3 czerwca 2018 r.
3 czerwca 2018 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji XI Święta Dziękczynienia. Tegoroczne obchody stanowiły podziękowanie Kościoła za odzyskaną w 1918 roku niepodległość. Koncelebrze z udziałem ok. 100 biskupów z Polski i zagranicy przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda. „Dziękujemy w tej w eucharystii Panu Bogu za wielkich ludzi tego trudnego stulecia” – zaznaczył na początku Mszy św. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Abp Grzegorz Ryś powiedział w homilii, że wolność jest miejscem spotkania wszystkiego, co najpiękniej ludzkie z Ewangelią Jezusa Chrystusa. „Ucieczka od wolności to także ucieczka od tego, co jest najgłębszym przekonaniem chrześcijaństwa: że człowiek jest większy, niż warunki, w których żyje – mówił abp Ryś. – Wiara w wolność, to wiara w człowieka, który jest większy niż wszystkie warunki, które podobno są koniecznością” – dodał. Wskazał też, że Kościół ma swoje tytuły do dziękowania Bogu za niepodległą Polskę. Dodał, że Kościół ma ogromny wkład w dzieło niepodległości, ale sam też powinien dziękować Bogu za odzyskanie wolności. „Kościół dziękuje Bogu za niepodległą a Polskę i za każdego człowieka, który w niej jest niepodległy, bo każdy człowiek, który w tym kraju przeżywa swoja wolność jest nie tylko obywatelem Polski, ale jest także obywatelem Królestwa Bożego” – powiedział abp Ryś.
Podczas Mszy – po raz drugi w historii Polski – zapłonęła Świeca Niepodległości, znak wolnej Polski. Została zapalona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w otoczeniu Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka i kard. Kazimierza Nycza. Ogień, od którego została zapalona pochodzi z Grobu Nieznanego Żołnierza. Świeca Niepodległości została przekazana polskim biskupom w 1867 roku przez papieża Piusa IX z poleceniem i komentarzem: zapalcie ją, gdy odzyskacie wolności. Rzeczywiście w roku 1920 świeca ta została zapalona w archikatedrze warszawskiej przez przedstawiciela senatu – mówił metropolita warszawski. Z uroczystości otrzymaliśmy zdjęcia od kawalera Jerzego Drągowskiego. Obiad w towarzystwie, m.in. władz najwyższych kościoła i Państwa spożyli: kaw. Jarosław Bartoszewski (Komandoria Tczewska), Piotr Stec (Komandoria Sztumska) i Stefan Kukowski — Wielki Kanclerz Orderu.
5 czerwca 2018 r.
5 czerwca 2018. Srebrny jubileusz ks proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie Adama Gadomskiego powitał dostojnego Jubilata ks. proboszcz senior prałat Piotr Wysga (nasz kawaler), wręczając przywiezione z Watykanu od papieża Franciszka błogosławieństwo na dalsze lata posługi kapłańskiej. Błogosławieństwo w pięknych srebrnych ramach. Mszę Świętą koncelebrował ksiądz prałat Marian Szczepiński z udziałem około 30 kapłanów. W homilii koncelebrans podkreślił drogę życiową jubilata, jego działania duszpasterskie, ale także społeczne. Niespodzianką, która rozradowała Jubilata, było wręczenie przez Wielkiego Kanclerza Stefana Kukowskiego Medalu 250 lecia Orderu Świętego Stanisława „za wieloletnią działalność charytatywną i społeczną na rzecz społeczności w kolejnych parafiach kościoła pelplińskiego”. Wręczeniu towarzyszyła Anna Bubka — komandor tczewski. Ks. Adam ze wzruszeniem podziękował swoim rodzicom i rodzinie, kolejnym proboszczom w których parafiach był wikariuszem. Podziękował też wszystkim obecnym, którzy wypełnili kościół, z władzami samorządowymi na czele.
8 czerwca 2018 r.
8 czerwca 2028. Uroczystości patronalne w parafii ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gd. rozpoczęły się procesyjnym wejściem i wniesieniem relikwii Świętego Jana Pawła II przez delegatów naszego Przeoratu Pomorskiego ( Piotra Cymanowskiego, Stefana Kukowskiego, Łukasza Partykę, Ryszarda Szwocha, Bogdana Wiśniewskiego). Mszę Świętą sprawował wikariusz biskupi ks. prałat Marian Szczepiński, który na początku pobłogosławił nową mozaikę bł. s. Marty Wieckiej. Niespodzianką, która rozradowała gospodarza, Wielkiego Prałata ks. Józefa Picka było wręczenie przez kanclerza Stefana Kukowskiego „Medalu 100. lecia Niepodległości”. Po uroczystościach kościelnych, przy ogromnym torcie fundacji kawalera Leszka Melera i poczęstunku gospodarza mieliśmy okazję zaprezentować działalność Orderu Świętego Stanisława.
9 czerwca 2018 r.
9 czerwca 2018. Z inicjatywy Stowarzyszenia „Samorządne Powiśle” i Przeoratu pomorskiego Orderu Świętego Stanisława zorganizowano II Rajd Rowerowy pamięci Żołnierzy Wyklętych z metą w Tulicach k/Sztumu. To w tej wsi szwadron Brygady Armii Krajowej dowodzony przez ppor. Zdzisława Badochę „Żelaznego” został zaatakowany przez grupę operacyjną Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Mimo 3-krotnej przewagi „utrwalaczy władzy ludowej” zostali oni kompletnie rozbici. Ranny został dowódca „Żelazny”. Rannych, z obydwu przeciwnych stron, opatrywała sanitariuszka Danuta Siedzikówna „Inka”. Żołnierze podziemia antykomunistycznego nie rabowali, nie mordowali ludności cywilnej, ale walczyli z siłą narzuconym przez Związek Sowiecki systemem komunistycznym. Żołnierze Wyklęci walcząc o wolną Polskę ginęli, byli katowani i mordowani w więzieniach. Pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia odśpiewano hymn Rzeczypospolitej Polski, złożono kwiaty i minutą ciszy uczczono pomordowanych.Uczestnicy rajdu to młodzież ze Sztumu i okolic, Malborka, Tczewa — dla wszystkich to doskonała lekcja historii. Wśród oddających hołd wyróżniał się Klub Gazety Polskiej z Elbląga im. Lecha Kaczyńskiego. Po uroczystości uczestnicy Rajdu Wilczym Tropem spotkali się przy ognisku, kiełbasie z grilla i napojach. Wówczas wręczano puchary: Prof. Mirosława Golona z Gdańskiego IPN, posła Kazimierza Smolińskiego, Piotra Steca — Przewodniczącego Stowarzyszenia „Samorządne Powiśle” i Wielkiego Kanclerza Orderu Świętego Stanisława (także autora całej wizualizacji). Puchary były dla najliczniejszej grupy, najliczniejszej rodziny, dla najmłodszego uczestnika, najstarszego uczestnika i najdłuższej trasy Rajdu. Z naszego Przeoratu oprócz przeora udział w organizacji wziął Piotr Stec (główny organizator), kawaler Andrzej Zblewski, wydruki wykonał kawaler Grzegorz Płaza. Wspierał ten rajd kawaler Antoni Fila.
9 czerwca 2018 r.
9 czerwca nagrodę Prezydenta miasta Tczew Mirosława Pobłockiego Przeor Stefan Kukowski otrzymał „za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury…Gratulując sukcesów oraz dziękując za dotychczasowe osiągnięcia, które rozsławiły naszą małą ojczyznę życzę dalszych sukcesów, wytrwałości pracy, energii i pasji w zdobywaniu kolejnych celów”.
Gratulacji i kwiaty otrzymał przeor także od prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej Jarosława Bartoszewskiego i innych organizacji współpracujących z naszym przeorem, który jest najaktywniejszym działaczem ziemi tczewskiej, autorem pomników, tablic, inicjatorem i organizatorem wielu uroczystości patriotycznych i religijnych.
10 czerwca 2018 r.
10 czerwca. Stowarzyszenia Ogród Nadziei i Szpitale Tczewskie S.A. byli głównym organizatorem akcji charytatywnej, której celem jest propagowanie wśród społeczeństwa postaw altruistycznych, otwartych na drugiego człowieka, cierpiącego, dobijającego do brzegu życia, rozpowszechnianie idei opieki paliatywno-hospicyjnej. Ponadto udzielanie porad psychologicznych osobom dotkniętym przez los poprzez organizowanie wypoczynku, rozrywki, wsparcia materialnego dla dzieci i młodzieży po starcie najbliższej osoby (rodzic, opiekun, rodzeństwo) oraz niesienie pomocy duchowej pacjentom i ich rodzinom. Zebrane datki( w tym roku prawie 30.000 złotych) przeznaczane są na zakup sprzętu ułatwiającego pielęgnację chorego, poprawiającego komfort pobytu pacjenta w oddziale. Tak jak od wielu lat nasz przeorat wspiera tę akcję poprzez dostarczanie fantów do loterii, grafiki ale tez w zbiórce do puszek (m. in. nasz jałmużnik Witold Sosnowski).
11 – 12 czerwca 2018 r.
II Międzynarodowe Sympozjum Familiologiczne na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie „Biznes rodzinny w kontekście integracji nauk humanistycznych, ekonomii i gospodarki”.
Główna teza, którą prezentował nasz kawaler, Antoni Fila, właściciel firmy „Fila”: to, że u podstaw każdego kryzysu, czy to społecznego, ekonomicznego rodzinnego czy osobistego jest erozja zasad moralnych. Historia aż nadto to dowodzi. Do powstania tego sympozjum nasz kawaler znacznie się przyczynił i był jednym z czterech głównych panelistów. Franciszkanin — pracownik naukowy Gregorianum, postawił tezę, że prowadzenie firmy jest też powołaniem, podobnym do powołania do życia konsekrowanego. Na zdjęciu uczestnicy spotkania. Pierwszy z lewej ks. prof. dr habilitowany Marek Żmudziński, dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w środku Antoni Fila. Gratulujemy inicjatywy i naukowego wkładu na Sympozjum.
15 czerwca 2018 r.
15 czerwca 2018 był finał i uroczysta gala IV Konkursu Tradycji i Kultury Szlacheckiej, na które napłynęło wybranych 120 prac, miał miejsce w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, we wspaniale odrestaurowanym pałacu Sierakowskich. Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Samorządne Powiśle — Piotr Stec, wójt Gminy Stary Targ — Wiesław Kaźmierski, Przeor Pomorski Orderu Świętego Stanisława — Stefan Kukowski oraz waplewskie Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Galę i wręczenie nagród uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca z Malborka. Każdy z wyróżnionych i nagrodzonych uczestników oprócz dyplomu otrzymał wspaniały prezent i medal okolicznościowy. Nagrodzono także wielu nauczycieli. W trakcie uroczystości Medal „100-lecia Niepodległości” z rąk członków Kapituły Medalu Piotra Steca i Kanclerza Stefana Kukowskiego otrzymał Mariusz Krause — działacz społeczny, inicjator i organizator wielu wydarzeń kulturalnych i patriotycznych, nauczyciel przekazujący wartości patriotyczne, podkreślające 100. lecie niepodległości Polski.
20 czerwca 2018 r.
W Pelplinie odbył się koncert „Polskie drogi do Niepodległości” w Bibliotece Diecezjalnej. Koncert inspirowany i przygotowany pod kierunkiem Bogdana Wiśniewskiego, komandora Pelplińskiego Orderu Świętego Stanisława. W przygotowaniu byli pomocni Stefan Kukowski (wizualizacja, także patronat) i Leszek Meler (darczyńca). Wspaniały, na wysokim poziomie wykonawczym, brawami zmuszony do bisowania, koncert będzie miał jeszcze swoje dwie edycje z innym repertuarem. Tak przygotowujemy siebie, ludność Pelplina i całego powiatu tczewskiego do czczenia 100 rocznicy niepodległości.
27 czerwca 2018 r.
100 lecie kościoła parafialnego w Turzu. Biskup pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył Mszy św. z okazji odpustu ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz setnej rocznicy powstania tamtejszej świątyni. W celebrze uczestniczyło prawie 20 księży dekanatu skarszewskiego. Nasz Przeorat Pomorski współtworzył te uroczystości, dając w darze całą wizualizację, w tym banery, zaproszenia, plakaty, okazjonalne śpiewniki dla wszystkich zgromadzonych. Modlitwę wiernych prowadziła komandor Anna Bubka, dary ofiarne także kawalerowie: Arkadiusz Kiemczynski, Grzegorz Płaza, Andrzej Zblewski. W darach był także fundowany wspaniały purpurowy ornat. W uroczystościach brał jeszcze udział kawaler Ryszard Szwoch. Komandor Bogdan Wiśniewski asystował kanclerzowi Stefanowi Kukowskiemu przy wręczaniu „Medalu 100 lecia Odzyskania Niepodległości”, który otrzymała parafia za utrzymanie kościoła i polskości w czasie 100 lat kościoła. Medal wręczono na ręce proboszcza ks. Mirosława Przechowskiego. Burzliwe oklaski świadczyły o wdzięczności wiernych za otrzymane wyróżnienie. Po mszy świętej na scenie występował z koncertem pieśni patriotycznych zespół „Na cały głos” pod dyrekcją ks. Zbigniewa Giełdona. Był także wspólny śpiew pieśni patriotycznych z rozdanych śpiewników i darmowy poczęstunek. Na scenie tej przeor pomorski wręczył zespołowi „Na cały głos”, Grzegorzowi Płaza i Arkadiuszowi Kiemczyńskiemu wiele dyplomów za aktywny udział w akcjach charytatywnych.
29 czerwca 2018 r.
Głównie „Stowarzyszenie Miłosierdzia” stale z naszym Przeoratem współpracującym, pomimo trudności z którymi się spotykamy, pozyskujemy żywność krótkoterminową. Rozdysponowywana jest wśród rodzin potrzebujących taką pomoc, ale także świetlic środowiskowych prowadzonych charytatywnie przez siostry miłosierdzia. Przez ostatnie tygodnie pozyskaliśmy łącznie około 2500 kg mięsa, nabiału, warzyw i owoców które są systematycznie dzielone i przekazywane naszym podopiecznym. Wysoko zamrożone mięsa otrzymały także Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo z DPS Wolsztyn, które również prowadzą szeroką pomoc charytatywną. Z ramienia Przeoratu zajmuje się tą działalnością Katarzyna Studena, wspierana przez Annę Bubka i Stefana Kukowskiego. Nasza działalność została skierowana na pozyskiwanie środków finansowych na wyjazd wakacyjny do Zakopanego 70 dzieci z różnych środowisk, głównie najuboższych i z wolontariatu wincentyńskiego — przez cały rok pracujących charytatywnie na rzecz potrzebujących.
30 czerwca 2018 r.
III „Święto Ryby” to impreza charytatywna organizowana w Ocyplu na rzecz Pawła z miejscowości Zelgoszcz — chłopca czekającego na przeszczep nerki i jego leczenie. Organizatorami byli: sołtys Ocypla, właścicielka ośrodka wypoczynkowego „Jubilat”, Gminny Ośrodek Kultury w Lubichowie i spiritus movens Edward Dembiński. Podczas imprezy serwowane były pyszna dania rybne i inne regionalne potrawy przygotowane przez koła Gospodyń Wiejskich. W ramach „ Święta” zorganizowano: powodzeniem cieszącą się loterię fantową, zawody wędkarskie dla dorosłych i dzieci, mecze siatkówki wczasowicze — ocyplacy. Występowały zespoły regionalne, zespół szantowy z Tczewa, znane w regionie piosenkarki i zespół muzyczny grający do tańca, który kończył imprezę. Każdy zespół i zaangażowane osoby otrzymały specjalne „Certyfikaty Dobra”. Całą wizualizację przygotował Stefan Kukowski, wsparcia przy loterii fantowej udzielił Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława. Pozyskana kwota dla Pawła wyniosła ponad 5 tyś.złotych.