11 kwietnia 2019 r.
11 kwietnia. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył wikariusz biskupi ks. prałat Marian Szczepiński, który podkreślił, że jest to okazja do modlitwy za Ojczyznę, „która potrzebuje naszego oddania, głębokiej refleksji oraz świadomości, że powinniśmy czynić wszystko dla odzyskiwania chrześcijańskiej tożsamości”. Witając zebranych proboszcz tamtejszej parafii ks. prałat dr Józef Pick (Wielki Prałat Orderu Świętego Stanisława) przypomniał, że po raz pierwszy w Polsce obchodzone jest Święto Chrztu Polski jako święto narodowe. W homilii ks. prałat dr Krzysztof Różański ukazał historyczną rolę Chrztu Polski. Nawiązując do postawionego pomnika wykładowca pelplińskiego seminarium zaznaczył, że monument stanął, „aby kształtował nam pamięć o fundamencie naszej tożsamości”. Chrzes Polski miał decydujący wpływ na kształt polskiej kultury. Dodając, że „każde pokolenie ma do spełnienia swoje zadanie”. Po liturgii licznie zebrani uczestnicy uroczystości przeszliśmy na plac, gdzie osłonięto pomnik Chrztu Polski. Pomysłodawcą i fundatorem pomnika na swojej ziemi jest senator Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Bonkowski. Władze Starogardu Gd. nadały również jednej z pobliskich ulic imię Chrztu Polski. W niecodziennym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele parlamentu, samorządów Pomorza, duchowni, delegacje organizacji społecznych, wojsko, husaria, mieszkańcy miasta. Na zaproszenie organizatorów przybyli też kawalerowie Przeoratu Pomorskiego: Ryszard Szwoch, komandor pelpliński Bogdan Wiśniewski, Grzegorz Sobczyński, Paweł Szczepanik i przeor Stefan Kukowski. Z nami był również płk Piłsudczyków Sławomir Dzięgielewski. Podkreślamy, iż wykonawcą pomnika Chrztu Polski jest nasz postulant Leon Czerwiński.Po uroczystościach przy biesiadnym stole mogliśmy omówić współpracę z Przeoratem.
11 kwietnia 2019 r.
11 kwietnia w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie był koncert z cyklu Koncertów Czwartkowych, mocno wspierany przez kawalerów naszego Przeoratu (głównie Zbigniewa Ciecholewskiego i Tadeusza Włodarczyka). Wykonawcą barokowego repertuaru (utwory Georga Telemanna oraz Antonia Vivaldiego) był Kwartet Smyczkowy Solistów ARTE CON BRIO wybitnych artystów Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej w Łodzi, wraz z Karoliną Makułą – mezzosopranistką, która wykonała główny punkt programu koncertu: Stabat Mater Vivaldiego. Po koncercie komandor pelpliński Bogdan Wiśniewski i przeor Stefan Kukowski zostali zaproszeni przez ks. dyrektora Wincentego Pytlika na poczęstunek, wówczas mogliśmy omówić m.in. organizację kilku uroczystości z okazji 20. lecia wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie. Całą wizualizację (poza wspaniałym ołtarzem) tamtej wizyty projektował i realizował charytatywnie Stefan Kukowski. Na spotkaniu tym była możliwość omówienia dalszej działalności naszego Przeoratu z J.E. ks. biskupem sufraganem Arkadiuszem Okrojem. A teraz do pracy.
21 kwietnia 2019 r.
Pani europoseł Anna Fotyga po spotkaniu z wyborcami w Tczewie odwiedziła Stefana Kukowskiego — Wielkiego kanclerza OŚS. W czasie dość długiej wizyty omówiono współpracę na dalsze miesiące. Wiele ciepłych słów otrzymali damy i kawalerowie Przeoratu Pomorskiego za lata pracy charytatywnej i patriotycznej. Pani europoseł weszła do Komitetu Honorowego wystawy czołowych polskich plastyków NIEPODLEGŁA SUWERENNA pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wystawa będzie we Włocławku, Kołobrzegu i Tczewie. Pani A.Fotyga objęła także patronatem honorowym wystawę artystów SACRUM w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, która będzie w 20. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II. Inicjatorem i komisarzem wystawy będzie nasz przeor. Wizyta pani europoseł zacieśniła wspaniałą współpracę, zarysowując wspólne działania społeczne.
25 kwietnia 2019 r.
Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon oraz Stowarzyszenie Miłośników Pieśni Patriotycznej zaprosili na uroczystość posadzenie Dębu Katyńskiego w Szkole SP 26 w Gdańsku oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej ppor. Adamskiemu, nauczycielowi zamordowanemu w Katyniu. Rangę uroczystości podkreślił udział kompani honorowej wojska polskiego. Po uroczystościach odbył się benefis założycielki i honorowej Prezes GRK, Emilii Maćkowiak, autorki książek „Ocaleni z niepamięci” (2001) oraz „Prawda pamięć pojednanie” (2018). Organizatorem benefisu był Gdański Oddział IPN. Spotkanie poprowadził naczelnik działu edukacji IPN Krzysztof Drażba. Uczestnikiem spotkania Wielki Kanclerz OŚS Stefan Kukowski — inicjator i twórca Tczewskiego Panteonu Katyńskiego.