6 grudnia 2021 r.
Jak zawsze aktywny, szczególnie w zakresie dobroczynności, kawaler Arkadiusz Kiemczyński. zainicjował w okresie Bożego Narodzenia przekazanie setek ubrań, kurtek, pościeli, obrusów, zabawek itp.( w tym wiele nowych) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dary zostają przekazywane rodzinom potrzebującym z terenu Tczewa i powiatu Tczewskiego. W rozdaniu tak wielkiej ilości uczestniczy, oprócz naszego Przeoratu Pomorskiego, Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn Towarzystwa Pomocy i. św. Brata Alberta, kierownictwo i młodzież z tczewskiego Ośrodka Szkolenia i Wychowania. Włączyły się także Szpitale Tczewskie i jałmużnik w Przeoracie Pomorskim Witold Sosnowski.
9 grudnia 2021 r.
W sali Jana Pawła II przy Parafii Trójcy świętej w Wejherowie, dzięki staraniom kawalera Henryka Jarosza, odbyło się podsumowanie ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Prymas Tysiąclecia — darem dla Kościoła i Ojczyzny” - życie, wiara, działalność, postawa i świadectwo Kardynała Stefana Wyszyńskiego przeprowadzonego na ziemi wejherowskiej wśród dzieci i młodzieży. O konkursie mówił pomysłodawca — Wielki Mistrz Konfederacji Stefan Kukowski, o Kardynale S. Wyszyńskim — naczelnik IPN dr Arkadiusz Kazański. Reżim pandemiczny ograniczył ilość uczestników i skumulował ilość wręczanych podziękowań i nagród. Za organizację i partnerstwo w Konkursie medale Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego otrzymali: Lisius Gabriela — Starosta Powiatu Wejherowskiego, Kraszkiewicz Arkadiusz — Vice Prezydent Miasta Wejherowa, Połchowski Henryk ‚Henryk Jarosz — kawaler w Orderze Św. Stanisława (główny organizator) ‚Szkoła Podstawowa Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie ‚( odebrała dyrektor szkoły Marlena Wilmańska), Szkoła Podstawowa nr 11 im. Teodora Bolduana w Wejherowie (odebrała dyrektor szkoły Wioletta Podolska). Medale w imieniu Kapituły Medalu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wręczał Stefan Kukowski.
Medale „Inki — zachowałam się jak trzeba”, za wieloletnią działalność budującą i utrwalającą polskość, otrzymali: Formela Edward — Wejherowska Wspólnota Pokoleń, Sychowski Franciszek — przewodniczący Komisji konkursowej, Hinca Zenon – komendant Straży Miejskiej w Wejherowi, dr Kazański Arkadiusz naczelnik IPN, Serocki Piotr Naczelnik Starostwa Powiatowego. Potem kawaler Henryk Jarosz, starosta wejherowski i vice-prezydent miasta wręczali wszystkim obecnym uczniom dyplomy i nagrody. Specjalny zestaw nagród, wręczył w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Karczewski Piotr — doradca społeczny prezydenta. Podkreślono wysoki poziom prac artystycznych i różnorodność technik plastycznych. Pozostałych kilkadziesiąt uczniów otrzymało w swoich szkołach specjalne podziękowania. Po uroczystościach był czas na poczęstunek oraz refleksje z uczniami na temat konkursu i Prymasa Tysiąclecia. Także z opiekunami, władzami miasta i powiatu zarysowaliśmy zakres dalszej dobrej współpracy w myśl dewizy orderowej „Praemiano incitat”.
9 grudnia 2021 r.
Czas reżimu pandemicznego znacznie ogranicza kontakty i wyjazdy, ale docenianie działań prospołecznych w ramach Orderu Świętego Stanisława nie może być ciągle przesuwane. Kanclerz Kapituły Medalu wykorzystał czas wspólny na omawianie przyszłości Konfederacji Orderu Świętego Stanisława i w obecności przyjaciół i członków Orderu wręczył Przeorowi Przeoratu Warszawskiego Zbyszkowi Nowakowi „Medal Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego” za wieloletnie działania charytatywne i aktywny udział w I Inwestyturze Konfederacji OŚS w kompleksie zamkowym Wrochem 6 listopada 2021 r. Zawodowa działalność Przeora, jak zawsze podkreśla, jest „pośrednicząca”, są siły wyższe i dlatego otrzymał od Stefana Kukowskiego certyfikowane relikwie św. Franciszka z Asyżu umieszczone w relikwiarzu projektowanym przez darczyńcę. Szczęść Boże na dalsze lata charytatywnej działalności.
11 grudnia 2021 r.
11 grudnia w tczewskiej Farze za wielkie zasługi w krzewieniu idei bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego, na wniosek prał. Piotra Wysgi, Kanclerz Kapituły Medalu Stefan Kukowski wręczył ks. dr. Wojciechowi Glinieckiemu Medal Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ksiądz Wojciech, szczególnie w roku 2021, organizując wiele działań społecznych podkreślał rolę Prymasa Tysiąclecia. Zorganizował również na terenie miasta wielką wystawę otwartą w niedzielę 12 września 2021r. poświęconą kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, który za swoje zasługi i działalność nie tylko religijną, ale i w obronie praw człowieka, narodu i Kościoła nazwany jest Prymasem Tysiąclecia. Inicjatorem i autorem wystawy był ks. dr Wojciech Gliniecki.
Po wręczeniu medalu, ks. Wojciech podziękował za takie wyróżnienie, a zgromadzeni wierni nagrodzili swego opiekuna szczerymi, gorącymi oklaskami. Po uroczystym wręczeniu rozpoczęła się msza święta. ”Praemiando incitat” , liczymy na dalsze wspaniałe pomysły i współpracę z Orderem Świętego Stanisława.
13 grudnia 2021 r.
Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia biskup pelpliński Ryszard Kasyna zaprasza do Pelplina, aby podziękować za całoroczną współpracę i złożyć życzenia świąteczne i noworoczne. Spotkanie rozpoczął koncert w bazylice katedralnej utworów Bożonarodzeniowych w wykonaniu zespołu „Na cały głos”. Część dalsza uroczystości było w gotyckim refektarzu.
Od wielu lat także jest zapraszany na te spotkania Przeorat Pomorski, w tym roku reprezentowany przez Leszka Melera, Annę i Łukasza Partyków i Stefana Kukowskigo. Wielki Mistrz Konfederacji złożył na ręce Ekscelencji życzenia dla wszystkich kapłanów i osób konsekrowanych, dziękując za życzliwość, patronat i wsparcie działań Orderu Świętego Stanisława. Potem była możliwość składania życzeń, uwzględniając reżim pandemiczny, z innymi zaproszonymi gośćmi. Był także poczęstunek dla wszystkich i czas na rozmowy, szczególnie z samorządowcami na temat naszej przyszłorocznej akcji „Polonia. Polonia semper fitelis”.
15 grudnia 2021 r.
Posumowanie ogólnopolskiego Konkursu literackiego „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia — darem dla Kościoła i Ojczyzny”organizowanego przez Konfederację Orderu Świętego Stanisława było w Pelplinie. Życie, wiara, działalność, postawa i świadectwo Kardynała zostało zawarte w pracach literackich. Oprawę plastyczną tworzyły prace plastyczne uczniów z tczewskiej edycji Konkursu S. Wyszyńskiego. Prace literackie nadesłane z całej Polski oceniali i uroczystość organizowali kawalerowie Bogdan Wiśniewski i Jarosław Bartoszewski. Zaś z Diecezji Pelplińskiej bardzo zaangażowany organizator ks. dr Łukasz Simiński, który wraz z J.E. biskupem Ryszardem Kasyną wręczali dyplomy i nagrody przybyłym uczniom i opiekunom. Reżim pandemiczny zmusił organizatorów do wręcz symbolicznego spotkania uczniów, opiekunów i organizatorów. Wyświetlono krótki film o Kardynale, wyczytano listę uczniów– laureatów. Po wręczeniu obecnym nagród Stefan Kukowski — Kanclerz Kapituły Medalu S. Wyszyńskiego poprosił odznaczonych „Medalem Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego” o wystąpienie i wręczył medale: Biskupowi Pelplińskiemu, ks. Łukaszowi Simińskiemu, Bogdanowi Wiśniewskiemu i Jarosławowi Bartoszewskiemu. S.Kukowski, pomysłodawca całego konkursu organizowanego w całej Polsce, wspomniał o ogólnopolskim podsumowaniu konkursu plastycznego i multimedialnego w Częstochowie. Wówczas jeszcze była możliwość rozpoczęcia mszą świętą przed Czarną Madonną, Królową Polski koncelebrowaną przez abpa Wacława Depo i z jego udziałem podsumowanie w Muzeum Monet i Medali. W Pelplinie w Bibliotece Diecezjalnej był czas na wspólne zdjęcia i na omówienie przy kawie dotychczasowych wspólnych działań, jak i zarys dalszych. Zainteresowanie wzbudziła przyszłoroczna inna wielka akcja Konfederacji Orderu Świętego Stanisława: „Polonia. Polonia semper fidrlis” wraz z przybliżeniem postaci ks. Bolesława Domańskiego, absolwenta Collegium Marianum i Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Prawie świąteczny poczęstunek dostarczył kawaler Leszek Meler, przygotowali całość, jak zawsze wielce życzliwi, pracownicy Biblioteki Diecezjalnej.