Sejm Rzeczpospolitej Polskiej dokonał historycznego aktu dekomunizacji historii walk o wolność i niepodległość Polski z nową sowiecką okupacją, rzeczy ważnej dla najnowszych dziejów Polski. W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walczyli z bronią w ręku, jak i tym, którzy w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu, ustanowiono dzień Żołnierzy Wyklętych. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią.
Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę w kościele NMP Matki Kościoła. W darach ołtarza uczestniczył kawaler Orderu Ś.St. Andrzej Zblewski. Po mszy (z bardzo patriotyczną homilią) przeszliśmy pod Tczewski Panteon Katyński, gdzie część artystyczną przygotowali uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego. Słowo o patriotyzmie mieli nauczyciel historii i inicjator wszystkich uroczystości Stefan Kukowski, podkreślając wielką rolę młodego pokolenia w kultywowaniu pamięci o tych co poświęcili swą wolność, swe życie za Ojczyznę. Wspomnieniem i modlitwą oddaliśmy cześć bohaterom. Modlitwę prowadził ks. Krzysztof Górny. Po czym zebrani uczestnicy złożyli znicze pamięci i kwiaty. W delegacji Orderu Ś.St. byli dama Marica Wohlert, Andrzej Zblewski i Stefan Kukowski. Uroczystości uświetniła grupa rekonstrukcyjna Szwadronu Kawalerii im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich i sztandary szkół średnich.
Przed biegiem głównym odbył się bieg towarzyszący dla dzieci na dystansie 196 metrów, wynik nie miał znaczenia liczył się udział — dla każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal — udział wzięło 25 uczestników. Bieg główny na dystansie 1963 metry — na cześć Józefa Franczaka pseudonim „Lalek” — żołnierza Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. O godz. 12.00 hymnem polskim z chórem Fisolki rozpoczęliśmy uroczystości. W biegu głównym 200 uczestników ruszyło na trasę. Udział wzięli miedzy innymi, członkowie stowarzyszeń, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedstawiciele 71 Batalionu Lekkiej Piechoty i wielu, wielu innych. Po biegu dla każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal. Potem na podium najlepsi uczestnicy biegu odebrali puchary z rąk starosty tczewskiego Mirosława Augustyna, pani dyrektor II LO Doroty Kościjańczuk, inicjatora i organizatora Stefana Kukowskiego i dyrektora TCS Tomasza Tobiańskiego. Dzięki Starostwu dla wszystkich zebranych był słodki poczęstunek — kawa, herbata, ciasta przygotowane przez Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Tczewie, kierowanego przez kawalera w Orderze Janusza Więcka. Wspaniałe ciasta były darem kawalera w Orderze Leszka Melera i DPS w Damaszce. Poczęstunek wsparła również Marika Wohlert. Kawaler Witold Sosnowski przygotował wręczanie specjalnych podziękowań dla organizatorów i darczyńców, które wręczali Starosta Tczewski i Wielki Mistrz Konfederacji Orderu. Wspólny śpiew pieśni patriotycznych i mini koncert chóru Fisolki pod batutą Mariusza Dworakowskiego przy dużej frekwencji i słonecznej pogodzie zakończył te patriotyczne uroczystości.