1 lipca 2017 r.
1 lipca 2017 kawaler Piotr Stec z naszego Przeoratu (także prezes Samorządnego Powiśla) wspólnie z Małgorzatą Krause z Artystycznej Przystani zorganizowali plener malarsko-rzeźbiarski w Postolinie w dniach 24 czerwca do1 lipca 2017. Wielu mieszkańców miało okazję podpatrywać pracę twórców. Najwięcej uwagi przyciągała duża rzeźba Archanioła Michała dłuta Edmunda Szpanowskiego z Sierpca, powstająca do św. kościoła Michała Archanioła w Postolinie. Powstało piękne i efektowne dzieło, które po wernisażu, w asyście mieszkańców, artystów i gości, przewiezione zostało i posadowione wewnątrz świątyni. Sam wernisaż zgromadził wielu mieszkańców oraz gości i był świetną okazją nie tylko do podziwiania pięknych dzieł, ale także do rozmów z artystami. Kawalerze gratulujemy.
2 lipca 2017 r.
2 lipca od kawalera Tadeusza Wlodarczyka otrzymaliśmy dary dla potrzebujących na obozy (dla najuboższych dzieci i młodzieży) prowadzone przez księży i siostry zakonne, ale tez na obiady dla bezdomnych. Trudną logistyką (były to w zdecydowanej większości mrożonki) zajął się kawaler Arkadiusz Kiemczyński. Zmieściło się to do busa i przyczepy!.Czekały już duże zamrażarki w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu u ks. Mirosława Przechowskiego, druga cześć w Parafii Krzyża Świętego w Tczewie u ks proboszcza Adama Gadomskiego, Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo dla dzieci, ubogich rodzin i bezdomnych. Co nie zmieściło się w dużych zamrażarkach powędrowało do Domu Opieki Społecznej w Damaszce. Łącznie przekazaliśmy 200 wielkich pizz, 200 kg pierogów, 200 spodów, 200 kg warzyw. Na okres wakacji wsparliśmy wiele osób, radując się ich radością.
5 lipca 2017 r.
Akt Zjednoczenia Organizacji Orderu Św. Stanisława BM z Królewskim Orderem Św. Stanisława BM oraz powołania X Wielkiego Mistrza Orderu Św. Stanisława BM
Poznań, 5 lipca 2017 Anno Domini
Organizacje orderowe:
Order Św. Stanisława BM reprezentowany przez Kawalera Jana Zbigniewa hr. Potockiego IX Wielkiego Mistrza oraz Kawalera Stefana Kukowskiego Wielkiego Kanclerza oraz Królewski Order Św. Stanisława BM reprezentowany przez Kawalera dr. Mariana Króla Wielkiego Mistrza oraz Kawalera Mirosława Mandrygę Wielkiego Kanclerza, przy udziale Oficerów obydwu organizacji: Damy Ewy Potockiej oraz Kawalerów: Czesława Berkowskiego, Krzysztofa Banasia, Edmunda Dudzińskiego, Dominika Górnego, Eugeniusza Izdebskiego, Jana Jagielskiego, Maciej Kaliski, Marka Kramarskiego, Krzysztofa Karonia, Józefa Majchrzaka, Jerzego Korwina Małaczyńskiego, Zbigniewa Nowaka, Romana Henryka Orlicza, Ks. Wielkiego Prałata dr. Józefa Picka, Marka Piotrowskiego, Ks. Wielkiego Prałata Stanisława Rospondka, Leszka Stanisława Stadniczeńko, Stanisława Syguły, Grzegorza Stańczyka, Jana Sylwestrzaka, Dariusza Śliwińskiego, Bogumiła Tycza, Czesława Woźnickiego, Jacka Żyrkowskiego. W obecności Księdza dr. Jana Stanisławskiego delegata Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupa dr. Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego i Przewodniczącego Episkopatu Polski.
Po wspaniałych przemówieniach ks. dr. Jana Stanisławskiego i ks. dr. Józefa Picka oraz deklaracjach woli połączenia Orderu deklarowanych przez wielkich mistrzów przystąpiono do formalnego zjednoczenia Orderu. W historycznym akcie zjednoczenia obu nurtów orderowych, powołania na nowego X Wielkiego Mistrza Orderu Świętego Stanisława Mariana Króla przez IX Wielkiego Mistrza Jana Zbigniewa Potockiego, który pozostaje z tytułem Wielki IX Mistrz Senior i podpisania aktu zjednoczenia uczestniczyli: nasz przeor i Wielki Kanclerz Stefan Kukowski (współinicjator i współorganizator tej akcji), ks. prałat dr. Józef Pick — Wielki Prałat OŚS i Grzegorz Stańczyk– komandor Komandorii Gdyńskiej OŚS. Abyśmy byli jedno dla czynienia dobra.
9 lipca 2017 r.
9 lipca 2017, w rocznicę szarży pod Hrebionką Szwadron im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich obchodził Święto Pułkowe. Złożenie meldunku panu ppłk. Grzegorzowi Stańczykowi (komandorowi Komandorii Gdyńskiej Orderu Świętego Stanisława) rozpoczęły się uroczystości. Po wciągnięciu flagi i odśpiewaniu hymnu przyszła kolej na awanse, które wręczał pan ppuł. Grzegorz Stańczyk. Miłym akcentem było wręczenie przez prezesa Związku Inwalidów Wojennych i prezesa Związku Żołnierzy WP złotego medalu 35 lecia WP członkowi grupy rekonstrukcyjnej plut. Mirosławowi Karpyzie. Dopełnieniem uroczystości było wręczenie listów gratulacyjnych od Związku Sybiraków, Związku Piłsudczyków RP i życzeń od Przeoratu Pomorskiego OŚS. Gościł również Starosta Gdański pan Stefan Skonieczny, pan Drabowicz którego ojciec i wujek służyli w Pułku 4. Po meldunku o zakończeniu uroczystości zaproszono wszystkich na wojskowy poczęstunek.
10 lipca 2017 r.
10 – 20 lipca 2017. Od kilku lat w Sztumie przyjmują grupę dzieci z polskich rodzin z Białorusi ramach akcji „Lato z Polską”, adresowanej do dzieci potomków Polaków ze Wschodu. Jej inicjatorem był przed laty marszałek Sejmu śp. Maciej Płażyński. Obecnie akcja ta jest koordynowana i finansowana przez Senat RP. W Sztumie organizatorem jest koło Wspólnoty Polskiej z jej wiceprze-wodniczącym Piotrem Stecem (naszym aktywnym kawalerem). Podczas pobytu goście z Białorusi zwiedzili m.in. okolice Sztumu, Muzeum Historii i Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, zamki w Sztumie, Malborku i Gniewie. Zwiedzili też wiele zabytków w Gdańsku. Niezapomniane wrażenie zostanie ze spotkania z Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, otrzymując wiele pamiątek z tego pobytu. Serdeczne, rodzinne więzy zawiązały się w czasie całodziennego pobytu u rodzin sztumskich. Były też dyskoteki, wyjście na kąpielisko, zajęcia sportowe ale i jeździeckie. Przygotowano dzień białoruski z regionalnymi potrawami i programem kulturalnym.
W sobotę 15 lipca 40-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Brasławia i okolic wraz z opiekunami przybyła do Pelplina. Młodzi Polacy z zainteresowaniem zwiedzili katedrę.W czasie przerwy w przykatedralnej cukierni kawalera OŚS Leszka Melera zostali poczęstowani ciastkami, lodami, kawą. Tam też miało miejsce spotkanie z burmistrzem Pelplina Patrykiem Demskim. Do dzieci z Białorusi wyszedł osobisty sekretarz Biskupa Pelplińskiego ks. Marcin Kunda co widać na pamiątkowym zdjęciu wykonanym na schodach pałacu biskupiego. Potem udano się do Radia Głos, gdzie wicedyrektor ks. Zbigniew Gełdon przeprowadził z niektórymi gośćmi z Białorusi wywiady. Ostatnim punktem intensywnego pobytu było zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego z najważniejszym eksponatem — Biblią Gutenberga. Tuż przed odjazdem wszyscy goście otrzymali prezenty od włodarza miasta Pelplina. Koordynatorem tej wizyty był Bogdan Wiśniewski — komandor Pelplińskiej Komandorii Orderu Św. Stanisława. Także zwiedzanie krzyżackiego zamku w Gniewie było przygotowane przez kawalera Jarosława Struczyńskiego, z główną atrakcją spektaklem historycznym „Turniejem Rycerskim”, ale też gorącym posiłkiem dla wszystkich. W Sztumie na zakończenie pobytu dzieci wraz z opiekunami przygotowali krótki koncert „polonijny”, recytując i śpiewając po polsku. Dziękowali organizatorom i polskim opiekunom. Wiele aplauzu było dla kawalera Piotra Steca (społecznego opiekuna całego pobytu) a też dla przeora Stefana Kukowskiego, organizującego opiekę Przeoratu nad obozem. Specjalne pisemna podziękowania otrzymał również kawaler Antoni Fila za hojne wspieranie młodzieży i dzieci z Białorusi. Do następnego roku, do zobaczenia.