Tczewski Orszak Trzech Króli to wspólne świętowanie uroczystości Objawienia Pana Jezusa, polegające na wspólnym kolędowaniu w trakcie przemarszu ulicami Tczewa z trzema królami, dworami, wojskiem, aniołami. Orszak nawiązał do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Całe rodziny, uczniowie, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia zespoły i chóry często pod swoimi sztandarami lub szyldami wyruszali z trzech miejsc. Wśród muzyki kolędowej pobierano gadżety orszakowe, śpiewniki oraz certyfikat udziału w Orszaku. Król pieczęcią potwierdzał udział w orszaku. Wszystko staraniem Zespołu Szkół Katolickich. Na początku grupy szedł sam Król Melchior Pierwszy — ks. Szymon Chamier Ciemiński. Za nim jechali konno rycerz i dama na koniach (Alicja i Janusz Konkel), królowa Jadwiga — patronka Tczewa z dwórkami w strojach dworskich. Na początku orszaku wiernych idzie ks. dziekan Krzysztof Stoltmann, ks. Proboszcz Adam Gadomski i Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława Stefan Kukowski. Drugi orszak wyruszył z Fabryki Sztuk, głównego organizatora tego orszaku z drugim królem (Jarosławem Bartoszewskim — kawalerem w Orderze ŚS) oraz Prezydentem Miasta Mirosławem Pobłockim. Rozbawiony i rozśpiewany orszak był dzięki uczestniczącym zespołom muzycznym. Trzeci orszak wyruszył z placu przy pomniku Jana Pawła II Świętego na Suchostrzygach na czele z trzecim królem (panem Ludwikiem Kiedrowskim) oraz ze Starostą Tczewskim, Tadeuszem Dzwonkowskim. Orszak prowadził konno rycerz Eligiusz Michalak w towarzystwie dwóch dwórek, też na koniach. Wszyscy szli śpiewając kolędy wraz z chórem Passionata, grając na instrumentach przebrani i radośni. Królowie pokłonili się Dzieciątku, złożyli swe cenna dary wspólnie zaśpiewali kolędy przy stajence wspólnie z Przemysławem Radziszewskim, naszym wielce utytułowanym solistą. Słowo boże i homilię głosił ks. dziekan, życzenia składał starosta tczewski, prezydent miasta Tczew, a podziękowania wszystkim darczyńcom, zaangażowanym organizacjom i ludziom w piąty już Orszak składał Stefan Kukowski, inicjator i główny koordynator. Towarzystwo Kulturalne Brama przedstawiło scenkę z udziałem świętej rodziny, pastuszków i królów.
Każdy uczestnik Orszaku otrzymał certyfikat przejścia trasy królewskiej uzyskując pieczęcie trzech króli. Każda rodzina przebrana i godnie uczestnicząca w Orszaku uzyskała duży, imienny certyfikat z podpisami patronów. Certyfikat świadczy o przebyciu całej trasy królewskiej, jest pamiątką i stanowi wartość kolekcjonerską udziału w Orszaku Trzech Króli w Tczewie. Po pokłonie Dzieciątku i Świętej Rodzinie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani gorącą kawą, herbatą, ciastem, słodyczami, jabłkami. Każdy otrzymać darmowy śpiewnik z kolędami, by wspólnym śpiewem uczestniczyć w pokłonie Dzieciątku. Patronat nad tym wydarzeniem objął J.E. Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna, Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski, Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki oraz Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława Stefan Kukowski. Wszyscy mogli czuć się bezpiecznie mając zabezpieczenie przez policję i ochotniczą straż pożarną.
Mając na uwadze godne, rodzinne przygotowanie się do święta Epifanii, wspólne przeżywanie w rodzinnym gronie przed udziałem w uroczystościach orszakowych, organizatorzy także w tym roku ogłosili konkursy z nagrodami: na najlepszą własnoręcznie, artystycznie wykonaną koronę, na pracę plastyczną o tematyce trzech króli w dowolnej technice i formacie, oraz na godne przebranie się rodziny w dowolne, artystyczne stroje. Nagrody wynosiły nawet do 700 zł.
Do aktywnych darczyńców Przeoratu Pomorskiego należą: Grzegorz Płaza, Zbigniew Ciecholewski, Leszek Meler, Paweł Kasiarz. Do najaktywniejszych współorganizatorów kawalerowie i damy: Komandor Tczewska Anna Bubka, Jarosław Bartoszewski, Andrzej Zblewski, Witold Sosnowski, Halina Cybulska, Katarzyna Studena. Ponad trzy tysiące mieszkańców grodu Sambora zadeklarowało udział w następnym orszaku.