12 lutego 2020 r.
W „Piaskowej” w Tczewie, restauracji naszego kawalera Piotra Rezmera, spotkali się organizatorzy i darczyńcy tczewskiego Orszaku Trzech Króli, ale też przedstawiciele z Pelplina, Starogardu, Subków i Turza. To było spotkanie dla ok. ponad 100 osób na zaproszenie starosty tczewskiego pana Mirosława Augustyna. Podkreślano wyjątkowość wydarzeń w którym wzięło udział kilka tysięcy osób. Stefan Kukowski, Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława, główny organizator Orszaków Trzech Króli z Tczewa podziękował wszystkim zebranym zaangażowania, obecności, i co ważne wspólnego przeżywania radości płynącej ze święta Trzech Króli. — Bez Was wszystkich by tego nie było — podkreślił. — Cieszymy się, że Jego Ekscelencja był z nami na orszaku i jest z nami dziś, tutaj. Podziękowano patronom, sponsorom, władzom oraz instytucjom, które zaangażowały się w przygotowanie orszaku, a trzeba przyznać, że było komu dziękować. Jesteście pięknymi ludźmi — powiedział do zgromadzonych J.E. ks. Arkadiusz Okroj, Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej. — Ważne żebyśmy siebie szanowali. To bogactwo, które jest w nas tworzy wspólnotę. Kościół to społeczność otwarta. Wciąż szukamy różnych punktów odniesienia. Tak powinny wyglądać stosunki między ludźmi. Można powiedzieć, że jesteśmy takim poszukującym drogi orszakiem. Wielu ludziom chciało się wyjść na ulice z dobrą wiadomością. W orszak zaangażowały się całe rodziny. Za to współtworzenie dobra, bardzo serdecznie dziękuję. Szczególnie wyróżniono organizatorów: Zespół Szkół Katolickich z panią prof. Agnieszką Saidowską, Fabrykę Sztuk z panią dyr. Alicję Gajewską, pana Wiesława Michalaka, Stowarzyszenie Miłosierdzia. Podziękowano wszystkim służbom mundurowym za profesjonalne zabezpieczenie orszaków. Wyróżniającymi się, najbardziej zaangażowanymi członkami naszego Orderu byli: Anna Bubka, Andrzej Zblewski, Piotr Rezmer, Jarosław Bartoszewski, Grzegorz Płaza, Leszek Meler, Arkadiusz Kiemczyński, Kazimierz Smoliński. Osobno dziękowano za przygotowanie i realizację konkursów na najpiękniejszą koronę, pracę plastyczną i strój orszakowy, wręczając podziękowania i nagrody finansowe. Przygotowywał to zespół z Fabryki Sztuk. Hojnym darczyńcą wszystkich nagród był Paweł, postulat w naszym Pomorskim Przeoracie. Przy kawie, napojach i ciastach wymienialiśmy doświadczenia i uwagi. Do następnych orszaków.
15 lutego 2020 r.
Za nami druga odsłona wystawy „Odblask Tajemnicy”, rozpoczęła się w kościele Znalezienie Krzyża Świętego Msza św, którą odprawił (i kazanie na temat związków między religią a sztuką wygłosił) wielebny ks. dr Sławomir Zawada. Po wspaniałej Mszy świętej rozpoczął się wernisaż w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”. Podczas wernisażu Medalem Roku Św. Jana Pawła odznaczeni zostali: artysta malarz Krzysztof Klimek, kustosz muzeum Sebastian Chachołek, dobrodziej wystawy Jacek Trembecki. Medale wręczał członek Kapituły Medalu i współorganizator Marcin Kołpanowicz. Lucyna Ordon-Klimczak (mezzosopran) i Grzegorz Klimczak (fortepian) uświetnili wernisaż wykonaniem kompozycji Grzegorza Klimczaka „O, cud!” do słów Karola Wojtyły. Wystawa odbywa się w sezonie zimowym, kiedy w Wiśle przebywa wielu turystów. W tym okresie frekwencja w muzeum jest największa w ciągu roku, dlatego wystawę ogląda duża liczba osób zwiedzających. “Odblask tajemnicy” – niezwykła wystawa w Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka. 12 artystów, 50 prac i jedno wspólne przesłanie – Sacrum jako inspiracja dla sztuki. Efekt tego niezwykłego połączenia zainspirowanego przez Papieża-Polaka, jest ta wystawa, która krążąc po Polsce i Europie, dawać będzie świadectwo ponadczasowego przesłania zamkniętego w dziełach malarskich. Partnerem wystawy jest firma Tauron. Organizatorem wystaw jest Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława.
18 lutego 2020 r.
Począwszy od 18 marca 2012 roku, każdego 18-tego dnia miesiąca, niezależnie od dnia tygodnia, w Muzeum organizowane są Dni Papieskie. Osiemnasty dzień miesiąca związany jest z datą urodzin Karola Wojtyły (18 maja 1920). Spotkania będą kontynuowane do setnej rocznicy urodzin. 97. spotkanie z JP2 ku przyszłości. W trakcie cyklicznych spotkań wspominamy twórczość, pielgrzymki i święte życie Papieża Jana Pawła II. Na spotkania zapraszane są wybitne osobistości duchowne i świeckie, które w swoim życiu spotkały Papieża Polaka. (był już takim gościem Stefan Kukowski — nasz przeor). Honorowym gościem tego spotkania był prezydent Siemianowic Śląskich pan Rafał Marian Piech. Za wieloletnią działalność społeczną, charytatywną o silnym podłożu chrześcijańskich Kapituła przyznała Medal 250 Lecia Orderu Świętego Stanisława. Upoważnionym do wręczenia został właściciel Monet i Medali JP II pan Krzysztof Witkowski, postulant naszego Orderu.
29 lutego 2020 r.
W Słupsku najbliżsi pożegnali zmarłego w ubiegłym tygodniu gdańskiego radnego Dawida Krupeja. W pogrzebie licznie uczestniczyli jego koleżanki i koledzy z rady Miasta Gdańska. Obecna była też prezydent Gdańska i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.Msza pogrzebowa odbyła się w parafii Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Armii Krajowej 22 w Słupsku. Uczestniczyła w niej rodzina zmarłego. Podczas mszy swojego współpracownika pożegnał Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Kapitułę Medalu 100. lecia Niepodległości reprezentował Krzysztof Grylak — postulant naszego Przeoratu, który przekazał: „Okryta bolesną żałobą Rodzino. Szanowna Pani Ewo. Kapituła Medalu 100-lecia Niepodległości Polski przyznała Dawidowi pośmiertnie to skromne odznaczenie. Obok słów głębokiego współczucia, proszę o jego przyjęcie.” Hołd jego pamięci.