3 maja 2018 r.
Tradycyjnie już odbyły sie uroczystości upamiętniające błogosławionego o. karmelitę Hilarego Januszewskiego z udziałem kawalerów naszego Przeoratu Pomorskiego. W uroczystościach wzięli udział: Henryk Jarosz, Tomasz Jeschke, Ryszard Rogaczewski, Tadeusz Serocki, Tadeusz Trocki, Andrzej Zblewski i Stefan Kukowski. Mszy Świętej przewodniczył ojciec Zbigniew Czerwień, przeor krakowskich Karmelitów. Oprócz krakowskich karmelitów byli również karmelici z Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Po mszy i złożeniu kwiatów przy tablicy (powstałej z naszej inicjatywy i fundacji) poświęconej Błogosławionemu Hilaremu, ksiądz proboszcz Wojciech Jan Gruba z Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny poświęcił tablicę z życiorysem błogosławionego. Po uroczystościach kościelnych z udziałem wielu mieszkańcach wsi na zaproszenie gospodarzy spotkaliśmy się na poczęstunku omawiając współpracę Przeoratu z zakonem krakowskim.
7 maja 2018 r.
Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Sztumu oraz z lokalnymi samorządowcami. Wizytę rozpoczął od złożenia kwiatów przy Pomniku Rodła w Sztumie postawionemu ku czci bojowników o polskość Powiśla. Wśród zaproszonych samorządowców był nasz kawaler Piotr Stec, członek Kapituły „Medalu 100. lecia Niepodległej”, który wręczył Prezydentowi Medal przekazując też wiedzę o Medalu i wielkiej roli Orderu Świętego Stanisława w działalności społecznej. Podarowano Prezydentowi również anioła wykonanego w uśnickiej pracowni z dziećmi niepełnosprawnymi prowadzonej też przez Piotra Steca. Wśród gości oczywiście nasz kawaler poseł Kazimierz Smoliński.
W Pelplinie Prezydent odwiedził również Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zaliczaną do najpiękniejszych dzieł gotyckich w Polsce. Burmistrz Pelplina Patryk Demski podkreślił, że ziemia pelplińska naznaczona jest krwią przodków, ale też „świetnie może opowiedzieć historię małej ojczyzny wpisującą się w stulecie odzyskania niepodległości”. Prezydent Rzeczypospolitej szczególnie podkreślił rolę nowej konstytucji. Liczy, iż senatorowie nie odbiorą swoich rodakom możliwości decydowania w referendum o ważnych sprawach. Prezydent Andrzej Duda:„Można też powiedzieć, że i Polska, i Kociewie w tym wszystkim miały szczęście, bo wartości muszą się zbudować po to, żeby mogły wrosnąć w mentalność, w naturę ludzką, żeby mogły być przekazywane z pokolenia na pokolenie: muszą się pojawić, muszą zaistnieć i tak się stało, i to było szczęście tej ziemi” – zaznaczył prezydent. Przeor pomorski wręczając kronikarskie zapiski Panu Prezydentowi podkreślił wielość działań patriotycznych i społecznych w ramach szerokiej działalności Orderu Świętego Stanisława.
8 maja 2018 r.
Święto Świętego Stanisława Biskupa Męczennika, patrona naszego Orderu obeszliśmy w kościele pod takim wezwaniem w Subkowach. Od lat wielu zapraszani jesteśmy przez gościnnego proboszcza kan. Feliksa Kameckiego na uroczystą mszę odpustową. Procesyjnie wnieśliśmy relikwie Świętego Stanisława, nieśliśmy dary ofiarne, uczestniczyliśmy w czytaniu. Po mszy wraz z wieloma księżmi diecezji pelplińskiej byliśmy na bogatej kolacji, gdzie mieliśmy możliwość zapoznania wszystkich z działalnością Orderu i naszego Przeoratu. Przeor zdał sprawozdanie z wręczeń „Medalu 100 lecia Niepodległości”, który jest inicjatywą naszego przeora. W tym roku udział w uroczystościach wzięli kawalerowie: Ryszard Rogaczewski, Tomasz Jeschke, Tadeusz Serocki, Stefan Kukowski, Łukasz Partyka, Witold Sosnowski, Leszek Meler, Antoni Fila, Piotr Cymanowski oraz damy: Halina Cybulska, Anna Partyka, Anna Bubka. Po uroczystej kolacji był czas na omówienie wewnętrznych spraw naszego Przeoratu. Przeor podkreślił aktywną działalność rozwijającej się Komandorii Sztumskiej.
8 maja 2018 r.
Tczewskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zorganizował festyn z okazji Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. Impreza odbyła się na pl. Hallera w Tczewie. Gwiazdą w tym roku był Czesław Śpiewa Solo Act. Wystąpiła również Paula Brzóska oraz Igor Wasiewicz-Pawlaczyk z orkiestrą Terapia. W programie także m.in. konkursy, kiermasz, występy, żywa flaga, poczęstunek. Przygotowaną loterię fantową wsparł również w tym roku nasz Przeorat Pomorski, przekazując na ten cel wiele fantów i wydrukował zaprojektowane losy. Chociaż w ten sposób mogliśmy wesprzec tę szlachetną imprezę.
11 maja 2018 r.
11 maja. Remont (de facto wybudowanie od nowych fundamentów postumentu i posadowienie na nim odrestaurowanej przez konserwatora zabytków figury) był okazją do uczczenia 80. rocznicy ufundowania figury (1937r.). Figura stoi w centralnym miejscu w Śliwinach (skrzyżowanie dróg Tczew, Rokitki, Gniszewo, Lubiszewo). To nie tylko obiekt sakralny, ale znak rozpoznawczy wsi, ważny punkt krajobrazowy i topograficzny, dziedzictwo przodków, wreszcie symbol polskości. Figura Chrystusa stała się ważnym elementem integracji wspólnoty na 100-lecie odzyskania Niepodległości. Figurę poświęcił ks. proboszcz Krzysztof Niemczyk. Możliwe to było dzięki hojności naszego postulanta Pawła Kasiarza, którego porównano z hojnością fundatorów kościołów z minionych wieków. Za wiele lat wspierania działań Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława przeor pomorski Stefan Kukowski odznaczył hojnego darczyńcę „Medalem 250 lecia Orderu Świętego Stanisława”.
19 maja 2018 r.
19 maja 2018 mieszkańcy Górek już po raz kolejny przygotowali dla wszystkich Tczewian wyjątkowy piknik. Na zainteresowanych czekały konkurencje z nagrodami dla całych rodzin, kącik dla najmłodszych z zabawkami, malowanie twarzy. Nie zabrakło także jedzenia, które przygotowało koło gospodyń wiejskich. Wśród czekających na mieszkańców atrakcji był między innymi spływ kajakiem. Z inicjatywy postulantki Katarzyny Studena, przy silnym wsparciu Stowarzyszenia „Miłosierdzia” zorganizowaliśmy loterię fantową na rzecz młodzieżowych wolontariuszy z wolontariatu siostry Samulowskiej. Zebrano ponad 800 zł. Przeorat Pomorski zapewnił znaczną część fantów i całą wizualizację akcji charytatywnej.
20 maja 2018 r.
20 maja 2018 r. Świetlica Środowiskowa „OAZA”, która obchodziła 15 urodziny, zorganizowała Festyn Rodzinny. Były występy artystyczne, liczne atrakcje dla dzieci, pokazy straży pożarnej, możliwość wykonania pomiaru ciśnienia i cukru oraz kawiarenka z domowymi ciastami i pyszną grochówką. Dla zasłużonych przez 15 lat darczyńców przygotowano „Order Wdzięczności”, wręczony przez młodzież świetlicy także naszemu Przeorowi. Wielokroć wspieraliśmy tę świetlicę także darami, dostrzegając potrzebę kilkudziesięcioosobowej grupy z rodzin najuboższych. Za te wszystkie lata pracy społecznej inicjatorkę i prowadzącą świetlice panią Grażynę Antczak przeor Stefan Kukowski i kawaler Witold Sosnowski odznaczył „Medalem 250. lecia Orderu Świętego Stanisława”. Gorące słowa wdzięczności do wszystkich skierował też ksiądz, były proboszcz Stanisław Cieniewicz.
26 maja 2018 r.
Na Bulwarze Nadwiślańskim w Tczewie był festyn z okazji Dnia Komunalnika i Samorządowca. Wśród atrakcji znajdują się m. in. występy orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej, darmowy poczęstunek, loteria z atrakcyjnymi fantami. Swoje stoiska mają zarówno spółki komunalne, jak również jednostki podległe tczewskiemu samorządowi. Festyn jest adresowany do całych rodzin, a szczególnie do dzieci. gromadzi tysiące Tczewian. Z inicjatywy Stowarzyszenia „Miłosierni” i naszego Przeoratu Pomorskiego mieliśmy stoisko 18 m2, w którym piętrzyły się stosy fantów do „Akcji charytatywnej” z której dochód (kilka tysięcy złotych) przeznaczyliśmy na dzieci, które cały rok są wolontariuszami, głównie opiekując się osobami starymi i chorymi. Największy wkład w organizację miała Katarzyna Studena, ale także dama Halina Cybulska, Piotr Rezmaer i Grzegorz Płaza. Cała grafika przeora Stefan Kukowski.