9 października 2022 r.
Kawaler Jarosław Bartoszewski wraz z małżonką jako drużyna Przeoratu Pomorskiego OŚS wzięli udział w organizowanej przez Związek Piłsudczyków RP Okręg Gdański II Ogólnopolskiej Spartakiadzie Strzeleckiej Służb Mundurowych pod patronatem Wojewody Pomorskiego. Tegoroczne zmagania odbywały się na terenie Gdańska, Sopotu i Gdyni, a uczestnicy musieli pokazać swoje umiejętności strzeleckie, rozwiązać krzyżówkę patriotyczną oraz test z zakresu I pomocy przedmedycznej, odnaleźć w Sopocie pomnik Misia Wojtka z armii Andersa i zrobić z nim selfie, a także ułożyć hasło Spartakiady. Zakwaterowanie w Domu Marynarza w Gdyni umożliwiło też nocny spacer po plaży połączony ze zbieraniem bursztynów. Niedzielne podsumowanie (w którym wziął również udział Wielki Mistrz Konfederacji OŚS) objęło nie tylko wręczenie pucharów i nagród zwycięskim drużynom (Przeorat Pomorski zajął IV miejsce w krzyżówce patriotycznej oraz otrzymał wyróżnienie w konkursie na zdjęcie z Misiem Wojtkiem), ale także wręczenie odznaczeń. Wręczono medale Danuty Siedzikówny „Inki” oraz „Polonia Semper Fidelis” zasłużonym działaczom Związku Piłsudczyków RP. Natomiast Wielki Mistrz Konfederacji Stefan Kukowski oraz kawaler Jarosław Bartoszewski za zasługi i wsparcie dla ruchu krwiodawstwa i ratowania życia ludzkiego otrzymali od przedstawicieli Kapituły w Niepokalanowie medale XX rocznicy Ustanowienia Św. Maksymiliana Marii Kolbego Patronem Honorowych Dawców Krwi w Polsce.
11 października 2022 r.
W warszawskim ogólnopolskim studio nagraniowym nagrano rozmowę redaktora Piotra Szubarczyka z działaczem społecznym Stefanem Kukowskim z Tczewa. Rozmowa dotyczyła odznaczeń w Polsce, ale szczególnie o Orderze Świętego Stanisława. Z załączonego nagrania można się dowiedzieć o kawalerach i damach działających w Orderze i losach tej zaszczytnej organizacji. Krótki czas nagrania nie pozwolił poruszyć wszystkich aspektów działań orderowych. Polecamy wywiad Order św. Stanisława Biskupa Męczennika. Ale także udokumentowane wzmianki o działalności w Orderze są na www.sw-stanislaw.pl oraz kossbm.pl
13 października 2022 r.
W miejscowości Miłomłyn jest jeden z pomników Danuty Siedzikówny — Inki przy którym Piotr Szubarczyk i Stefan Kukowski złożyli znicze pamięci. Pomnik powstał dzięki zaangażowaniu pana majora Dariusza Kazimierczyka któremu wręczyliśmy Medal INKI — za bezinteresowną pracę na rzecz upamiętnienia dzielnej sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK oraz żołnierzy „wyklętych”, walczących o „Polskę wolną i czystą jak łza”.
13 października 2022 r.
W dniu Edukacji Narodowej, święta nauczycieli i wszystkich pracowników oświaty, Stefan Kukowski– Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Św. Stanisława wraz z Kawalerem Piotrem Szubarczykiem złożyli życzenia, przede wszystkim sukcesów w życiu osobistym i prywatnym, realizacji wszystkich twórczych planów i zamierzeń oraz nigdy niesłabnącego zapału i zaangażowania w pracę na rzecz młodego pokolenia, szczególnie na polu działań patriotycznych. Doceniając wieloletnią działalność pana Bogusława Fijasa — Wójta Gminy Ostróda i pani Ewy Malinowskiej — Kierownika Referatu Oświaty, Kultury i Sportu wręczyli Medal „Polonia Semper Fidelis”. Kapituła Medalu doceniła wieloletnią działalność obu odznaczonych, obligując do dalszej pracy wychowawczej w duchu patriotyzmu w myśl dewizy Orderu „Praemiando incitat”.
21 października 2022 r.
W Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Tyrowie odbyła się uroczystość przekazania Relikwii Św. Jana Pawła II Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tyrowie. W Uroczystościach uczestniczyły też władze Tyrowa i Ostródy. Podczas koncelebrowanej Mszy Świętej w Kościele pw. Świętego Wojciecha w Tyrowie relikwię na ręce Dyrektor Bożeny Bohdziewicz, przedstawicieli Rady Rodziców i uczniów przekazał Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Świętego Stanisława Stefan Kukowski, który wspomniał też o wielkiej wystawie polskich artystów „Odblask Tajemnicy” w roku JP II poświęconej Ojcu Świętemu. Obchody święta szkoły uświetniła obecność pocztów sztandarowych ze szkół w Samborowie, Brzydowie, Idzbarku i Durągu. Na zakończenie mszy uczniowie zaprezentowali program artystyczny przybliżający sylwetkę patrona szkoły – Jana Pawła II. Relikwiarz projektu Kukowskiego przedstawia postać św. Jana Pawła II na skale, do czego nawiązał ofiarodawca cytując „Budujcie dom na skale, a skałą jest Jezus Chrystus”. Bądźcie wszyscy uczniowie uniami Chrystusa będąc jak skała. Po uroczystościach, w czasie rautu była możliwość przekazania informacji o działaniach w Orderze Św. Stanisława.
27 października 2022 r.
Zakończeniem mszy świętej w archikatedrze warszawskiej św. Jana koncelebrowanej przez kard. Kazimierza Nycza wraz z kilkudziesięcioma biskupami była modlitwa o beatyfikację w kaplicy Prymasa Tysiąclecia. Po tych uroczystościach była okazja do krótkiego spotkania z Eminencją i wręczenia publikacji o działaniach Konfederacji Orderu w Roku kard. Stefana Wyszyńskiego i książki wieńczącą konferencję naukową „Prymas Tysiąclecia. Kardynał Stefan Wyszyński”. Z zaskoczeniem i życzliwością przyjął Kardynał Kazimierz Nycz słowa Wielkiego Mistrza Konfederacji Stefana Kukowskiego. Było to kolejne spotkanie z księdzem kardynałem Nyczem.
Na zaproszenie Towarzystwa Pamięci Historycznej „Memoria Resstituta” wielki Mistrz Konfederacji Stefan Kukowski uczestniczył we Mszy Świętej w Archikatedrze św. Jana z okazji 105 rocznicy Intronizacji. Wśród gości zaproszonych i odznaczonych Medalem Pamięci Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego był m.in. prof. Juliusz A.Chróścicki oraz proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Bogdan Bartołd. Zwieńczeniem było wręczenie Towarzystwu Pamięci Historycznej „Memoria Restituta” Medalu „Polonia Semper Fidelis” przyznanym przez Kapitułę Medalu całemu Towarzystwu. Na ręce Prezesa Zarządu Towarzystwu pana Tomasza Kocenta medal i certyfikat złożył przewodniczący Kapituły Stefan Kukowski. Powołano też Komitet budowy Pomnika Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego oraz Komitet Honorowy Komitetu Budowy Pomnika, w skład którego wejście zaproponowano Wielkiemu Mistrzowi Konfederacji Stefanowi Kukowskiemu. Zrobiono też dokumentację fotograficzną do wyboru miejsca pod tablicę.
29 października 2022 r.
Dnia 29 października 2022 roku w Bibliotece Diecezjalnej im. Jana Bernarda Szlagi odbyło XXII Pelplińskie Spotkanie Duszpasterskie pt. Dziedzictwo biskupa Jana Bernarda Szlagi odczytane na nowo. W jej trakcie można było się wiele dowiedzieć o postaci bp. Jana Bernarda Szlagi. Prelekcje dotyczyły nie tylko jego działalności jako Biskupa Pelplińskiego, ale również jak felietonisty w „Pielgrzymie”, prorektora na KUL-u i działalności naukowej. Po każdej z trzech sesji była czas na pytania do prelegentów. Goście mieli okazję wysłuchać kilku wystąpień znawców poszczególnych aspektów życia bohatera tejże konferencji. Jednym z prelegentów był Bogdan Wiśniewski (Komandor Pelplińskim z Przeoratu Pomorskiego), który przybliżył słuchaczom Pelplin – miasto biskupa Jana Bernarda Szlagi. Udział wzięli i kawalerowie z Komandorii Pelplińskiej OŚS, Stefan Kukowski który wypowiadał się o ścisłej współpracy z Biskupem Pelplińskim w czasie przygotowywania miasta na wizytę papieża Jana Pawła II w 1999 roku w Pelplinie. S.Kukowski wykonywał pro publico całą wizualizację wizyty. Była też możliwość wręczenia ks. bp. Ryszardowi Kasynie i bp. Arkadiuszowi Okrojowi naszego wydania książki „Prymas Tysiąclecia. Kardynał Stefan Wyszyński”, omawiając też działalność Konfederacji szczególnie w Roku Prymasa Tysiąclecia.
30 października 2022 r.
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku oraz zakończonym niepowodzeniem plebiscycie na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 roku (choć w samym Postolinie 83 proc. głosów oddano za Polską) Postolin pozostawał silnym ośrodkiem polskości na terenie ówczesnych Niemiec. Działała tu filia powstałego w 1922 roku Związku Polaków w Niemczech, a w latach 1929 – 1939 funkcjonowały z powodzeniem Przedszkole i Szkoła Polska. 30 października 2022r. w kościele parafialnym w Postolinie odbyły się organizowane przez Konfederację Orderu Świętego Stanisława uroczystości związane ze 100-leciem powstania Związku Polaków w Niemczech oraz upamiętniające istnienie Szkoły Polskiej w Postolinie. Wydarzenie, w duchu Semper Fidelis Polonia, rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, w trakcie której Wielki Mistrz Konfederacji Stefan Kukowski, wraz ze Piotrem Stecem Wielkim Radcą Konfederacji wręczyli proboszczowi ks. Stanisławowi Gadzinie medal „Pro Ecclesia”. Odznaczyli też osoby zasłużone dla lokalnej społeczności medalami „Polonia Semper Fidelis” i „Medalem Inki”. Parlamentarzyści Tadeusz Cymański, Kazimierz Smoliński, senator Leszek Czarnobaj oraz wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski wręczyli potomkom działaczy polonijnych medale Rodła. Wielki Mistrz podziękował inicjatorowi tego wielkiego wydarzenia Piotrowi Stecowi za inicjatywę, wytrwałość wkład pracy. Po Mszy Świętej odsłonięto pamiątkową tablicę, przygotowaną (proj. S.Kukowski) i ufundowaną przez Piotra Steca. Pod tablicą licznie przybyli goście złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. A po uroczystości na wszystkich czekał duży okolicznościowy tort ze Znakiem Rodła. Obchodom towarzyszyła wystawa ikon Zenona Chrześcijańskiego. Po uroczystościach dostojni goście zostali zaproszeni przez kawalera w Orderze Antoniego Filę do wielce gościnnego domu, gdzie omawiano dalsze prace.
31 października 2022 r.
Na X edycję Tczewskiego Balu Świętych została zaproszona parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Zespół Szkół Katolickich. Współinicjatorem i autorem wizerunku był Stefan Kukowski. Z placu przy kościele pw. św. Józefa rozśpiewany korowód z relikwiami przeszedł na plac Hallera. Przez dziesięć lat wydarzyło się wiele dobra. Pojawiła się alternatywa – postawienie na świętość i radość z nieba. Podczas wszystkich edycji tysiące osób, a przede wszystkim całe rodziny, poprzez zabawę i modlitwy poznawało sylwetki świętych. TBŚ to czas rodzinny, pełen radości, modlitwy i śpiewu. Uczestnicy budzą w sobie myśl, że i oni mogą zostać świętymi. Koordynatorem Tczewskiego Balu Świętych był ks. Robert Ratkowski. Mieszkańcy wzięli udział w polonezie, który rozpoczęła św. Jadwiga – patronka miasta. Poczęstunek przygotował Przeorat Pomorski Św. Stanisława wraz z Ośrodkiem Szkolenia i Wychowania — OHP (Janusz Więcek– postulatem w Orderze Św. Stanisława). Dobrodziejami byli: Piekarnia Leszek Meler (z Przeoratu Pomorskiego) i Jacek Zywert (piekarnia Sambor). Gwiazdą X edycji była Arka Noego. Zespół dziecięcy, znany w Polsce, który wykonał znane utwory religijne. Kapituła medalu przyznała zespołowi (za ponad dwadzieścia lat służby ludziom i Bogu) medal „Pro Ecclesia”. Proboszcz parafii św. Krzyża ks. Adam Gadomski wraz z Wielkim Mistrzem Konfederacji Orderu Św. Stanisława Stefanem Kukowskim wręczyli medal na ręce pana Roberta Friedricha. W szczerych słowach usłyszeliśmy podziękowanie za tak wielkie wyróżnienie i deklarację dalszej współpracy. Do następnego roku!