15 sierpnia 2019 r.
W święto Patrona Pelplina św. Bernarda, po raz kolejny odbyła się zbiórka pieniędzy na potrzeby misji kapucyńskich w Republice Centralnej Afryki, gdzie posługuje pelplinianin O. Tomasz Świtała. Najpierw odbyła się zbiórka używanych (ale w dobrym stanie) książek. W Dniu Patrona Miasta zainteresowani mogli wybrać tyle egzemplarzy, ile potrzebowali. Wolontariuszki służyły pomocą i dziękowały za pozostawiane wolne datki. A zebrano w tym roku ponad 1.150 zł. Akcją kierował komandor Pelplińskiej Komandorii Orderu Św. Stanisława Bogdan Wiśniewski.
Ludzie hojni i dobrego serca !
Błagania o pomoc polskim misjonarzom, oo Kapucynom, pracującym na misji w Bacaraanga w Republice Środkowej Afryki nie powinny pozostać bez naszej życzliwości, naszemu współczuciu, naszej pomocy. Tam od 12 lat służy Bogu i ludziom brat Tomasz Świtała. Republika Środkowej Afryki to w/g ONZ jeden z najuboższych krajów Afryki i świata. Kraj zróżnicowany etnicznie i językowo, niestabilny politycznie, często wstrząsany zamachami stanu gdzie ludność narażona jest na rabunki, gwałty i śmierć ze strony łupieżców z Czadu, Kamerunu i Somalii. 80 % ludności żyje w skrajnym ubóstwie. Miesięczny dochód tych ludzi to 8 dol. Analfabetyzm wśród młodych 45% — wśród dorosłych 65%. 65% dzieci w wieku 5 — 14 lat zamiast uczyć się musi pracować. Na barkach misjonarzy spoczywa nie tylko praca duszpasterska w parafii wielkości polskiej diecezji, ale także szeroko pojęta pomoc biednej ludności — od dożywiania do budowy studni, pomocy sanitarnej, punktów edukacyjnych, domów i kaplic.
Ludzie dobrego serca !
Polska jedna złotówka w tym kraju to koszt całodziennego wyżywienia dla jednego dziecka! Nasz projekt, do którego poczyniliśmy rozeznanie i przygotowania, polegałby na wybudowaniu szkoły o profilu zawodowym im.Świętego Stanisława. Tam młodzi ludzie zdobywaliby nie tylko wiedzęogólną ale i umiejętności pozwalające im i ich rodzinom radzić sobie w życiu. Byłoby to trwałe oddziaływanie na tamtejszą społeczność, a nie jednorazowy gest. Nasze przedsięwzięcie trafi bezpośrednio do beneficjentów, bez udziału organizacji i fundacji. Liczymy na serdeczny odzew — to wielka sprawa dla naszych braci chrześcijan w Afryce. Będziemy informowani na bieżąco o postępie prac. Każda wpłata bezpośrednio na konto zostanie odnotowana i każdy dostanie indywidualne podziękowanie od Ojców Kapucynów. Każda wpłata 1000 euro będzie w postaci trwałego śladu — tablicy imiennej na budynku szkoły. Koordynatorem i korespondentem będzie kawaler w Orderze Przeoratu Pomorskiego Ryszard Rogaczewski, tel. 722 225 595, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. oraz przeor O.Ś.St. Stefan Kukowski: tel. 602 406 168, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
17 sierpnia 2019 r.
Starosta starogardzki pan Kazimierz Chyła zaprosił przed ratusz miejski na Rynku w Starogardzie Gdańskim na uroczysty Apel z okazji 250 rocznicy zawiązania Konfederacji Pomorskiej w obronie wiary świętej katolickiej i wolności, przeciwko zniewalaniu Rzeczypospolitej przez Rosję. Pan Piotr Szubarczyk przypomniał wydarzenia sprzed 250 laty i rolę Józefa Wybickiego, twórcy naszego hymnu narodowego. Wspólnie zaśpiewamy pieśń konfederatów barskich „Nigdy z królami nie będziem w aliansach”, zgromadzeni mieszkańcy pomodli się za konfederatów barskich, żołnierzy pierwszego polskiego powstania narodowego. Była idealna okazja aby Przeor Pomorski Orderu Św. Stanisława Stefan Kukowski przedstawił obecna rolę Orderu i wręczył ks. Dariuszowi Nenca — proboszczowi kościoła Św. Katarzyny Medal 250 lecia Orderu za edukację historyczną, za zrozumienie głębokiej prawdy, że nie można zrozumieć historii Polski bez Chrystusa. Złożyliśmy kwiaty pod tablicami Konfederacji Pomorskiej i Lecha Kaczyńskiego wraz z dyrektorem biura wojewody p. Tomaszem Gieszczem. Cześć ich pamięci.
17 sierpnia 2019 r.
Po długim zmaganiu się ze śmiertelną chorobą zmarł nieodżałowanej świętej pamięci kawaler Orderu Świętego Stanisława B.M. Zbigniew Ciecholewski — człowiek prawy i skromny, człowiek odważny i roztropny, profesjonalista i darczyńca, człowiek sukcesu i nieskazitelnej moralności, przedsiębiorca, który potrafił dzielić się z innymi. Dzisiaj w spółce „Ciecholewski Wentylacje” pracuje 365 osób, które produkują najwyższej jakości urządzenia i systemy wentylacje. Zakład, w którym stosuje się najnowsze standardy produkcji, organizacji i zarządzania jest wizytówka polskiego przemysłu i uznaną marką nie tylko na rynku krajowym, ale także daleko poza Polską. Zbigniew Ciecholewski uhonorowany został odznaczeniami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi, a także niezliczonymi nagrodami branżowymi i regionalnymi. Jako długoletni kawaler Orderu Świętego Stanisława imponował swoją hojnością i życzliwością, nigdy nie czekając na nagrody i pochwały. Był człowiekiem Kościoła, świadomie zatroskanym o jego los. Był otwarty na drugiego człowieka — w rozmowie, w czynie, we współpracy, w udzielaniu pomocy. Czynił i rozprzestrzeniał dobro, postępując według rzymskiej maksymy: pro publico bono. Kapituła Przeoratu Pomorskiego przyznała w lipcu 2019 r. kawalerowi Zbigniewowi Ciecholewskiemu najwyższe odznaczenie — Złoty Krzyż Zasługi Orderu Świętego Stanisława. Nie zdążyliśmy Mu wręczyć, patrząc w zakłopotane oczy Zbigniewa. Wielki Kanclerz S.Kukowski wręczył odznaczenie żonie Marii, piękną laudację przedstawił ks. prałat Józef Pick. Damy i kawalerowie Pomorskiego Przeoratu Orderu Świętego Stanisława żegnają swojego zacnego druha, niezastąpionego kolegę i serdecznego przyjaciela. Niech na niebiańskich drogach idą przed Nim jego dobre i liczne uczynki. Niech spotka Go tam nagroda, godna ludzi zacnych, naznaczonych miłością do Boga i Ojczyzny.
24 – 25 sierpnia 2019 r.
Serce dla Inki, wielka z rozmachem zorganizowana uroczystość z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej w Starogardzie Gdańskim i osobistym zaangażowaniem prezesa Sebastiana Kucharczyka. Pracujący w Pile salezjanin, kapelan kibiców, od dawna włącza się w promowanie postawy patriotycznej wśród młodych. Organizator Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę, od kilku lat organizuje Dni Żołnierzy Wyklętych. Pod redakcją ks. dr. Jarosława Wąsowicza wydano książki Danuta Siedzikówna ps. „Inka”oraz „Pamięć i tożsamość”. Za nieustający trud w dążeniu do Polski „wolnej i czystej jak łza” niestrudzonemu Kapłanowi Medal 100. lecia Niepodległości wręczył kanclerz kapituły Stefan Kukowski. Po konferencji i wykladach można było zapoznać się z wielką wystawą z życia Inki i Żołnierzy Niezłomnych. W niedzielę w Starogardzie Gdańskim odbyły się uroczystości odsłonięcia w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny tablicy pamiątkowej Danuty Siedzikówny ”Inki”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej rozstrzelanej w 1946 r. przez komunistyczne władze. Wydarzenia w kościele zostały poprzedzone uroczystościami odbywającymi się w honorowej asyście wojska na placu przed starogardzkim ratuszem. W czasie uroczystości został odczytany apel pamięci zakończony salwą honorową. Wielki Kanclerz Stefan Kukowski w swym przemówieniu podkreślił, iż postawa Danuty Siedzikówna musi być szlachetnym wzorem dla współczesnej młodzieży i zaprosił wszystkich 14 września do Tulic, na ziemi sztumskiej, na uroczystości odsłonięcia pomnika Inki. W kościele pw. św. Katarzyny odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu członkowie rodziny odsłonili tablicę pamiątkową ”Inki” z wbudowanym w nią srebrnym sercem. ”Serce dla +Inki+” jest darem starogardzian upamiętniającym rocznicę wykonania na niej wyroku śmierci. Wielka i wspaniała uroczystość chwała organizatorom, władzom miasta i powiatu.
25 sierpnia 2019 r.
Podczas II zlotu Kociewiaków, czyli II Walnych Plachandrów Kociewskich we Wirtach koło Starogardu Gd. Całodniowe wydarzenie odbyło się w najstarszym w Polsce Arboretum we Wirtach, w powiecie starogardzkim, które obchodzi w tym roku 150-lecie istnienia. Do tysięcy mieszkańców regionu, który tworzą powiaty starogardzki, świecki i tczewski, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej mówił, że Walne Plachandry „to ważna inicjatywa będąca odpowiedzią na działanie Boga, który chce nas wychowywać a jednocześnie szanuje naszą wolność”. Po Mszy św. uczestnicy przeszli na plac centralny arboretum, gdzie czekał na nich cykl konkursów, zabaw, stoiska prezentujące lokalnych artystów. Na scenie, poza występami zespołów kociewskich wręczono nagrody specjalne dla osób, instytucji i firm za promocję Kociewia. To tzw. ambasadory, którym został w tym roku wielce zasłużony dla Kociewia, nasz aktywny i hojny kawaler śp. Zbigniew Ciecholewski. W ścisłym gronie organizatorów jest komandor pelpliński Bogdan Wiśniewski. Nasz Przeorat współorganizował stoisko akcji charytatywnej, zbieranie funduszy dla dzieci wymagających wsparcia, planując już wsparcie wypoczynku, czym zajęła się postulantka Katarzyna Studena wraz z mężem Jirim.