6 maja 2019 r.
6 maja w Krynicy-Zdroju, Beata Szydło, startująca z pierwszego miejsca na liście PiS w wyborach do europarlamentu, spotkała się z mieszkańcami uzdrowiska. W ponad godzinnym spotkaniu uczestniczyło wielu polityków i samorządowców. Po spotkaniu była możliwość na krótką rozmowę, z której skorzystał wielki kanclerz Stefan Kukowski. Jak na ogólne spotkanie, w dłuższej rozmowie poruszył wieloraką (szczególnie charytatywną i patriotyczną) działalność Orderu Świętego Stanisława. Pani premier poprosiła o wizytówkę w celu nawiązania kontaktu po wyborach. Żywe zainteresowanie działalnością Orderu może przynieść pozytywne efekty.
7 maja 2019 r.
W czasie pokłonu Matce Boskiej Królowej Polski w Częstochowie, po uroczystościach była możliwość porozmawiania z Metropolitą Częstochowskim arcybiskupem Wacławem Depo na temat Orderu Świętego Stanisława, ze szczególnym uwzględnieniem zbliżającej się rocznicy. Otrzymaliśmy błogosławieństwo na drodze zjednoczenia wszystkich nurtów Orderu w prawdzie i godności. „Dokąd idziemy?” — pytał metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas odpustu ku czci św. Stanisława w Szczepanowie, pytanie tak aktualne dla wszystkich wiernych kościoła powszechnego, a dla nas dam i kawalerów w szczególności.
8 maja 2019 r.
Jak co roku obchodziliśmy odpust Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Subkowach. Na Mszy Świętej, którą sprawował ks. Andrzej Ossowski (proboszcz Sanktuarium Maryjnego w Piasecznie), zgromadzili się licznie parafianie oraz przedstawiciele Kawalerów i Dam Orderu Świętego Stanisława. Uroczystość rozpoczęła się procesyjnym wniesieniem Relikwii Świętego Stanisława, które niósł kawaler Leszek Meler w asyście kawalerów Piotra Cymanowskiego oraz Jarosława Bartoszewskiego. Słowo Boże do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Stanisław Cieniewicz. Na zakończenie liturgii ksiądz koncelebrans pobłogosławił Relikwiarzem wszystkich zgromadzonych. Po zakończonej Mszy Świętej można było ucałować Relikwie (dzierżone przez kawalerów Orderu) i oddać w ten sposób cześć Św. Stanisławowi. Po Mszy było spotkanie, na którym byli kawalerowie.
11 maja 2019 r.
Obchody 74 rocznicy zakończenia II wojny światowej miały w Pruszczu Gdańskim szczególny i uroczysty charakter. Rozpoczęło je podniosłe nabożeństwo w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie uroczysty pochód przeszedł ulicami Pruszcza do Międzynarodowego Parku Kulturowego Faktoria, gdzie odbył się uroczysty apel poległych oraz wręczenie i poświęcenie dwóch sztandarów — dla Szwadronu Kawalerii im. 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich oraz pruszczańskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP. I to właśnie Szwadron oraz jego sztandar zostali uhonorowani Medalem 100-lecia Niepodległości, które w trakcie uroczystości wręczyli członkowie Kapituły Medalu — Piotr Stec (bardzo aktywny kawaler Orderu Świętego Stanisława i prezes Stowarzyszenie Samorządne Powiśle) i Julian Michaś, pułkownik Związku Piłsudczyków RP. Szwadron Kawalerii od lat wielu aktywnie współpracuje z Przeoratem Pomorskim, ale także rozszerza wiedzę o patriotyźmie wśród młodszego pokolenia.
12 maja 2019 r.
Uroczysta procesja na Skałkę ku czci Patrona Polski, św. Stanisława BM odbywa się corocznie w maju w celu upamiętnienia jego męczeńskiej śmierci. Jest ona uwieńczeniem oktawy św. Stanisława, obchodzonej w Polskim Kościele ku czci Biskupa ze Szczepanowa. Procesja rozpoczęła się w Katedrze na Wawelu i przeszła na Skałkę ulicami Krakowa. W procesji biorą udział przedstawiciele władz świeckich i duchownych, wyższych uczelni, bractwa i delegacje w strojach ludowych z różnych zakątków Polski. W tym roku na uroczystej procesji ku czci św. Stanisława BM byli obecni: metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz – arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Sławoj Leszek Głódź – arcybiskup metropolita gdański, który przewodniczył Mszy św. „Chwała Ci, Święty Biskupie, za ten trud jednoczenia. Wspomóż nas w jednoczeniu polskich serc. Tak potrzebnym, tak niezbędnym. Tak koniecznym — mówił metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź podczas homilii wygłoszonej na Skałce w Krakowie. Wśród uczestników procesji był m. in. Wielki Mistrz-Senior Jan Potocki, Wielki Kanclerz Stefan Kukowski, Przeor Małopolski Jacek Żyrkowski — główny organizator procesji dam i kawalerów Orderu Świętego Stanisława. Dary ołtarza składali Mistrz i Przeor Małopolski. Było wielu dam i kawalerów, którzy stanowili najliczniejszą grupą wśród zakonów i organizacji. Po zakończenie procesji spotkaliśmy się na obiedzie. Pięknym akcentem było udekorowanie przez Wielkiego Kanclerza Stefana Kukowskiego kawalera Jacka Żyrkowskiego Medalem 250 lecia Orderu ŚS za wieloletni trud włożony w organizację dorocznych procesji, co jest istotnym elementem integrującym środowisko Orderu — podkreślił w laudacji wręczający. Była też próba namówienia obecnych dam i kawalerów do dokumentowania swych poczynań w swoich przeoratach i komandoriach.
16 maja 2019 r.
Fundacja Wolność i Demokracja działa w obszarach: pomocy Polakom na Wschodzie i wspierania przemian demokratycznych na terenach byłego Związku Sowieckiego. Pracuje na rzecz zachowania więzi Rodaków na Wschodzie z Macierzą, przywracania pamięci o polskiej historii i dziedzictwie na Kresach. W ramach realizacji kilkadziesięciu jest organizowanie w Polsce i poza jej granicami Biegu Tropem Wilczym. Przeorat Pomorski współorganizował przez dwa lata bieg w Sztumie (kawaler Piotr Stec) i w latach 2018 i 2019 Bieg w Tczewie. W ramach uczczenia Żołnierzy Wyklętych odbyła się Msza za Ojczyznę, modlitwa przy Tczewskim Panteonie Katyńskim, Bieg Tropem Wilczym oraz Piknik Patriotyczny. Za wieloletnie szerzenie patriotyzmu, szczególnie w roku 100 lecia został przyznany Fundacji Wolność i Demokracja Medal 100. Lecia Niepodległości, który na ręce pani Sekretarz Fundacji Lilii Luboniewicz i Prezesa Roberta Czyżewskiego będących w towarzystwie całego zespołu złożył kanclerz Kapituły Medalu Stefan Kukowski wraz z przedstawicielem Związku Piłsudczyków RP Jerzym Drągowskim. Potem był czas na przedstawienie działalności charytatywnej i patriotycznej w Orderze i omówienie wspólnych planów na przyszłość na terenie Polski i Ukrainy.
19 maja 2019 r.
Bardzo bogata i urozmaicona była wizyta wiceministra Jarosława Sellina w Tczewie, która rozpoczęła się mszą świętą w tczewskiej farze. Po tym spotkanie na parafii, gdzie zacnego gościa oczekiwał ks. proboszcz Adam Gadomski,proboszcz-senior Piotr Wysga, Stanisław Smoliński — szef tczewskiego Prawa i Sprawiedliwości oraz Stefan Kukowski — Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława, który udekorował Ministra Medalem 100 Lecia Niepodległości. W laudacji podkreślił wieloletnie zasługi na polu szerzenia polskości i patriotycznych postaw wśród społeczeństwa w Polsce, jak i też poza granicami. W podziękowaniu usłyszeliśmy, iż Pan Minister jest zaszczycony takim wyróżnieniem, tym bardziej, iż znalazł się w gronie Kawalerów tego Medalu wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej, Premierem Rzeczypospolitej, kardynałami Stanisławem Dziwiszem i Kazimierzem Nyczem. Po spotkaniu na plebani Pan Jarosław Sellin spotkał się w pracowni z uznanym w Polsce malarzem Jarosławem Kukowskim. W czasie tego spotkania poruszono istotne elementy polskiej kultury wystawienniczej, w tym wystawy w Warszawie, która ma być na życzenie prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następne było spotkanie przedwyborcze z mieszkańcami miasta Tczew. Gorąca dyskusja, wiele pytań i erudycyjne odpowiedzi przyszłego europosła trwały prawie dwie godziny. Po czym przyszedł czas na luźniejsze rozmowy, bilateralne dyskusje w gościnnych progach Stefana Kukowskiego. W czasie obiadu z wiceministrem, jego asystentem Dawidem Krupejem gospodarz odpowiadał na pytania dotyczące bardzo szerokiego zakresu działań charytatywnych i patriotycznych Przeoratu Pomorskiego i całego Orderu. Kronikarskie zapiski w dwóch tomach zabrano do ministerstwa. Następne spotkanie w czasie wystawy SACRUM w Pelplinie.
24 maja 2019 r.
W Centrum Kultury Browar B. we Włocławku nastąpił wernisaż wystawy pt.: „Niepodległa Suwerenna”. Rocznica stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości stała się szczególną okazją do świętowania doniosłych wydarzeń z przeszłości i dała asumpt do uczczenia pamięci o nich, promując jednocześnie najwyższej próby polską sztukę współczesną. Ekspozycja stanowi zbiór prac uznanych, wybitnych polskich malarzy. Udział w niej wzięło kilka pokoleń artystów, których połączyła autentyczna potrzeba uczczenia bohaterów walk o naszą niepodległość i utrwalenia pamięci o niezwykle ważnych dla Polski wydarzeniach historycznych. Każdy z twórców, we właściwy dla swej stylistyki sposób, zmierzył się z refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju. Artyści, posługując się aluzjami, cytatami obrazującymi przekaz myśli, uczuciowość, melancholię, symbol, metaforyczne piękno oraz opowieść o Ojczyźnie. Wielorakość malarska została uzupełniona pięknym śpiewem przez Andrzeja Zagdańskiego, solistę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Przesłanie pani Anny Fotygi odczytał Stefan Kukowski, Wielki Kanclerz — członek Komitetu Honorowego. List od Biskupa Wiesława Meringa odczytał przedstawiciel Kurii ks. dr Andrzej Tomalak. Po oficjalnym otwarciu było zwiedzanie wystawy, poczęstunek, spotkanie robocze z artystami i z panią dyrektor Lidią Piechocką-Witczak, ustalając dalszą współpracę. Organizatorzy wystawy otrzymali w darze od Przeoratu Pomorskiego 100 śpiewników patriotycznych z okładką Niepodległa. Suwerenna. Nie zabrakło wielu pytań o Order Świętego Stanisława, o wstąpienie, o działalność. Już dalej planujemy…
25 maja 2019 r.
Kolejny Piknik zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłosierdzia im Siostry S.B.Samulowskiej w Tczewie z prezesem Jirim Studenym na czele. Wsparcie, jak zawsze, naszego Przeoratu Pomorskiego, który reprezentowała postulantka Katarzyna. Było wiele różnorodnego jadła dla dorosłych i dla dzieci. W czasie pikniku przewinęło się kilkaset osób. Była możliwość omówienia dalszej współpracy senatora Antoniego Szymańskiego i przeora Stefana Kukowskigo. Najbliższa wspólne działanie to 20 lecie wizyty Papieża Jana Pawła II w Pelplinie.
25 maja 2019 r.
W tym roku mija 20 rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie. Z tej okazji Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Komandorią Pelplińską Orderu Świetego Stanisława przygotował koncert słowa, muzyki i obrazu „Budujcie na skale” w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Były wiersze wiersze Karola Wojtyły oraz część muzyczna: gitara i fortepian. Zaprezentowano ponadto fragmenty homilii Jana Pawła II wygłoszone 6 czerwca 1999 r. w Pelplinie. Koncert w całości przygotował poprowadził Bogdan Wiśniewski — komandor pelpliński OŚS. Grafika w wykonaniu naszego przeora. Koncert zgromadził wiele osób z Pelplina, ale także z okolic. Było to pierwsze wydarzenie przypominające i utrwalające wizytę Jana Pawła II Świętego w tym biskupim grodzie, a zdarzyło się t.o „raz na nigdy..”