7 listopada 2020 r.
7 listopada – dokładnie w 150 rocznicę urodzin Biskupa Konstantyna Dominika – odbyła się w Pelplinie konferencja popularnonaukowa poświęcona temu, który — jak pisał ks. Janusz St. Pasierb — był nadzwyczajnie zwyczajny. Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią Covid 19 konferencja została przeprowadzona w trybie online, dzięki technicznemu i logistycznemu wsparciu Radia Głos.Otworzył ją biskup diecezjalny Ryszard Kasyna, który podziękował za jej zorganizowanie, życzył owocnych obrad i refleksji nad własnym życiem. Następnie zostało zaprezentowanych dziewięć referatów. Autorzy wystąpień (ks. prof. dr hab. Jan Walkusz – KUL, Teresa Hoppe – Centrum Myśli Jana Pawła II w Gdyni, Bożena Korth – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bpa K. Dominika w Swarzewie, ks dr Krzysztof Koch – dyrektor Biblioteki Diecezjalnej, ks. Stanisław Majkowski – kustosz sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie, ks. Karol Misiurski – parafia św. Jakuba Apostoła Łebie, dr Eugeniusz Pryczkowski – ZK-P Banino oraz klerycy: Krystian Rink z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie i Wojciech Zielke z Gdańskiego Seminarium Duchownego – pochodzący z rodziny Konstantyna Dominika) mówili o różnych aspektach życia i działalności kandydata na ołtarze – m. in. o jego teologii pracy, o maryjnej duchowości, o wzorcu świętości na współczesne czasy, o jego roli jako rektora Seminarium Duchownego, o kaszubskim środowisku i rodzinie. Podawano także liczne przykłady kultywowania pamięci o Nim – zarówno w środowisku Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w parafii swarzewskiej, jak i w dwóch szkołach noszących Jego imię. Istotnym dopełnieniem konferencji było wystąpienie ks. Wincentego Pytlika – wicepostulatora w procesie beatyfikacyjnym, który mówił o możliwości składania świadectw i łask. Zapraszał również do modlitwy w trudnych sprawach za wstawiennictwem Sługi Bożego Biskupa Konstantyna. Partnerem był Przeorat Pomorski Orderu Św. Stanisława B.M. Konferencję przygotował i poprowadził Bogdan Wiśniewski – komandor Komandorii Pelplińskiej Orderu Św. Stanisława B.M. , który jest także redaktorem publikacji z materiałami pokonferencyjnymi. Stronę graficzno-promocyjną zajął się Stefan Kukowski – Wielki Kanclerz Orderu Św. Stanisława B.M. Konferencję wspomogli ponadto: kawaler Leszek Meler oraz kawaler Ryszard Rogaczewski (ten ostatni przygotował redakcję graficzną publikacji).
7 listopada 2020 r.
Grupa Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej z Tczewa skupia kilkadziesiąt dzieci (grupa młodsza) i młodzież szkolną (grupa starsza) przy kościele św. Józefa w Tczewie. , Świętego Wincentego a’Paulo na ul. Kaszubskiej w piątki o 19.15 Opiekunowie: — Siostra Natalia Adamska i ksiądz Andrzej Węsierski. Opiekunką grupy jest dama naszego Orderu Katarzyna Studeny. Od kilku lat współpracujemy, szczególnie przy organizacji charytatywnych pikników, zbiórkach na rzecz potrzebujących, spotkań patriotycznych, współtworzenia wypoczynku dla tej młodzieży, czy przy Orszaku Trzech Króli.
Dlatego Kapituła Medalu przyznała Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej z Tczewa Medal Roku Jana Pawła II, który wręczył w kościele po mszy świętej kanclerz kapituły Stefan Kukowski. odebrała siostra Natalia i Marysia — przedstawicielka Grupy.
Szczęść Boże na dalszą współpracę.
9 listopada 2020 r.
Za inicjatywę, przygotowanie setek ulotek, roll– apu, plansz, banerów rozsyłanych internetowo dostaliśmy podziękowanie od brata Tomasza. Efektem naszej pracy jest zebranie na konto szkoły św. Stanisława w parafii w Bocaranga kilku tysięcy euro.
Z naszych kawalerów najhojniejszy był ks. kapelan Józef Pick. Oczekujemy dalszych wpłat. Dobroczyńcom serdeczne Bóg zapłać.
Nadal prosimy nawet na drobne wpłaty.
Konto na które należy wpłacać dobrowolne datki: konto naszej Kustodii zakonnej Tchad-RCA. Konto jest obsługiwane przez naszego ekonoma Kustodii — wpłacane pieniądze w całości trafiają do:
Credit Lyonnais, Paris Anjou 20 Boulevard Malesherbes, 75008 Paris. Vice Province Capucins Tchad-RCA
IBAN FR06 3000 2009 6500 0000 5505 D45 BIC CRLYFRPP
Proszę dopisać: Tomasz Świtała Szkoła św. Stanisława
25 listopada 2020 r.
Dla uczczenia tej setnej rocznicy nasz Przeorat Pomorski zorganizował wystawę „Odblask Tajemnicy„, która jest próbą zbiorowej odpowiedzi polskich artystów na postulat: „Do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych «epifanii» piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej”. Wystawa miała wędrować po Polsce, a także poza granicami kraju. Wystawa miała także zawitać do Londynu. Niestety pandemia pokrzyżowała plany ekspozycji wędrującej. W Londynie, Towarzystwo Pomocy Polakom – pod którego pieczą wystawa londyńska miała się odbyć, podjęło decyzję zorganizowania wystawy wirtualnej. Dostępna jest od 25 listopada 2020 na stronie:
https://www.tpp.london/reflection-of-mystery–introduction/?fbclid=IwAR24dNKMdiGERlFrXvoa3YWuYFK9TCPXiszul–NcxdPmHx0eoLO0ul9nkoI
https://www.tpp.london/gallery/z
Prosimy o wpisywanie się do Księgi Gości (Guest Book), można po polsku, angielsku lub w innym dowolnym języku
https://www.tpp.london/the–relief-society-for-poles-2/reflection-of-mystery/tpp–london-reflection-of-mystery–guest-book/
Prymas Anglii i Walii, Kardynał Vincent Nichols, w liście do Towarzystwa Pomocy Polakom z okazji otwarcia wirtualnej wystawy pisze:
„Piękno które nas otacza jest fragmentem, odzwierciedleniem jego źródła: piękna esencji i natury Boga. Świat można
zrozumieć jako pełny tych fragmentów lub odblasków: w naturze, w architekturze, w muzyce i, oczywiście, w sztuce”.
Kuratorem Wystawy jest kawaler w Orderze ŚS Janusz Sikora-Sikorski KC*SG Prezes Towarzystwa Pomocy Polakom (Charity No. 327128)
26 listopada 2020 r.
W czasie reżimu pandemii i w tym czasie ekspozycji dzieł malarskich „Odblask Tajemnicy” w areszcie śledczym w Gdańsku oraz w więzieniu w Sztumie uzgodniono, iż zorganizuje się teraz ekspozycję wirtualną, a w dogodnym czasie w roku przyszłym będą kolejne odsłony na żywo. Wielokroć przekładane spotkanie z władzami więziennictwa i wręczenie podziękowań za kilkuletnią współpracę w zakresie działań patriotycznych na ziemi sztumskiej, w tym pomoc i wsparcie, m. in. w organizacji plenerów malarsko-rzeźbiarskich, budowy pomnika Inki i organizacji uroczystości odsłonięcia) Przeorat Pomorski i Kapituła Medalu 100.lecia Odzyskania Niepodległości przyznała zasłużonym pracownikom takie medale.
Zaś za wiele lat organizacji Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Więziennej ( w tym roku a konkurs wpłynęło ponad 1300 prac, których autorami było 278 osadzonych z kraju i 99 z zagranicy, które pokazywały co gra w duszach więziennych twórców w dążeniu do wolności i naprawy).Uczczono 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II oraz 100 rocznicę plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. dostrzegliśmy też wielkie zaangażowanie w organizację wystawy „Odblask Tajemnicy”.
Udział w spotkaniu wzięli odznaczeni medalami pracownicy więziennictwa: płk Andrzej Tesarewicz – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku, ppłk Adam Poćwiardowski – Z-ca Dyrektora Okręgowego SW w Gdańsku, mjr Marek Stuba – Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego SW w Gdańsku, Jarosław Wodziński – Przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Gdańsku, Tadeusz Łoziński – Z-ca Przewodniczącego Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Gdańsku, płk Andrzej Tesarewicz – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku, ppłk Adam Poćwiardowski – Z-ca Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Gdańsku ‚płk Artur Król – Dyrektor Aresztu Śledczego w Gdańsku, płk Jan Morozowski – Dyrektor Zakładu Karnego w Sztumie, Czesław Tuła — Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, Jarosław Wodziński – Przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Gdańsku.
Medal 250 lecia Orderu Świętego Stanisława otrzymał Zarząd Okręgowy NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Gdańsku złożony na ręce Jarosława Wodzińskiiego –Przewodniczącego Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Gdańsku złożony na ręce Jarosława Wodzińskiego — Przewodniczącego Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Gdańsku.
Medale wręczał Kanclerz Kapituły medali Stefan Kukowski — Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Świętego Stanisława w asyście damy Anny Partyka i kawalera Łukasza Partyki.
Omówiliśmy dalszą współpracę, szczególnie nad rewitalizacją Świętego Gaju, innymi patriotycznymi i kulturalnymi działaniami - wszyscy uczestnicy zadeklarowali dalszą, intensywną współpracę z Orderem.