Konfederacja Orderu Świętego Stanisława zainicjowała uroczystości upamiętniające 75 rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”. Patronami honorowymi byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, J.E. Jacek Jezierski — Biskup Elbląski, Jan Józef Kasprzyk — Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
Jarosław Sellin — Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Karol Nawrocki — dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (obecnie prezes IPN), Stefan Kukowski — Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Świętego Stanisława. Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych w Waplewie Wlk. była koncelebrowana przez Biskupa Elbląskiego Wojciecha Skibickiego, który podkreślił „Dzisiaj oddajemy chwałę tym, którzy właśnie dla tej wartości jaką jest Ojczyzna ponieśli najwyższą cenę – ofiarowali swoje życie.” Posługiwał do mszy kawaler Orderu Ś.S. Antoni Fila. Przy wejściu do kościoła kawaler Bogdan Wiśniewski z przedstawicielem Szwadronu Kawalerii im. 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich przypinali biało-czerwone kotyliony. Po mszy członek Kapituły Medalu Stefan Kukowski wraz z kawalerem Piotrem Stecem wręczyli bp. Wojciechowi Skibickiemu i ks. proboszczowi Arkadiuszowi Borzyszkowskiemu Medale Danuty Siedzikówny INKI „Zachowałam się jak trzeba” „Za godne uznania wieloletnie działania na rzecz upamiętniania Żołnierzy Wyklętych, ich wpływ na współczesne pokolenie i postawy młodzieży, dążąc do doskonałości, aby zachować się jak trzeba.” Z okazji 80. lecia śmierci św. Maksymiliana Kolbe Przeorat Pomorski przekazał kilkadziesiąt śpiewników kościelnych, specjalnie na te uroczystości stworzonych. Ulotki z prośbą o wsparcie sióstr Pallotynek pracujące na misjach w Rwandzie wyłożyliśmy na stoliku w kościele. Wśród pocztów sztandarowych był też stale współpracujący z Orderem poczet Szwadronu Kawalerii im. 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Po mszy było uroczyste posadzenie Dębu Pamięci przez przedstawicieli Kościoła, Orderu Ś.S., IPN-u oraz Samorządu. W świetlicy była Konferencja Naukowa pod patronatem IPN poświęcona Danucie Siedzikównie i Żołnierzom Wyklętym przebywającym na Powiślu. Konferencja wzbogacona była wielką wystawą IPN.
Mobilny Punkt Szczepień przeciwko COVID-19 dla wszystkich chętnych został usytuowany w osobnym pomieszczeniu przy świetlicy.
Konferencję naukową rozpoczął prof. dr hab. Piotr Niwiński z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego w bardzo nieszablonowy sposób przypomniał postać niespełna osiemnastoletniej Inki, która „zachowała się jak trzeba” stając, jako sanitariuszka, ramię w ramię z żołnierzami AK, aby walczyć z narzuconą Polsce władzą komunistyczną.
Prof. dr hab. Mirosław Golon zaprezentował wystawę poświęconą Ince przygotowaną przez IPN w Gdańsku. Poseł Kazimierz Smoliński wręczył wielce zasłużonemu kawalerowi Orderu Świętego Stanisława Piotrowi Stecowi okolicznościową filiżankę. Po wykładzie odbyło się wręczenie nagród w ogólnopolskim Konkursie „Dziedzictwo Żołnierzy Wyklętych, ich wpływ na współczesne pokolenie i postawy młodzieży”. I Miejsce i Grand Prix Konkursu zdobył Karol Mulik – Ośrodek Szkolenia i Wychowanie OHP w Tczewie, opiekun – Wojciech Różanowski. Nagrody i dyplomy wręczali: prof. Mirosław Golon i kaw. Bogdan Wiśniewski — przewodniczący komisji konkursowej — Wielki Radca Konfederacji Orderu Ś.S. Na konkurs napłynęło około stu prac reprezentując wysoki poziom artystyczny. Członek Kapituły Medalu Stefan Kukowski w asyście jałmużnika Orderu Ś.S. Witolda Sosnowskiego wręczył Medale im. Inki osobom zasłużonym „za godne uznania wieloletnie działania na rzecz upamiętniania Żołnierzy Wyklętych, ich wpływ na współczesne pokolenie i postawy młodzieży”. Medale otrzymali: Mirosław Golon — Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku ‚ Piotr Stec — Wielki Radca Konfederacji Ordrru Ś.S., Wiesław Kaźmierski — Wójt Gminy Stary Targ, Adam Poćwiardowski — zastępca dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Gdańsku, Antoni Filii — kawaler Orderu Ś.S. i nadleśniczy Zbigniew Lubiński. W czasie serwowania serwisu kawowego była możliwość dokładnego zapoznania się z bogatą wystawą o żołnierzach Niezłomnych i Danucie Siedzikównie — Ince. Następnie wszystkie delegacje, goście, mieszkańcy udali się do Tulic pod pomnik Inki, który powstał z inicjatywy Piotra Steca według projektu Stefana Kukowskiego w kwietniu roku 2019. Przy pomniku Inki ks. Arkadiusz Borzyszkowski nawiązał do bohaterstwa Żołnierzy Niezłomnych i zainicjował modlitwy za poległych. Prof. Mirosław Golon podał wiele faktów związanych z żołnierzami podziemia na tym terenie i pragnącymi wolnej Polski. Oklaskami przywitaliśmy uczestników biegu z Sekcji Lekkoatletycznej DKS Powiśle Dzierzgoń. W imieniu dam i kawalerów kwiaty złożyli Stefan Kukowski, Witold Sosnowski, Antoni Fila, Bogdan Wiśniewski. Kawaler Zdzisław Frątczak dokumentował całość uroczystości. Kawaler Piotr Stec złożył wiązankę w imieniu wiceministra Jarosława Sellina. Po oficjalnych i dostojnych uroczystościach był patriotyczny piknik. Poczęstunek gorący dla wszystkich uczestników przygotował i fundował kawaler Antoni Fila. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy i rozdaliśmy śpiewniki patriotyczne, które pozwoliły na wspólne śpiewy. Mały koncert pieśni patriotycznych przygotował kawaler OŚS Bogusław Tadrowski. Rozdaliśmy też ulotki z prośbą o wsparcie Sióstr Pallotynek pracujących na misjach w Rwandzie. Była też możliwość udziału w strzelaniu przygotowanym przez Grupę Rekonstrukcyjną „Szwadron Powiśle”. Licznie stawili się uczestnicy Motocyklowego Rajdu Pamięci Zdzisława Badochy „Żelaznego”. Przyjechali też indywidualnie motocykliści.
Po śpiewach i konsumpcji był czas na integrowanie się i podziękowania tym, którzy przyczynili się do tej wielkiej uroczystości. Dokumentowała filmem Agencja Pijar z sercem. Nasze uroczystości były nagrywane przez TVP 3. Szczęść Boże. Cześć i chwała Bohaterom.
Polecamy linki:
https://gdansk.tvp.pl/55471887/w-waplewie-wielkim–oddano-hold-zolnierzom–wykletym
https://fb.watch/7AMLzUYqAq