6 grudnia 2017 r.
Rezultatem współpracy ze Stowarzyszeniem „Miłosierni” były odwiedziny Świętego Mikołaja i Anioła w Szkole Podstawowej im. św.Ojca Pio, Przedszkolu św. Wincentego a Paulo, Świetlicach Środowiskowych Caritas, Ognisku i Domu Dziecka w Tczewie, Przedszkolu nr 8, Szkole Specjalnej nr 9. Kilkaset dzieci miały radosny kontakt z aniołem i św. Mikołajem, otrzymując słodycze i drobne upominki. Przyjął ich także starosta Tadeusz Dzwonkowski, Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki, ale także główny mentor całej akcji Stefan Kukowski. Widząc powszechną radość i gościnność zadeklarowaliśmy rozszerzenie tej akcji, podkreślającej chrześcijański ryt, w latach następnych na inne miejscowości.
7 grudnia 2017 r.
Damy i kawalerowie Przeoratu Pomorskiego zamówili Mszę Świętą koncelebrowaną przez ks. Infułata Stanisława Grunta w asyście kilku księży w intencji Mirosławy, zmarłej żony przeora. Po mszy spotkali się wszyscy w Sali Kolpinga na wieczerzy przygotowanej przez Komandorię Tczewską, a szczególnie przez Annę Bubka i Halinę Cybulską oraz Piotra Rezmera i Leszka Melera. Na nasze spotkanie przybyli także ksiądz proboszcz par. Św. Krzyża Adam Gadomski, parafii św. Franciszka Jan Buk i oczywiście nasz Wielki Prałat dziekan starogardzki Józef Pick. Błogosławieństwem księdza infułata Stanisława Grunta opłatka wigilijnego rozpoczęliśmy wieczerzę wigilijną, łamiąc się opłatkiem składając życzenia, spożywając przygotowane dary. Potem był czas na wręczenie naszemu Wielkiemu Prałatowi medal Juliusza Sokolnickiego przyznany przez The Apostolic Episkopat Church oraz wiele podziękowań za różnorodne akcje dobroczynne i patriotyczne naszym damom i kawalerom. Przeor wręczając te wyróżnienia podkreślał, iż wielu zasłużonych członków naszego Przeoratu już różnorodne dyplomy i podziękowania otrzymało przy innej okazji. Wspólnym śpiewem kolęd zakończyliśmy spotkanie zostawiając paczki z rzeczami, zabawkami, żywnością wspierając Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, ale także pomocy dzieciom ze Świetlicy Miłosierdzia i świetlicy ze stołówką dla bezdomnych w Wolsztynie. Wszystko wielkim samochodem ciężarowym zostanie wysłane potrzebującym.
7 grudnia 2017 r.
III Powiślański Konkurs Historyczny „Armia Krajowa i powojenne losy jej żołnierzy” został zorganizowany przez Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie. Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjalna, ponadgimnazjalna. Nagrody ufundowali, m.in. Kazimierz Smoliński — Wiceminister infrastruktury (wszystkie puchary), Pomorski Przeorat Orderu Św. Stanisława, Piotr Stec radny powiatu sztumskiego. Gośćmi Konkursu byli: profesor Jerzy Grzywacz Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajoweji, powstaniec warszawski oraz Włodzimierz Mikuć ps. „Jarema”, żołnierz Armii Krajowej, ostatni żyjący świadek w tzw. procesie szesnastu. Na koniec uroczystości Stefan Kukowski Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława wraz z kawalerem Orderu Piotrem Stecem wręczyli panu Mariuszowi Krause Medal 250. lecia Orderu Świętego Stanisława, za wieloletnią pracę charytatywną i pomoc potrzebującym zgodnie z dewizą orderu: „Praemiando Incitat”. Był też czas na omówienie działalności Przeoratu i dalszej współpracy na patriotycznej niwie.
9 grudnia 2017 r.
Przedświąteczna zbiórka żywności dla Polaków mieszkających na Kresach z inicjatywy naszego Przeoratu Pomorskiego, a szczególnie kawalera Piotra Steca z terenu sztumskiego. Udało się zebrać blisko 400 kg produktów, które w formie specjalnych paczek, jeszcze przed świętami, trafią na Wileńszczyznę. W ten sposób, tylko ze Sztumu, do naszych rodaków przed Gwiazdką trafi kilkadziesiąt specjalnych, dużych paczek.Do współpracy udało się namówić lokalne parafie oraz koło Caritas. Jednolite paczki, głównie z żywnością, trafią pod konkretne adresy. Godne i warta naśladowania dobroczynność.
10 grudnia 2017 r.
W dniu 10 grudnia 2017 roku w bazylice katedralnej świętych Janów w Toruniu podczas uroczystego ingresu, czyli wprowadzenia do katedry, biskup nominat odprawił swą pierwszą w tej świątyni mszę św. oraz powitał swoich wiernych. W uroczystości udział wzięli hierarchowie kościoła (ponad 40 biskupów i arcybiskupów), z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, a także arcybiskupi ze Lwowa i Kazachstanu oraz duchowni kościołów prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, parlamentarzyści (w tym nasz kawaler Kazimierz Smoliński), najbliższa rodzina nowego biskupa, zaproszona delegacja Orderu Świętego Stanisława (Wielki Kanclerz Stefan Kukowski, kawalerowie Leszek Meler i Łukasz Partyka) i rzesze wiernych. Ważnym momentem podczas ingresu było homagium — wyraz szacunku, czci i posłuszeństwa złożony przez księży z diecezji, instytucji diecezjalnych, zakonników i siostry zakonne oraz wiernych. Biskup Wiesław Śmigiel skierował swe słowa do wiernych podczas mszy św. w kazaniu. Zadeklarował pomoc każdemu, bo taka jest misja kościoła „Proszę o współpracę i życzliwość wszystkich należących do wspólnoty naszej diecezji. Proszę o pomoc w ewangelizacji, zapraszam do współpracy w prawdzie. Pomnożyć otrzymane dary to trudne zadanie, ale z pomocą Boga i wiernych jest ono możliwe”. Dla nowego biskupa toruńskiego, z którym blisko współpracowaliśmy 5 lat (vide nasze zapiski kronikarskie) przygotowaliśmy dar 4 stuł. Po ingresie proszeni byliśmy na obiad wraz gronem dostojnych księży.
11 grudnia 2017 r.
Pelplinie odbyło się doroczne przedświąteczne spotkanie biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny z przedstawicielami władz samorządowych z terenu diecezji pelplińskiej, licznych instytucji, służb mundurowych, bractw, darczyńców, przedsiębiorców i wymienionych przez biskupa Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława współpracujących z diecezją. Reprezentowanego przez przeora Stefana Kukowskiego, komandora pelplińskiego Bogdana Wiśniewskiego, komandora gdyńskiego płk. Grzegorza Stańczyka, kawalerów Kazimierza Smolińskiego (posła na Sejm RP), Leszka Melera, Witolda Sosnowskiego, Tomasza Winieckiego. Towarzyszył nam Jiri Studeny, współpracujący z Przeoratem na polu dobroczynności. Biskupowi diecezjalnemu przekazaliśmy życzenia, ale i upominek świąteczny. Złożyliśmy życzenia także przyjaciołom naszego Orderu: ks. bp. Piotrowi Krupie, infułatowi Stanisławowi Gruntowi, prał. Ireneuszowi Smaglińskiemu (dyr. Radia Głos) i wielu innym. Podczas uroczystości biskup diecezjalny wręczył nagrodę Radia Głos „Vox Pelplini” Urzędowi Miasta Tczew za dobrą współpracę w 2017 roku. Dzielenie się opłatkiem poprzedził koncert kolęd w bazylice katedralnej w wykonaniu kwartetu „Amoroso”. W serdecznej atmosferze można było przystąpić do przygotowanego poczęstunku i wziąć do domu upominek.
13 grudnia 2017 r.
Wydawnictwo Pomorskie, zorganizowało uroczystości 35 lecia. Spotkali się założyciele oraz współpracownicy redagujący gazetę przed i po 1989 r., a także sympatycy popularnej „tczewskiej”. Iwona Czyżewska, obecna prezes Wydawnictwa Pomorskiego, odebrała Medal 250-lecia Orderu Świętego Stanisława, za 35 lat działalności dla wolności i niepodległości. Medal wręczył przeor Przeoratu Pomorskiego w towarzystwie kawalera Witolda Sosnowskiego. Podkreślono wieloletnią działalność charytatywną Wydawnictwa. Podczas wieczoru wręczony został Honorowy „Złoty Gryf” 35-lecia za wkład w odbudowę demokratycznego państwa polskiego. Nagrodę przyznano pośmiertnie — Annie Walentynowicz. Przypomniano, iż model „Złotego Gryfa” wyrzeźbił Stefan Kukowski, który też przez wiele lat współorganizował charytatywne Bale Złotego Gryfa, na których zbierano wiele tysięcy złotych dla ubogich.
16 grudnia 2017 r.
Po raz pierwszy w Tczewie tłum ludzi, którzy wypełnili kościół pw. św. Franciszka z Asyżu na os. Witosa usłyszeli najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu ponad 80 artystów, solistów, chóru i orkiestry z zespołu Mazowsze. Najwyższy światowy poziom artystyczny, burzliwe oklaski i kilka bisów. Koncert zwieńczył 30 lecie służby w kościele proboszcza kan. Jana Buka i 40. lecie powstania parafii. Pomysłodawcą i organizatorem koncertu w Tczewie był kawaler Tadeusz Serocki, a opracowaniem całej strony informacyjne o koncercie zajął się przeor Stefan Kukowski. Wspólna kolacja z artystami, władzami miasta i powiatu była zasługą prezydenta miasta. Gromkie sto lat zakończyło przemiłe spotkanie z artystami.
18 grudnia 2017 r.
Nie tylko dobroczynność w czas przedświąteczny. Kawaler naszego Przeoratu Łukasz Partyka wraz z damą Anną, swoją żoną, pojęli się i zrealizowali na swój koszt uświetnienia Bożego Narodzenia w Subkowach poprzez ekspozycję 7. metrowego podświetlonego baneru. Słów podziwu nie miał proboszcz kościoła Świętego Stanisława BiM ks. Feliks Kamecki. Taki sam baner przekazali na kościół we wsi Nowy Garc. W tym kościele zamontowali także napis nad portalem wejściowym i udekorowali pięknie żłóbek i choinki świąteczne przy ołtarzu głównym.
22 grudnia 2017 r.
Tczewie odbyły się uroczystości pogrzebowe Kazimierza Piechowskiego, Kustosza Pamięci Narodowej, bohaterskiego uciekiniera z Auschwitz. Żołnierza Armii Krajowej, bohatera słynnej ucieczki z KL Auschwitz. Honorowego Obywatela Miasta Tczew. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Józefa, której przewodniczył ks. Antoni Dunajski. Wśród wielu jej uczestników był wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu prof. zw. dr hab. Witold Stankowski, a także przedstawiciele Muzeum w Oświęcimiu. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował prof. Mirosław Golon. Bratanek Kazimierza Piechowskiego – Daniel Piechowski – odebrał Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju, przyznany przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Tłumy odprowadziły go do domu Pana. Przeżył 98 lat.
Oto Człowiek. Piechowski. Legenda zasłużenie tak wielka, że nazwisko starczy. Starczy na pokolenia. Prawdziwy przykład heroizmu i godności ludzkiej. Skromny do końca. Jako epitafium niech będzie cytat innego wielkiego, rtm. Witolda Pileckiego z Auschwitz. Cześć jego pamięci. Niech trwa !
W imieniu Przeoratu Pomorskiego Orderu Św. Stanisława — Stefan Kukowski — przeor
22 grudnia 2017 r.
Po zawiezieniu na początku listopada do Wolsztyna kilkuset kilogramów żywności, głównie mrożonek z firmy Iglotex kawalera Tadeusza Włodarczyka, po stwierdzeniu o wielkiej potrzebie wsparcia podjęliśmy decyzję o akcji charytatywnej. Przeorat Pomorski wraz ze Stowarzyszeniem „Miłosierni” podjął się organizacji wielkiej akcji wspomagając Dom Pomocy Społecznej w Wolsztynie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Wolsztynie. Dom stałego pobytu zapewnia całodobową opiekę. Przeznaczony jest dla 82 kobiet w starszym wieku, przewlekle somatycznie chorych. Do tego siostry prowadzą świetlicę środowiskową dla dzieci i jadłodajnię dla bezdomnych. Wydrukowaliśmy tysiące ulotek zapraszających do dawania żywności i środków czystości. Stowarzyszenie „Miłosierni” zebrało ponad 800 kg produktów spożywczych od różnorodnych darczyńców. Przeorat zajął się zbieraniem głównie odzieży, pościeli, pampersów, kocy, zabawek także żywności. Dary otrzymaliśmy od dam, kawalerów, osób prywatnych, ale także od szkół. Starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski użyczył nam bus (na ponad 800 km), który Jiri Studeny załadował po brzegi. Zabrał wszystkie artykuły spożywcze, środki czystości, zabawki i tylko część zebranej odzieży i zawiózł siostrom wincentynkom do dyspozycji, dla ich podopiecznych. Dosłownie ze łzami wdzięczności przyjęto przywiezione dary. Zebraną zaś pozostałą odzież, zebraną głównie przez naszego kapelana ks. prał. Józefa Picka dużym samochodem (sic!) dostawczym zostanie zawieziona później. Ludzką biedę i nieszczęścia chcemy zaradzać choćby najprostszymi gestami. Chwała organizatorom i darczyńcom, których jest wiele.
28 grudnia 2017 r.
W dniu 28.12.2017 w kościele św. Andrzeja Boboli w Sztumie proboszcz ks. kan. Tomasz Baliński i kawalerowie Orderu Świętego Stanisława znów zaprosili mieszkańców Sztumu do wspólnego śpiewania kolęd. Pełen kościół wiernych śpiewało kolędy w bardzo radosnej atmosferze. Kawalerowie każdemu wręczyli bezpłatny śpiewnik z kolędami. W świetlicy kościelnej zorganizowano z udziałem ks. proboszcza i ks. wikarego gorący poczęstunek. Piękna okazja do integracji i składania życzeń. Organizatorami byli kawalerowie Antoni Fila (fundator śpiewników i poczęstunku), Piotr Stec, Zdzisław Frątczak. W tej pięknej chwili uczestniczył Przeor Pomorski Orderu Świętego Stanisława Stefan Kukowski (autor opracowania graficznego). Do następnego roku !