6 grudnia 2020 r.
Młodzież Wszechpolska — Okręg Pomorski organizuje akcje uświadamiającą mieszkańców Tczewa o potrzebie wsparcia lokalnego szpitala. Sami też organizują wsparcie Zachęcają do dokonywania przelewów z tytułem „covid” na konto szpitala:
PKO Bank Polski SA 31 1020 1811 0000 0402 0342 3530.
Wolontariusze z Caritas parafii Podwyższenia Krzyża Świętego zorganizowali kolejną akcję, aby wspomóc naszych chorych z tczewskiego hospicjum. Sami zebrali 150 kg jabłek. Następnie osoby chętne zrobiły mus jabłkowy dla naszych chorych. W akcje byli zaangażowani nie tylko parafianie, lecz również ludzie z innych parafii, a także wspólnota Odnowy w Duchu Świętym. Zatem cały Tczew ma swój udział w tym pięknym dziele. Łącznie 17 osób włączyło się w to piękne dzieło. Dzielmy się dobrem !!!
Przeorat Pomorski włączył się w te akcje, wykonując projekty graficzne i wydruki (kaw. Grzegorz Płaza) i przekazując w darze baner informacyjny (zawieszony na płocie szpitala) i grafiki w wersji elektronicznej, (S. Kukowski) rozsyłanej w mediach społecznościowych (A.Zblewski) oraz wszystkie naklejki na słoiki. Sponsor (kaw. S. Lubawski).
6 grudnia 2020 r.
Niech owa licha, uboga, chyląca się stajenka i pokłon Magów napawają otuchą
i udzielają potrzebnych duchowych mocy, byśmy właściwie umieli odczytać nakaz powrotu od Stajenki i udania się do swoich domostw drogą Prawdy, Dobra, Miłości i Życia, tj. zupełnie inną niż sugerowaną przez Herodów naszych czasów drogą obłudy, fałszu, podstępu i zakłamania…
Miłość Nowonarodzonego, to „wierzenie, iż Chrystus narodził się w betlejemskim żłobie, lecz biada nam, jeśli nie narodził się w tobie”.
Błogosławieństwa Dzieciątka na szczęśliwość i wszelką pomyślność dni
Anno Domini 2021. Damy i kawalerowie dostojnego Orderu bądźmy w gotowości służenia innym.
9 grudnia 2020 r.
W czasie reżimu pandemii utrudnione wielce są działania charytatywne. Przeorat nas także w ten sposób pragnie docenić jedyną Przychodnię „Medical”, która nadal także „na żywo” przyjmuje pacjentów Tczewa i okolic mających inne choroby niż koronawirus. Tej służbie zdrowia też należy się chwała i cześć.
12 grudnia 2020 r.
Niech owa licha, uboga, chyląca się stajenka i pokłon Magów napawają otuchą i udzielają potrzebnych duchowych mocy, byśmy właściwie umieli odczytać nakaz powrotu od Stajenki i udania się do swoich domostw drogą Prawdy, Dobra, Miłości i Życia, tj. zupełnie inną niż sugerowaną przez Herodów naszych czasów drogą obłudy, fałszu, podstępu i zakłamania…
Miłość Nowonarodzonego, to „wierzenie, iż Chrystus narodził się w betlejemskim żłobie, lecz biada nam, jeśli nie narodził się w tobie”.
Błogosławieństwa Dzieciątka na szczęśliwość i wszelką pomyślność dni Anno Domini 2021. Damy i kawalerowie dostojnego Orderu bądźmy w gotowości służenia innym.
22 grudnia 2020 r.
Wystawa „Odblask tajemnicy” jest odpowiedzią twórców na list św. Jana Pawła II do artystów z 1999 r. Ojciec Święty zachęcał w nim artystów, aby przedstawiali w swych dziełach tajemnice Boga – mówił pomysłodawca i główny organizator wystaw Stefan Kukowski. W tej chwili gości ona w Toruniu i chwała organizatorom, że podjęli się trudu, aby pokazać te dzieła na żywo, ale także w formie wirtualnej i przekazać innym odbiorcom – wyjaśnia Kukowski. Decyzją o.Tadeusza Rydzyka wystawa prezentowana jest w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Papież Polak wiedział, że sztuka, która przez wieki inspirowała się religią, odchodzi od wiary. Dlatego św. Jan Paweł II wystosował pierwszy w historii list do artystów – podkreśla ojciec dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.80 proc. dzieł sztuki w świecie płynie z inspiracji biblijnej. Rozumiał to i czuł św. Jan Paweł II. Dlatego bardzo pragnął w Kościele artystów, którzy uzupełniają tę funkcję kapłańską, bo oni w swoich dziełach wyrażają to, co niewidzialne – wskazuje o. dr Zdzisław Klafka CSsR. Ekspozycja jest też okazją do głębszej refleksji nad nauczaniem św. Jana Pawła II – mówił kustosz wystawy Andrzej Jaworski.Ci, którzy przyjdą do tej świątyni w Toruniu, będą mogli zobaczyć i przemyśleć naukę wielkiego Papieża Polaka, który kierował do nas różne słowa, a które dziś możemy odbierać przez sztukę współczesną – ocenia Andrzej Jaworski.Za inicjatywę i organizację wystawy malarstwa Odblask Tajemnicy, która ma kolejną odsłonę w Toruniu wręczali medale Roku Jana Pawła II O. Zdzisławowi Klafce (Rektorowi Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu), Instytutowi „Pamięć i Tożsamość” im. świętego Jana Pawła II (na ręce kuratora wystawy P. Andrzeja Jaworskiego) oraz Pani Katarzynie Cegielskiej (Dyrektorowi Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu) reprezentanci Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława: dama Anna Partyka, kawaler Łukasz Partyka i Wielki Mistrz Konfederacji OŚS (zrzeszającej przeoraty na świecie) Stefan Kukowski. Zdjęcia z odsłony wystawy są dziełem Urszuli Niewiarowskiej-Kukowskiej. News z wystawy jest na: www.radiomaryja.pl/informacje/wystawa-odblask–tajemnicy.
22 grudnia 2020 r.
Nasz kawaler z Wejherowa Henryk Jarosz zakupił produkty żywnościowe i zrobił świąteczny podarunek, dla rodziny z Wejherowa, pana Dariusza, który jest rencistą, jest osobą chorą , mieszkającą z matką, która porusza się na wózku inwalidzkim. W tym długotrwałym czasie pandemii, rodzina jest w bardzo trudnej sytuacji. radością dla tej rodziny była przede wszystkim pamięć o nich w tym trudnym dla nich pandemicznym czasie.