8 kwietnia 2018 r.
Nad jeziorem Damaszka w Turzu odbył się V Bieg Morsa zorganizowany przez Tczewski Klub Morsów „Przerębel”. Impreza miała charakter charytatywny, bowiem zbierano środki pieniężne na Hospicjum Pomorze Dzieciom, a konkretnie na leczenie Pauliny Citkowskiej podopiecznej hospicjum. Przeorat Pomorski Orderu Św. Stanisława również włączył się w organizację tej imprezy przekazując różnorakie fanty na bazarek oraz ciasta dla biegaczy. Organizacją pomocy zajął się Kawaler Orderu Jarosław Bartoszewski, który także uczestniczył w biegu na 5 km i jako mors wziął udział w kąpieli, a ciasta dla uczestników ufundował Kawaler Leszek Meller. Podczas całej imprezy zebrano 12 tys. złotych! Sponsorzy i wolontariusze otrzymali symboliczne kubki z imprezy w podziękowaniu za dobre serce.
11 kwietnia 2018 r.
W Tczewie odbyły się uroczystości upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńskiej. W tym roku tczewianie mogli uczestniczyć w dwóch ceremoniach — pierwsza odbyła się przy Panteonie Katyńskim, a druga pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu .13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 75 lat temu, w 1943 roku Niemcy opublikowali informację o odkryciu na terenie ZSRR masowych grobów ze szczątkami ofiar mordów, których dopuścili się sowieci. Z rąk żołnierzy Armii Czerwonej zginęło wtedy blisko 22 tysiące Polaków — w tym żołnierze, policjanci, nauczyciele czy naukowcy. Wśród ofiar byli także tczewianie oraz osoby związane z naszym miastem. To właśnie ku ich pamięci wzniesiono Tczewski Panteon Katyński. Jest tam także aleja dębów, a przy drzewach umieszczono tablice z imionami ofiar, które pochodziły z naszego regionu. Uroczystości prowadził nauczyciel historii, głos zabrał również ksiądz Jacek Spychalski, a młodzież z II LO przygotowała okolicznościowe wystąpienia — recytatorskie i wokalne i wystawę o zbrodniach katyńskich. W drugiej uroczystości przy Pomniku Ofiar Stalinizmu udział brali m. in. Jerzy Wierzbowski ze stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, ksiądz Adam Gadomski. Znicze pamięci składał Stefan Kukowski, autor obu pomników i inicjator Tczewskiego Panteonu Katyńskiego.
22 kwietnia 2018 r.
22 kwietnia 2018 r. z okazji 10. rocznicy objęcia przez abp. Sławoja Leszka Głódzia funkcji metropolity gdańskiego biskup włocławski Wiesław Mering powiedział w niedzielę w homilii podczas mszy dziękczynnej w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku — od początku twojej pasterskiej drogi zabiegasz o Polskę wolną, piękną i świętą. Zaznaczył, że pamięć historyczną trzeba „ciągle na nowo utrwalać i przekazywać kolejnym pokoleniom – całą, niezafałszowaną”. — Najwyższe uznanie, księże arcybiskupie, za rolę, jakiej w tej dziedzinie się podjąłeś – nadmienił. Podczas mszy sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski odczytał list z życzeniami od Andrzeja Dudy. Z niezmienną konsekwencją i odwagą stawał ks. Arcybiskup w obronie najważniejszych prawd i zasad ewangelicznych leżących u podstaw suwerennej – 1050-letniej tożsamości – zaznaczył w liście skierowanym do metropolity gdańskiego prezydent Polski Andrzej Duda.
Bóg, honor i Ojczyzna – tym wartościom jako metropolita gdański, a wcześniej biskup diecezjalny warszawsko-praski czy biskup polowy Wojska Polskiego, ks. abp Sławoj Leszek Głodź wiernie służy. Uroczystej procesji wejścia towarzyszyło wykonanie przez Capella Gedanensis Hymnu Koronacyjnego Handla, następnie odśpiewano hymn narodowy. Pieśniom towarzyszył akompaniament Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. W kościele była obecna kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Mszę koncelebrowało kilkudziesięciu księży, obecni byli przedstawiciele świata polityki, posłowie i senatorowie, prezydenci miast, samorządowcy, przedstawiciele wojska, służb publicznych, mediów, nauki i kultury. Obecni byli także przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich oraz społeczności muzułmańskiej. Byli też reprezentanci Orderu Świętego Stanisława. W imieniu dam i kawalerów Przeoratu Pomorskiego mówił kaw. Piotr Cymanowski wręczając kwiaty i stosowny dar. Z wielkim zaciekawieniem i wdzięcznością przyjął dostojny Jubilat Medal 100. lecia Niepodległości Polski przyznany przez kapitułę medalu, a wręczony przez Kanclerza Stefana Kukowskiego i Piotra Steca. W trakcie obiadu mieliśmy okazję spotkania i wspólnego wspominania z Ojcem Tadeuszem Rydzykiem, bp. Wiesławem Meringiem, z zaprzyjaźnionymi piłsudczykami z gen. Stanisławem Śliwą na czele.
22 kwietnia 2018 r.
W niedzielę w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbył się Jubileuszowy Koncert Wiosenny Chóru Męskiego Echo z okazji 95-lecia istnienia na scenie. W trakcie koncertu na zaproszenie chórzystów gościnnie wystąpili: Anna Fabrello — sopran, solistka Opery Bałtyckiej, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, Łukasz Wroński — tenor, artysta Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie oraz Adam Wendt — saksofony, jeden z wybitniejszych jazzmenów w kraju. Solistom akompaniował Leonard Gołąb. Chór poprowadził Dyrygent Leszek Gołąb, akompaniament — Hanna Falińska, konferansjer — Ludwik Kiedrowski. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego „ECHO” Tczew oraz Chór Męski „ECHO”. Patronat Honorowy nad obchodami Jubileuszu 95-lecia Chóru Męskiego ECHO objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł RP Ziemi Tczwskiej, Starosta Tczewski, Prezydent Miasta Tczewa, Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława, który wręczył na ręce prezesa chóru Andrzejowi Merchlowi Medal 250 lecia Orderu Świętego Stanisława za działalność społeczną i patriotyczną. Po oklaskach dla chóru dalsze życzenia i gratulacje składało wiele delegacji. Słodkim poczęstunkiem fundacji Centrum Kultury i Sztuki dla całej po brzegi wypełnionej sali zakończono uroczystości jubileuszowe.
28 kwietnia 2018 r.
28 kwietnia 2018 r. Premier RP Mateusz Morawiecki odwiedził Pelplin. Wizytę rozpoczął od zwiedzenia Muzeum Diecezjalnego i spaceru po Ogrodzie Biskupim, po czym udał się na spotkanie z mieszkańcami do Biblioteki Diecezjalnej, gdzie został przywitany gromkimi brawami. Na spotkanie został zaproszony przez burmistrza Patryka Demskiego nasz przeor Stefan Kukowski. Premier rozpoczął od stwierdzenia, iż ziemia pelplińska jest takim dla niego ” symbolem trwania w najgorszych czasach. To słynne Collegium Marianum i gazeta, która wychodziła tutaj przez lata do 1939 r., gdzie od zawsze walczyliśmy o polskość, jest swojego rodzaju zobowiązaniem. Dla mnie takie miejsca, jak Pelplin, są zobowiązaniem na przyszłość. I właśnie o tej przyszłości chciałbym z Państwem tutaj porozmawiać”. Premier Morawiecki mówił o pomocy niepełnosprawnym. Drugim podjętym tematem były drogi lokalne. Trzecim obszarem omawianym przez premiera była pomoc dzieciom w wejściu w rok szkolny. Premier wspomniał też o służbie zdrowia. Nie zabrakło także propozycji dla przedsiębiorców. Wielokrotnie żywiołowo reagująca publiczność nagradzała Premiera długimi brawami. Potem rzeczniczka prasowego rządu Joanna Kopcińska umożliwiła krótkie spotkanie kanclerzowi, który w imieniu kapituły Medalu wręczył panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu Medal „100. lecia Niepodległości”. Wręczając Medal Stefan Kukowski podał zasady jego powstania i przyznawania. Usłyszał od Premiera, iż z dumą przyjmuje takie wyróżnienie. Jako Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława przekazał też książkę o działalności orderowej.