1 – 8 lipca 2018 r.
III Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski w Postolinie. Trzeci raz do Postolina koło Sztumu zjechali artyści nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Blisko dwudziestu malarzy, rzeźbiarzy, a także artyści zajmujący się pisaniem ikon, czy sztuką intarsji na ponad tydzień czasu zamieszkało w uroczym Białym Dworku. Staraniem Piotra Steca (Komandoria Sztumska Orderu ŚS) i Małgorzaty Krause, przez osiem dni artyści tworzyli dzieła związane z regionem, miejscową kulturą, a także 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstały nie tylko piękne obrazy, ale także imponujące rzeźby: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Chrystusa Frasobliwego, czy Chrystusa Króla — dłuta Łukasza Zabłockiego z Lututowa. Rzeźba ta stanie w kapliczce planowanej na 100-lecie niepodległości . Adam Przybysz z Sanoka stworzył do miejscowego kościoła przepiękną ikonę wielkości 120 cm. Św. Michała Archanioła. Uczestnicy Pleneru mieli też okazję poznać najpiękniejsze miejsca związane z naszym regionem — zespół zabytkowych śluz i przystań w Białej Górze, Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wlk., Galerię Pisanek Małgorzaty Krause w Dzierzgoniu oraz gościć w tczewskiej pracowni malarskiej Jarosława Kukowskiego. Na zakończenie Pleneru odbyła się uroczysta Msza Święta połączona z otwarciem wystawy w miejscowym kościele, w której uczestniczył kawaler Orderu poseł Kazimierz Smoliński. Wspólnie z Piotrem Stecem i proboszczem Stanisławem Gadziną wręczali podziękowania artystom i osobom wspierającym organizację Pleneru, w tym kawalerowi Antoniemu Fila — za bardzo hojne wsparcie. Patronat nad Plenerem objął Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława. Całość wizualizacji pleneru Stefana Kukowskiego.
6 – 12 lipca 2018 r.
Stowarzyszenie Miłosierdzia im. Siostry Stanisławy Barbary Samulowskiej z prezesem Jirym Studeny, dzięki grantom z UM i wielu darczyńcom, zorganizowało wakacyjny wyjazd do Zakopanego dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Towarzyszyły im Siostry Miłosierdzia ze zgromadzenia św. Wincentego a Paulo s. Natalia i s. Zdzisława, jak i również rodzice niektórych dzieci, którzy były jednocześnie wychowawcami obozu. Łącznie wyjechała 71 osobowa grupa z Tczewa, Wolsztyna, Bydgoszczy. Dzieci modliły się i zwiedziły Jasną Górę w Częstochowie, w Zakopanem skocznie Wielka Krokiew, doliny: Kościeliską, Strążyską, Chochołowską, jaskinia lodową,wodospad Siklawica, Gubałówkę, Krupówki, muzeum TNP, chatę Sabaly. Także modliły się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i były na mszy świętej w Sanktuarium Cudownego Medalika. Dla rozrywki były też zabawy, czas wolny, wyjście do Aquaparku, a w ostatni dzień całodniowy wyjazd do parku rozrywki Energylandia w Zatorze.To był wspaniały i szczęśliwy czas dla dzieci, które radosne i uśmiechnięte oderwały się chociaż na chwilkę ze swoich domów, w których sytuacja jest trudna i problemowa. Inicjatorką i głównym animatorem była Katarzyna Studena z naszego Przeoratu Pomorskiego, który starał się znacznie współtworzyć to charytatywne dzieło. Vide: kilka wpisów współpracy na poprzednich stronach.
6 – 8 lipca 2018 r.
Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego współpracuje również z Przeoratem Pomorskim Orderu Świętego Stanisława, wzbogacając wiele naszych inicjatyw patriotycznych. Pasjonaci w Chorągwii realizując swoje pasje, kultywują tradycje polskiej jazdy dawnej, jaką była husaria. „Podróże w Przeszłość” pozwalają spotkać rycerzy najpotężniejszej jazdy w dziejach Europy wieku XVI-XVIII w strojach i uzbrojeniu sprzed wieków i ujrzeć wyjątkowo niebezpieczne starcia. Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego, jest gospodarzem Zamku od 1967 r. i organizuje Jest to najstarsza tego typu impreza w Polsce i Europie.Uczestniczą w nim reprezentacje Włoch, Niemiec, Szwecji, Francji, Kanady, Australii i Polski. Uczestniczyli w niej reprezentacje Włoch, Niemiec, Szwecji, Francji, Kanady, Australii i Polski. Wśród atrakcji znajdują się także turnieje konne, kusznicze i łucznicze, młodych rycerzy oraz rycerzy pieszych, kruszenie kopii (Joust).Odbył się także nocny pokaz „Koń i ogień – dwa żywioły”. Pięknym uhonorowaniem wieloletniej pracy wielu osób związanych z Oddziałem i Zamkiem jest nadanie „Medalu 100. lecia Niepodległości Polski” Oddziałowi za wieloletnią działalność na rzecz krzewienia historii i postaw patriotycznych. Medal odebrał Stefan Borkowicz – prezes zarządu. Drugi Medal odebrał Eligiusz Michalak, zasłużony rycerz, od lat współpracujący z Przeoratem Pomorskim. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w roku Stulecia był wymarzoną okazją do wręczenia im Medali Niepodległości przez kanclerza Stefana Kukowskiego w towarzystwie damy Anny Partyki i kawalera Łukasza Partyki.
28 lipca 2018 r.
W tczewskim amfiteatrze odbył się wielki 4 godzinny koncert 8 solistów i zespołów w trakcie którego zbierano fundusze na rehabilitację i leczenie Dominika, który w wyniku wypadku samochodowego stracił mamę, a sam poważnie ucierpiał. W trakcie koncertu zaprezentowali się wykonawcy z nurtu disco-polo. Podczas imprezy zbierano fundusze do puszek, oprócz tego organizatorzy prowadzili loterię. Wśród fantów były szklanice, vouchery kosmetyczne, obiady czy kwiaty. Organizatorem była fundacja Kawałek Nieba, Pani Małgorzata Kierszka, Krzysztof Raczkowski — dziadek Dominika. Na terenie Tczewa trudno byłoby zorganizować tak wielki koncert bez życzliwości prezydenta miasta p. Mirosława Pobłockiego (amfiteatr i wiele litrów wody). Wielkiego wsparcia organizacyjnego i rzeczowego udzielił Przeorat Pomorski. Całość wizualizacji, kilkadziesiąt podziękowań i scenografię przygotował i darował Stefan Kukowski. Dostarczyliśmy też 500 losów, kilka setek fantów, setki ciast i kawę oraz kubki, tacki. Obiad na całą rodzinę dał kawaler Piotr Rezmer. Noclegi dla artystów od Zespołu Szkół Ekonomicznych. Mimo niesprzyjającej aury zebrano dla Dominika kilka tysięcy złotych. Dzięki Starostwu Powiatowemu otrzymaliśmy wiele ciast z DPS Damaszka (kawaler Arkadiusz Kiemczyński), DPS Pelplin (postulantka Emilia Rzeniecka) oraz DPS Rudno. Profesjonalne prowadzenie tego maratonu było w wykonaniu kawalera Jarosława Bartoszewskiego. Koncert rozpoczął Przeor Stefan Kukowski, wręczając także w imieniu Prezydenta Tczewa „Certyfikaty Dobra”. Z naszego Przeoratu koncert wspierali: Zbigniew Ciecholewski, Halina Cybulska, Grzegorz Płaza, Halina Klińska, Krystyna Puszcz, Anna i Łukasz Partyka. Jest to kolejne wsparcie charytatywne naszego Przeoratu Pomorskiego dla tego dzielnego 4. latka.
29 lipca 2018 r.
Z okazji 20-lecia utworzenia Parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie, na zaproszenie proboszcza, ks. kan. Zenona Myszk, włączyliśmy się do wyrażenia wspólnoty i wdzięczności Panu Bogu za Jego łaski, których Parafii udzielał. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Pelpliński Bp Ryszard Kasyna, polecając Bogu dobroczyńców. Dzięki projektom S.Kukowskiego i wielkiej hojności dam Haliny Klińskiej i Krystyny Puszcz z Łeby wykonano w darze ornamentykę sakralną na szybach w przedsionku nowego kościoła. Po Mszy św. spotkaliśmy się w sali Rybackiego Centrum Kultury i Formacji, gdzie obie damy wręczyły proboszczowi piękne życzenia, kawaler Tadeusz Włodarczyk podarował kolekcjonerski zestaw włoskich win, kawaler Henryk Jarosz przekazał książki. Na uroczystości przybył także komandor Sławomir Flissikowski. Przeor Stefan Kukowski w towarzystwie kawalera Tomasza Jeschke odznaczył ks. Zenona Myszk, za 20 lat współpracy i działań społecznych, Medalem 250-lecia Orderu Świętego Stanisława. W czasie rautu mieliśmy okazję przedstawienia działań naszego Przeoratu wielu bardzo znamienitym zaproszonym gościom, ale też omówienia patronatu Biskupa w następnym działaniu.