czerwiec
4 czerwca 2023 r.
4 czerwca 2023 r. Środowiska katolickie zorganizowały w niedzielę Tczewski Marsz Życia. To już druga jego edycja. W ten sposób zamanifestowano troskę o życie.Po koronce w kościele, wierni przemaszerowali ulicami Tczewa do Kościoła Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, w którym odbył się koncert uwielbienia. Życie jest największą wartością, jaką Bóg nam daje. A więc otwórzmy nasze serca. Dawanie świadectwa o życiu jest wielką manifestacją wiary. Wierzymy w Boga, który jest życiem. Bóg potrzebuje nas, aby chronić życie — usłyszeli wierni w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Marsze dla Życia i Rodziny organizowane są w celu publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci.
11 czerwca 2023 r.
11 czerwca 2023. Po raz 15. w Tczewie w niedzielę, 11 czerwca zagościł „Ogród Nadziei”. To akcja charytatywna na rzecz hospicjum. Wydarzenie po raz czwarty odbywać się będzie w mini parku przy oddziale hospicyjnym przy ul. Paderewskiego. Była to też okazja, aby nauczyć się, jak badać piersi, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Nie zabrakło wielu występów artystycznych.
Każda osoba, która tu pracuje, tworzy zespół interdyscyplinarny, to jest pewnego rodzaju łańcuszek — ogniwa tworzące bardzo istotną dla dobrej opieki nad chorymi hospicyjnymi atmosferę, wsparcie, ulgę w cierpieniu – zaznacza Teresa Sychmeler. Nasze fizjoterapeutki, lekarz, wspólnie tworzymy zgraną, empatyczną ekipę. Istotne też jest stworzenie empatii dla zarówno chorych, jak i też wśród całej społeczności. Do czego walnie przyczynia się od początku pan Stefan Kukowski. Tak też było i w tym roku tworząc charytatywnie wizerunek naszej akcji. Przeorat Pomorski zaś dostarczył ponad setkę różnorodnych fantów na loterię. Wolontariusze rozesłani po całym mieście i na terenie hospicjum, loterie, itd. zebrali łącznie ponad 52.00 zł.
Po mszy św. koncelebrowanej przez ks. proboszcza Adama Gadomskiego i kapelana szpitali tczewskich ks. Wojciecha Glińskiego wręczyli pani Teresie Sychmeler medal „Pro Ecclesia” za wieloletni wkład w kultywowanie polskości, wkład w rozwój Kościoła Powszechnego, wiele inicjatyw, szczególnie na rzecz osób starszych w ramach „Ogrodu Nadziei” i wytrwałość w ich realizację.
11 czerwca 2023 r.
11 czerwca 2023. Chór Męski „ECHO” obchodzi swoją 100-lecie. Powstał w 1923 roku w środowisku tczewskiego mieszczaństwa jako wyraz wewnętrznej potrzeby Polaków, którzy po 150 latach niewoli mogli swobodnie kultywować rodzimą kulturę i tradycje polskiego śpiewania. Przez całe pokolenia przyczyniał się do promocji polskiej kultury i tradycji Tczewa i Kociewia. Ogółem w swojej historii Chór koncertował ponad 1300 razy. Wszystko jest na dobrej drodze, by zwieńczył swoje 100-lecie także koncertem w Pałacu Prezydenckim! 22 stycznia zaśpiewano w katedrze pelplińskiej, w czasie mszy św. koncelebrowanej przez biskupa Arkadiusza Okroja, koncert kolęd otworzył cykl występów jubileuszowych. Z okazji urodzin Tczewa 30 stycznia chór dał uroczysty koncert z okazji Dnia Tczewa. 4 czerwca miała miejsce Msza Jubileuszowa w tczewskiej Farze w intencji chórzystów, ich rodzin i zmarłych członków. Chór wielokrotnie koncertował poza granicami kraju, m.in. w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii, Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, trzykrotnie na Węgrzech i Litwie, czterokrotnie w Niemczech. Był pomysłodawcą i organizatorem Tczewskich Festiwali Pieśni Chóralnej. 11 czerwca był koncert galowy. Podczas gali finałowej, na Festiwalu Serc w Parafii Chrystusa Króla w Wejherowie Chór Męski „Echo” otrzymał medal Polonia Semper Fidelis za 100-letnią działalność na niwie kultury polskiej. Za artystyczne, społeczne, patriotyczne szerzenie polskości, obronę i szerzenie dobrego imienia Polski w kraju za granica. Medal wręczał Stefan Kukowski — przewodniczącego Kapituły Medalu.
Koncertowali: Chór Męski „Echo”, Chór Męski „Harmonia” z Wejherowa, tenorzy: Łukasz Wroński, Sylwester Targosz Szalonek, Przemysław Radziszewski. było mnóstwo wyróżnień i nagród, w tym wojewody pomorskiego. Najwyższym wyróżnieniem był medal honorowy „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanym przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające się działania, tworzeniu, upowszechnianiu kultury w kraju i za granicą. Niemożność osobistego udziału patronów honorowych J.E. Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny i ministra Kultury i Sztuki Jarosława Sellina, trzeci patron honorowy Stefan Kukowski wręczył Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” na ręce prezesa Chóru Andrzeja Merchla i dyrygenta Leszka Gołąba. Piękne życzenia i błogosławieństwo od Biskupa Pelplińskiego odczytał Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Św. Stanisława. Dodał, iż rozpoczęcie Jubileuszu 100. lecia Chóru rozpoczęło się w styczniu w katedrze w Pelplinie Mszą Świętą koncelebrowaną przez bpa Arkadiusza Okroja, który również przekazał list gratulacyjny i błogosławieństwo biskupie. Pod koniec uroczystości podkreślono, iż największy wkład społeczny, pracy i talentu włożył Stefan Kukowski przygotowując od miesięcy współorganizację Jubileuszu i wszystkie projekty graficzne (około 50 projektów). Po koncercie, podczas rautu, był czas przyjmowanie dalszych życzeń na serdeczne rozmowy, często po latach. Życzeń dalszych lat tak owocnych i na tak wysokim poziomie nie było końca.
20 czerwca 2023 r.
20 czerwca 2023. Pobyt w Pelplinie w celu omówienia współpracy między Konfederacją Orderu a Muzeum Diecezjalnym był okazją do spotkania z bardzo aktywnym i hojnym kawalerem w Przeoracie Pomorskim — Leszkiem Melerem. Doceniając kilkunastoletnią pracę Wielki Mistrz Konfederacji wręczył przyznany Certyfikat Dobra oraz statuetkę z relikwiami Ojca Pio. Relikwiarz stanął na pierwszym miejscu wśród wielu innych nagród i podziękowań. Nasz kawaler znany jest jako darczyńca nie tylko w naszym Przeoracie. Podziękowaliśmy też Pani Danucie, za wspieranie w dobroczynności swego męża. Podłożem jest w tej rodzinie katolicka dobroczynność i zarazem wielka skromność. Szczęść Wam Boże.
22 czerwca 2023 r.
22 czerwca 2023. Spektakl został zaprojektowany w ramach wdzięczności za czas wspólnoty polsko-ukraińskiej. Polska katolicko-narodowa gościnność została dostrzeżona prze dziesiątki młodzieży — wychowanków Ośrodka Szkolenia i Wychowania i uczniów z Ukrainy ze szkoły TRISTAN. Nasz postulant z Przeoratu Pomorskiego Janusz Więcek wielce przyczynił się do sprawnej organizacji tego przedsięwzięcia (elementy scenografii, rozdawanie słodkiego poczęstunku). Ponad 200 eklerków przekazał (po raz kolejny) pan Jacek Zywert — cukiernia Sambor. Całą wizualizację zaprojektował, wykonał i przekazał Stefan Kukowski. Janusz Więcek odbierając podziękowanie wspomniał o wielkiej aktywności ośrodków szkolno-wychowawczych opiekujących się od miesięcy młodzieżą z Ukrainy, która już nie raz uczestniczyła w akcjach charytatywnych i patriotycznych we współpracy z Przeoratem Pomorskim. Piękne i barwne widowisko wykonali aktorzy zawodowi i amatorzy z Ukrainy i Polski. W przygotowaniu brali udział: Ukraińsko-Polski Klub kobiet ” In tempo nova” — szlak do integracji polsko-ukraińskiej” zakończone „Переплелися наші долі”-„Splecone są nasze losy” i napisała ten spektakl „Najlepsza rola” pani prof. Maria Montegu, której to Kapituła Medalu „Polonia Semper Fidelis” przyznała medal za wieloletnią współpracę ukraińsko — polską oraz za kultywowanie polskości na Ukrainie poprzez działania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Medal wręczał prof. Stanisław Hendryk — Wielki Kanclerz Konfederacji Orderu Świętego Stanisława w towarzystwie Stefana Kukowskiego — Wielkiego Mistrza Konfederacji. Jest to kolejny dowód współpracy i wspierania uchodźców w Polsce.