6 stycznia 2016 r.
6 stycznia 2016. Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Tczewa po raz trzeci z inicjatywy kawalerów i dam Orderu Świętego Stanisława z przeorem Stefanem Kukowskim — organizatorem całości na czele. Tczewian ponad cztery tysiące /mimo wielkiego mrozu/wyruszyło za Gwiazdą Betlejemską i Trzema Królami z barwnymi orszakami, by pokłonić się Dzieciątku Jezus pod hasłem: „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie. Na miejscu spotkania koncertował już chór „Pasionata” i śpiewał Mariusz Dworakowski, tworząc świąteczny nastrój oczekiwania. Orszak pierwszy organizowany przez Zespół Szkół Katolickich ruszył na czele z Pierwszym Królem Melchiorem (ks. Piotr Pruski) za nim konno jechała Święta Jadwiga — patronka miasta Tczew w asyście pięknie ubranych trzech dam i kawalera jadących na starannie przygotowanych rumakach. Dalej ks. biskup Wiesław Śmigel,ks.(przywitany przez ks.prałata Piotra Wysgę), dziekan Krzysztof Stoltmann i Stefan Kukowski — przeor pomorski OŚS. Za nimi tłum ludzi radosnych, śpiewających ze śpiewnikami orszakowmi i certyfikatami przebycia trasy królewskiej. Drugie ramię orszaku przygotowane przez Fabrykę Sztuk wyruszyło z cesarzem Kacprem Wielkim (Zdzisław Bergiel) za którym konno podążały trzy dwórki, ozdoby całego tego orszaku. W orszaku uczestniczył prezydent miasta Mirosław Pobłocki, wiceminister Kazimierz Smoliński (nasz kawaler OŚS) i Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk. Najradośniejszy orszak dzięki orkiestrze Tornado i chórowi Nieboskłonni. Trzeci orszak wyruszył z cesarzem Baltazarem Pierwszym — Andrzejem Zblewskim, naszym kawalerem z Przeoratu Pomorskiego. Rycerz prawdziwy z chorągwią bojową (Eligiusz Michalak) oraz trzy dwórki, wszyscy na koniach, stanowili główny dwór cesarski. Dalej Szwadron Reprezentacyjny 18 Pułku Ułanów Pomorskich z chorągwiami orszakowymi. Przed nimi kroczył starosta Tadeusz Dzwonkowski. Trzeci orszak organizowany przez klub Gazety Polskiej rozśpiewany dzięki Towarzystwu Kulturalnemu „Brama” dotarł do Nowonarodzonego. Animator ks. Krystian Feddek odczytał słowa Ewangelii, po czym orędzie wygłosił ks. Biskup Wiesław Śmigiel, nawiązując do roku miłosierdzia, do polskich tradycji. Podziękował organizatorom za trud i zapał z jakim zorganizowano ten orszak, doceniając przyjście tylu wiernych w tak zimową aurę. Pomysłodawca, Wielki Kanclerz OŚS podziękował współorganizatorom, darczyńcom, księżom za zaangażowanie w organizację tego dzieła. Gloria in excelsis Deo.
Na wszystkich gości czekało już 360 litrów gorącej kawy i herbaty, ponad dwa tysiące porcji ciast, wiele kilogramów cukierków. Więc uczestnicy orszaku mogli rozgrzać się w ten mroźny czas. Kolejki także ustawiły się po pieczęcie królewskie na certyfikatach potwierdzających przebycie tras orszakowych. Także wydano sto dużych certyfikatów imiennych (podpisanych osobiście przez czterech patronów) dla rodzin, które przebrane przebyli trasę orszaku. Wspólne kolędy, zdjęcia z trzema królami, zdjęcia z rumakami i bajecznie kolorowymi jeźdźcami zakończyły uroczystości. Do roku przyszłego !
Dziękujemy zaangażowanym damom Annie Bubka i Halinie Cybulskiej, kawalerom Piotrowi Rezmerowi, Leszkowi Melerowi za przygotowanie poczęstunku „świętej rodziny”. Pomógł w organizacji i dostarczaniu produktów kawaler Witold Sosnowski.
Zenon Żynda był przydatny w czasie trwania orszaku. Wsparcia finansowego udzielił kawaler Zbigniew Ciecholewski.