Damaszki, którego dyrektorem jest nasz kawaler Arkadiusz Kiemczyński). Gwiazdą był zespół mieszkańca Tczewa ANDRE, który przyciągnął wielu swych fanów i mieszkańców. W tym roku z inicjatywą organizacji loterii fantowej wyszedł nasz Przeorat Pomorski. Przygotowaliśmy planszę, 500 losów oraz 500 fantów (szklanic otrzymanych dzięki Wielkiemu Mistrzowi J.Z.Potockiemu). Całość opracował Stefan Kukowski, organizacja przekazania PSOUU to zasługa komandor Anny Bubka.
Zebraną znaczną kwotę PSOUU przeznaczył na pomoc najuboższym.
11 maja 2017 r.
11 maja 2017 r. przeor Stefan Kukowski wraz z Komandorem Tczewskim Anną Bubka brali udział w uroczystościach jubileuszowych 10. lecia Fabryki Sztuk w Tczewie. Już od 10 lat Fabryka Sztuk prowadzi szereg działań związanych ze sferą kultury w przestrzeni miasta Tczew i regionu Pomorskiego. Stary pofabryczny obiekt, w którym działało Muzeum Wisły, został przebudowany i gruntowanie zmodernizowany. Placówka zorganizowała 329 wystaw, na których zaprezentowało się 423 artystów z kraju i zagranicy. Działalność edukacyjna to przeprowadzonych 6600 zajęć edukacyjnych. W sumie przez placówkę przewinęło się w ciągu dekady blisko pół miliona osób! Wśród działań tych były wspólne z naszym Przeoratem Pomorskim: czterokrotna współorganizacja Orszaku Trzech Króli, dwukrotne uroczystości 17 września (wraz z granitową wielką tablicą), uroczystości Pamięci o Wołyniu, 150 lecia Powstania Styczniowego i inne. Za wielką życzliwość i współpracę charytatywną i społeczną Wielka Kapituła Orderu przyznała Fabryce Sztuk Srebrny Krzyż Zasługi Orderu Świętego Stanisława, który wręczyli Komandor Tczewski Anna Bubka i Wielki Kanclerz Stefan Kukowski.
13 maja 2017 r.
Z inicjatywy kawalera Piotra Steca odbył się pierwszy Rajd Rowerowy pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego z finalem we wsi Gapiory u pana Witolda Downar-Zapolskiego. Dopisaly nie tylko pogoda, ale także frekwencja (ponad 100 uczestników rajdu) i doskonale humory. Trasę pokonaly ekipy ze Sztumu, Malborka (w tym liczna z PTTK), Kwidzyna i Tczewa. Najmłodsza uczestniczka Maja miała 4 lata, najstarsza zaś 71, gratulacje dla pani Janiny. Puchary za te konkurencje wręczał inicjator Rajdu. Puchary za najliczniejszą rodzinę oraz za najliczniejszą zorganizowaną grupę uczestnicząca w rajdzie (dla Klubu Gazety Polskiej z Tczewa) puchary wręczał fundator kawaler Kazimierz Smoliński — poseł RP i wiceminister. Kanclerz Orderu ŚS Stefan Kukowski wręczał puchar za najlepszy patriotyczny strój, który przypadł kawalerowi Antoniemu Fila. Przedstawiciel Gdańskiego IPN Piotr Szubarczyk wygłosił emocjonalne przemówienie o losach Rotmistrza Witolda Pileckiego i w imieniu prof. Mirosława Golona wręczył puchar za największy zespół, który pokonał najdłuższą trasę. Puchar odebrała przedstawicielka Amatorskiej Grupy Rowerowej z Tczewa. Wszyscy uczestnicy Rajdu otrzymali specjalne imienne dyplomy uczestnictwa podpisane przez patronów tego wspaniałego rajdu pamięci, który był obsługiwany przez kawalerów Andrzeja Zblewskiego oraz Jarosława Bartoszewskiego (wraz dwoma wolontariuszami w mundurach). Dla wszystkich starczyło ciasto od kawalera Leszka Melera i kiełbasy z grila od kawalera P. Steca. Drukował plakaty, dyplomy, podziękowania kawaler Grzegorz Płaza. Wszystkie projekty i współorganizacja przeora Stefana Kukowskiego. Wspomagał finansowo to całe przedsięwzięcie kawaler Antoni Fila i Zbigniew Ciecholewski. Liczna grupę uczestników zmobilizowała Komandor Tczewski Anna Bubka. Wręczane dyplomy i podziękowania były podpisane przez Prof. Mirosława Golona Dyrektora Gdańskiego IPN , wiceministra Kazimierza Smolińskiego, prezesa Samorządne Powiśle Piotra Steca i Wielkiego Kanclerza Stefana Kukowskiego. Wszyscy uczestnicy jednomyślnie rzekli — do następnego roku.
18 maja 2017 r.
Koncert papieski z cyklu koncertów czwartkowych jest organizowany od kilku lat prze dyrektora Muzeum Diecezjalnego ks. Wincentego Pytlika ESSH, ważnego kawalera Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Koncerty są wspomagane przez kawalerów naszego Przeoratu Pomorskiego. Do wyróżniających się hojnością należą Zbigniew Ciecholewski i Tadeusz Włodarczyk. Na koncertach bywają również nasze damy i kawalerowie. Muzyka jest pięknem…
20 maja 2017 r.
W czasie Rodzinnej Majówki na osiedlu Górki organizowanej dla mieszkańców osiedla, ale i całego społeczeństwa tczewskiego Stowarzyszenie Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej z Tczewa przeprowadziło loterię losową, z której zebrana kwota została przeznaczona na działalność statutową tej wspaniałej organizacji charytatywnej. Nasz Przeorat Pomorski włączył się do akcji przygotowując losy i dostarczając także ponad 300 fantów (głównie szklanic), które przyciągały potencjalnych chętnych. Przeor wraz z kawalerem Jarosławem Bartoszewskim złożyli odpowiednie podziękowanie organizatorowi pikniku Panu Kazimierzowi Mokwie, wyrażając wdzięczność za umożliwienie tej działalności charytatywnej. Wśród naprawdę wielu atrakcji była to jedyna akcja dobroczynna.
27 maja 2017 r.
Na zaproszenie Stowarzyszenia Klubu Kawaleryjskiego 18. Pułku Ułanów Pomorskich wzięliśmy udział w uroczystych obchodach Święta Pułku oraz 15. lecia Klubu w Mirowie Dużym. Wielu dostojnych gości po polowej Mszy Świętej uczestniczyło nadaniu wyższych stopni kawaleryjskich, odznaczeń i przyjęciu nowych członków Klubu. Klub Kawaleryjski 18. Pułku Ułanów Pomorskich „Za wieloletnią działalność społeczną kultywującą wartości patriotyczne, chrześcijańskie naszego narodu oraz za współpracę z Przeoratem Pomorskim Orderu Świętego Stanisława” Klub został odznaczony Medalem 250. lecia Orderu Świętego Stanisława. Medal wręczał Wielki Kanclerz Orderu i Przeor Pomorski Stefan Kukowski w asyście kawalera Łukasza Partyki Prezesowi Klubu Kawaleryjskiego Pawłowi Mietlińskiemu w asyście dowódcy Szwadronu Reprezentacyjnego 18 pułku Ułanów Sławomirowi Ziętarskiemu. Po tych uroczystościach wzięliśmy udział w odsłonięciu kopii tablic z koszar 18 PU mieszczących się na Cytadeli w Grudziądzu — miejsca stacjonowania pułku przed wojną. Obejrzeliśmy wspaniały pokaz woltyżerki i umiejętności posługiwania się szablą ułańską w trakcie którego jeździec m.in. ściął na pół jabłko umieszczone na głowie płk piłsudczyków Juliana Michasia. W czasie ułańskiego poczęstunku mogliśmy omówić dalszą współpracę z Klubem Kawaleryjskim i z Stowarzyszeniem Rodzin Katyńskich z Gdańska.