8 września 2021 r.
Plener Malarski Sopot 2021 został zorganizowany z inicjatywy i pod artystyczną kuratelą Jarosława Kukowskiego w dniach 30 sierpnia do 10 września w Sopocie w „Apartamenty Bema 4″. Wśród czołówki polskich artystów plastyków z kraju i za granicy, począwszy od prof. Kiejstuta Bereźnickiego do Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton z Londynu. Była więc świetna okazja do osobistego wręczenia Medalu „Roku Jana Pawła II za udział w wielkiej wystawie „Odblask Tajemnicy”, która miały wiele wystaw i wernisaży w kraju, a w wersji elektronicznej w tysiącach osłon obiegła cały świat. Bardzo znana w świecie artystka-portrecistka było ostatnią artystką wyróżniona Medalem JPII z dwunastki wystawiającej w Odblasku Tajemnicy. Tak więc zamknęliśmy tę wystawę, tak trudną do ekspozycji w czasie pandemii.
Po wystawie był czas na omówienie wspólnych planów: udział dzieci i młodzieży w konkursach „Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, rozpowszechnienie po świecie wielkiego konkursu plastycznego dla młodzieży „Madonny z Dzieciątkiem”,
ewentualnego pleneru plastycznego w Londynie. Było też spotkani „przy stole” i oglądanie meczu Polska — Anglia.
9 września 2021 r.
Apartamenty Bema 4 Sopot wraz Galerią Quantum zorganizowali w Sopocie plener malarski, na którym byli głównie tuzy polskiego malarstwa, także kilku adeptów. Plener zakończył się wernisażem „Falochron Sztuki” w Cosma Gallery. Wyśmienity bankiet przygotowała restauracja Tapas De Rucola i COSMA SOPOT. Przybył tłum wyśmienitych znawców sztuki, artystów, nie tylko malarzy. Wernisaż był świetną okazją do nagrodzenia dwóch malarzy Eugeniusza Wisznewskiego i Janusza Lewandowskiego ze wiele lat artystycznej działalności zgodnej ze swoimi przekonaniami „ za wieloletnią działalność społeczną służącą rozwojowi Państwa i Kościoła Polskiego. Za szlachetną i charytatywną postawę oraz kształtowanie życia narodowego w oparciu o naukę społeczną Kościoła i idee św. Jana Pawła II”. Medale wręczał przewodniczący Kapituły Stefan Kukowski. W czasie spotkania omówiliśmy założenia do wystawy malarskich dzieł w Londynie w przyszłym roku organizowaną przez Konfederacją Orderu Świętego Stanisława, Fundację Art. Hanza Eugeniusza Wisznewskiego i paryską Galerią Sztuki Quantum Jarosława Kukowskiego. Kilku wielkich malarzy zadeklarowało też swój udział w wystawie „Prymas Tysiąclecia” w czasie konferencji naukowej organizowanej przez Konfederację OŚS w listopadzie 2021 na zamku Wrochem.
12 wrzesnia 2021 r.
Było wielkim przeżyciem duchowym udział w beatyfikacji. Konfederację Orderu Świętego Stanisława reprezentowali: Wielki Mistrz Stefan Kukowski, Wielcy Radcy Piotr Stec i Bogdan Wiśniewski oraz postulantka Urszula Niewiarowska-Kukowska. Dołączył do nas kawaler w Orderze Łukasz Dembiński z Warszawy. Możliwość uczestnictwa w Świątyni Opatrzności Bożej w uroczystości beatyfikacyjnej Matki Elżbiety Róży Czackiej — założycielki Lasek oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego, który nie bez powodu nazywany jest Prymasem Tysiąclecia był tym, który w odważny i jednocześnie niezwykle roztropny sposób przeprowadził Kościół i Ojczyznę przez lata komunistycznego zniewolenia. Bronił prawa Polaków do wolności. W jednej z homilii głosił: „Wielkie jest prawo do wolności! Złożył je w naturze człowieka sam Bóg”. Nie cofał się przed tymi, którzy chcieli zabrać nam Polakom wszystko to, co przez wieki utrwalane stało się świętością: wiara ojców, pamięć o historii, narodowe tradycje. Jak prawdziwy Ojciec troszczył się o swoje dzieci, niejednokrotnie też upominając je, gdy zbłądziły. „Miłość to czas” – mówił. Kierował się miłością do każdego człowieka. O swoich prześladowcach i wrogach narodu pisał: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich znienawidził”. Błogosławiona Elżbieta Róża Czacka „duchowo niewidomym” pokazywała drogi idące do Boga. Po uroczystościach skorzystaliśmy z gościny wielkiego patrioty i naszego postulanta do Orderu Piotra Szubarczyka. Był czas na złożenie świecy pamięci pod tablicą Ewy Matuszewskiej „Mewy”, bohaterskiej sanitariuszce pochodzącej ze Starogardu Gd., która zginęła w Powstaniu Warszawskim. Postanowiliśmy uczcić jej pamięć na ziemi kociewskiej. Umówiliśmy się z kard. Kazimierzem Nyczem na osobistą audiencję na tematy związane z Orderem w październiku. Będzie wówczas czas na omówienie szczegółowych działań w Konfederacji.
16 września 2021 r.
Za szczególne zasługi, organizację i sponsorowanie wielkiego koncertu w katedrze pelplińskiej poświęconej Prymasowi Tysiąclecia Medale Roku Kard. Stefana Wyszyńskiego otrzymują kaw. Bogdan Wiśniewski oraz Anna i Łukasz Partyka. Brawo !
17 września 2021 r.
17 września, jak co roku spotkaliśmy się na obchodach, by przypomnieć o zdRadzieckiej napaści 17 września 1939 na nasz kraj. Uroczystości rozpoczęto od mszy w intencji Ojczyzny w kościele Św. Krzyża z udziałem pocztów sztandarowych szkół średnich. Mszę koncelebrował ks. proboszcz Adam Gadomski. Przy tablicy poświęconej bohaterom obrońcom Ojczyzny honorowy poczet sztandarowy wystawił Szwadron Ułanów Zaniemeńskich. Znicze pamięci złożyli przedstawiciele szkół średnich, Fabryki Sztuk, organizacji pozarządowych i organizatora — Przeoratu Pomorskiego Orderu Św. Stanisława, który powitał zgromadzonych patriotów tczewskich. Hymnem Polski rozpoczęto uroczystości na teranie Fabryki Sztuk. Podczas panelu dyskusyjnego rozmawiano na temat sytuacji Korpusu Ochrony Pogranicza, bestialskim mordowaniu naszych rodaków stosujący ich jako żywe tarcze oraz o polityce rządu sanacyjnego w stosunku do Moskwy i naszych zachodnich „sojuszników”. Katyń, Auschwitz — mordy ludobójcze w czasie wojny, mordy na księżach katolickich były przedstawiane przez uczniów z I i II LO oraz Młodzież Wszechpolską. Cieszy duża liczba młodych osób, którym nasza historia nie jest obojętna. Poczęstunek gorącą kawą, herbatą i ciastem został przygotowany przez młodzież z tczewskiego OHP. Uroczystość zakończyła pieśń „Boże coś Polskę” i podziękowanie przez Andrzeja Zblewskiego — kawalera Orderu Św. Stanisława dla wszystkich uczestników i współorganizatorów. Scenografia i grafika Stefana Kukowskiego.
24 września 2021 r.
24 września w Sztumie był finał XXX jubileuszowy Międzynarodowy Przeglądu Sztuki Więziennej. W trakcie uroczystej gali w sztumskim kinoteatrze Przeor Pomorski Orderu Świętego Stanisława Piotr Stec, w imieniu Kapituły Medalu wręczył „Medale Inki — Zachowałam się jak trzeba” wiceministrowi sprawiedliwości Michałowi Wosiowi oraz dyrektorowi Zakładu Karnego mjr. Marianowi Szałkowskiemu w Sztumie. Wieloletnia bliska współpraca z więziennictwem na Pomorzu w pełni uzasadnia przyznanie takiego wyróżnienia. Omówiono także plany dalszej współpracy, szczególnie przy odnowieniu Świętego Gaju.