wrze­sień

1 wrześ­nia 2024 r.

1 wrześ­nia 2024r. w Pos­tolinie, w 85 Rocznicę wybuchu II wojny świa­towej, odsłonięto pamiątkową tablicę dedykowaną ofi­arom niemieck­iej i sowieck­iej napaści na Pol­skę oraz bohater­skim Polakom niosą­cym pomoc drugiemu człowiekowi i poświę­ca­ją­cym swe życie nie tylko za ojczyznę, ale także za szla­chetną pomoc bliźniemu– bł. Maksy­mil­ian Kolbe, bł. Rodz­ina Ulmów oraz rot­mistrz Witold Pilecki. Tablicę poświę­cił pro­boszcz pos­tolińkiej parafii, zapro­jek­tował –Ste­fan Kukowski, a inicjował i fun­dował Przeor Pomorski Piotr Stec, który brał również udział w jej uroczystym odsłonię­ciu i poświęceniu.

17 wrześ­nia 2024 r.

Już po raz dziesiąty, 17 wrześ­nia spotkaliśmy się na Mszy św. za Ojczyznę kon­cele­browaną przez ks. pro­boszcza dr. Łukasza Kąt­nego w Tczewskiej Farze, aby upamięt­nić rocznicę zdradzieck­iej napaści Sowi­etów na Pol­skę w 1939 roku. Jak zawsze była na posterunku del­e­gacja ze sztan­darem przed­staw­icieli grupy rekon­struk­cyjnej Ułanów Zaniemeńs­kich. Po mszy uczest­nicy, del­e­gacje i przy­byli goś­cie mundurowi — w tym komen­dant powia­towy Policji Marcin Mali­nowski, Straży Pożarnej, ale także władze miasta z prze­wod­niczą­cym Rady Miasta Marcinem Kus­sowskim i powiatu ze starostą tczewskim Mirosławem Augustynem oraz radni złożyli znicze pamięci przy tabl­icy upamięt­ni­a­jącej zdradziecki atak agre­sorów — 1 wrześ­nia hitlerows­kich Niemiec i 17 wrześ­nia Związku Radzieck­iego, którzy dokon­ali IV rozbioru Pol­ski. Mod­l­itwę za umarłych poprowadził ksiądz porucznik kawa­lerii Szwadronu 2 Pułku Szwoleżerów Rokit­ni­ańs­kich ks. Łukasz Kątny. Następ­nie kon­tyn­uowano uroczys­tości na dziedz­ińcu Fab­ryki Sztuk, które poprowadził kawaler Orderu red. Piotr Szubar­czyk. Odśpiewano Hymn Pol­ski, który zaintonował przy­były na uroczys­tości chór „Pas­sion­ata”. Pro­gram artysty­czny przy­go­towany przez młodzież z Zespołu Szkól Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie oraz II Liceum Ogól­nok­sz­tałcącego przepla­tany był wątkami his­to­rycznymi i pieś­ni­ami żołnier­skimi: „Marsz Pier­wszej Bry­gady”, „Białe róże”, „Rota”. Wszyscy śpiewali mając dar­mowe śpiewniki od Prze­o­ratu Pomorskiego, a roz­dawane przez kawalera Andrzeja Zblewskiego. Całość spięta pro­fesjon­al­nym muzy­cznym prowadze­niem pana Michała Ole­jnika. Okolicznoś­ciowe słowo wygłosił dr Krzysztof Korda — prze­wod­niczący Rady Powiatu Tczewskiego oraz przed­staw­iciel Młodzieży Wszech­pol­skiej Robert Weł­niak. Na uroczys­tości przy­była też młodzież z tczews­kich szkół śred­nich oraz z Młodzieży Wszech­pol­skiej, którzy wys­tąpili z trans­par­entem i okrzykiem „Cześć i Chwała Bohaterom”. Uroczys­tość zakończył Piotr Szubar­czyk w imie­niu orga­ni­za­tora Ste­fana Kukowskiego (prze­by­wał w tym cza­sie w szpi­talu). Spotkanie trady­cyjnie zakończyła się poczęs­tunkiem przy­go­towanym przez tczewską Szkołę Pry­watną „Tris­tan” i restau­rację „Piaskowa” kawalera Pio­tra Rezmera, a ser­wowanym przez młodzież z Zespołu Szkół Cen­trum Ksz­tałce­nia Rol­niczego w Swarożynie pod czu­jnym okiem kawalera Jarosława Bar­toszewskiego. Obecny był także z małżonką Elż­bi­etą koman­dor pelpliński Orderu Bog­dan Wiśniewski. Zdję­cia Urszula Niewiarowska-​Kukowska.

21 wrześ­nia 2024 r.

Del­e­gacja Kon­fed­er­acji Orderu Św. Stanisława (Ste­fan Kukowski — Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acji, Koman­dor Bog­dan Wiśniewski, Kan­clerz — Jarosław Bar­toszewski oraz dama — Jan­ina Lubawska i kawaler Ryszard Szwoch wzięła udział w uroczys­tej, kon­cele­browanej Mszy Świętej z okazji 25-​lecia posługi kapłańskiej ks. dr. prałata Józefa Picka — kapelana i Wielkiego Prałata w Kon­fed­er­acji Orderu Ś.S. Kapelan hon­orowy Jego Świą­to­bli­wości, Kanonik hon­orowy Kapituły Kat­e­dral­nej Pelplińskiej, Diecez­jalny dusz­pasterz Służby Zdrowia, Osób Chorych i Osób z Niepełnosprawnoś­ci­ami, Wykład­owca w WSD w Pelplinie, Cen­zor ksiąg religi­jnych. Życzenia dos­to­jnemu Jubi­la­towi złożyli dama i kawaler ze Starog­a­rdu Gd. zaś w darze od Prze­o­ratu Pomorskiego złożyliśmy potężny tort wyko­nany przez naszego kawalera Leszka Mel­era. Jubi­lat torem obdzielił wszys­t­kich wiernych będą­cych na mszy jubileuszowej, ale także wielu wiernych z następ­nej mszy parafi­al­nej. O sza­cunku parafian do swego pro­boszcza świad­czyło wiele atrakcji, kon­certy muzy­czne lokalnych zespołów i chórów, poczęs­tunki, dary. Ale też obec­ność władz lokalnych miasta i powiatu. Była też okazja poroz­maw­ia­nia o planach Kon­fed­er­acji 1000-​lecie Koronacji Bolesława Chrobrego.

22 wrześ­nia 2024 r.

22 wrześ­nia odbyła się XVI Akcja Chary­taty­wna “Ogród Nadziei, połąc­zona z fes­tynem i zbiórką pub­liczną na rzecz tczewskiego Hos­picjum. Celem Akcji jest propagowanie idei opieki paliatywno-​hospicyjnej, ksz­tał­towanie postaw i serc wrażli­wych, otwartych na potrzeby Pac­jen­tów, którzy zna­j­dują się w okre­sie ter­mi­nal­nym choroby oraz troska o Chorych dobi­ja­ją­cych do brzegu życia. Pod­czas fes­tynu było dużo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Poświę­cony czas wszys­t­kich zaan­gażowanych osób i Drogich Wolon­tar­iuszy, to bez­cenny dar człowieka dla drugiego człowieka, szczegól­nie kończącego piel­grzymkę swego życia. W naszym “ogrodzie” przyszpi­tal­nym znalazło się wielu siew­ców NADZIEI, którzy podzielili się sercem, miłoś­cią i sym­bol­iczną kwotą, aby wesprzeć pac­jen­tów prze­by­wa­ją­cych w tczewskim Hos­picjum. Wśród gości hon­orowych był Ste­fan Kukowski, który od samego początku jest wielkim dar­czyńcą — twórca i spon­sor całej wiz­ual­iza­cji, wspier­a­jący też loterię losową. Za jego przykła­dem pos­zli inni kawalerowie z Prze­o­ratu Pomorskiego.

23 wrześ­nia 2024 r.

23 wrześ­nia 2024 r. Niepub­liczna Szkoła Pod­sta­wowa im. św. o. Pio w Tczewie świę­towała 10-​lecie jej utworzenia. Mszę św. w koś­ciele Pod­wyższenia Krzyża Św. spra­wował biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Obchody kon­tyn­uowano w Cen­trum Kul­tury i Sztuki w Tczewie. Z hon­o­rami witano Ste­fana Kukowskiego z małżonką, który wspierał od początku pow­stanie tej szkoły — od cementu, żwiru niezbęd­nego do remontu budynku. Potem przez lata tworzył całą wiz­ual­iza­cję: logo, mate­ri­ały reklam­owe, pro­mo­cyjne, pro­jekt sztan­daru. Na 5 — lecie szkoła otrzy­mała od ks. prał. Pio­tra Wysgi (kapelana Prze­o­ratu Pomorskiego) i Ste­fana Kukowskiego relik­wie Św. Ojca Pio, zaś na 10-​lecie szkoły relik­wie Św. Jana Pawła II. Wszyscy uczniowie, absol­wenci i rodz­ice uraczeni byli pizzą i ciastem. Po uroczys­toś­ci­ach szkol­nych był czas na krótkie roz­mowy z ks. Bisku­pem i Pro­boszczem koś­cioła Farnego o dal­szej współpracy z Kon­fed­er­acją Orderu i przy­go­towaniem w Diecezji Pelplińskiej 1000 — lecia Koronacji Bolesława Chrobrego.

27 wrześ­nia 2024 r.

Związek Zawodowy Pra­cown­ików Pol­skiego Sek­tora Mul­ti­ener­gety­cznego i Kole­jowego poprosił Ste­fana Kukowskiego, wielce doświad­c­zonego plas­tyka, o wyko­nanie pro­jektu sztan­daru. Poświęce­nie odbyło się w cza­sie mszy św. w koś­ciele Najświęt­szego Serca Pana Jezusa w Steg­nie. Potem w Ośrodku Wypoczynkowym odbyło się spotkanie ze związkow­cami, którzy gorąco przyjęli ofi­ar­o­dawcę pro­jektu sztan­daru i jego wys­tąpi­e­nie o patri­o­tyzmie i ścisłym związku z wartoś­ci­ami katolickimi. Kilkud­niowymi spotka­ni­ami związkow­ców towarzyszyła wys­tawa dzieł malars­kich i przestrzen­nych znanego w świecie artysty Jarosława Kukowskiego. Prowadzą­cym spotka­nia był Jarosław Sza­ła­jda — Prze­wod­niczący Związku. Był też czas na przed­staw­ie­nie planów Kon­fed­er­acji Orderu, na uczcze­nie 1000 — lecia Koronacji Chro­brego. W spotka­ni­ach tych brał też ks. Krys­t­ian Fed­dek — dyrek­tor Muzeum Diecez­jal­nego Muzeum w Pelplinie, u którego będzie inau­gu­racja wys­tawy obrazów „Koronacja 2.0″. Temat ten zain­tere­sował żywo przed­staw­icielkę telewizji Republika.