sier­pień

1 sierp­nia 2024 r.

W Tczewie odbyły się uroczys­tości w związku z 80. rocznicą wybuchu Pow­sta­nia Warsza­wskiego. Złożono kwiaty pod obeliskiem pamięci bitew II wojny świa­towej oraz zapalono znicze pod pom­nikiem ku czci harcerzy poległych w lat­ach 19391945. Obchody zakońc­zono na cmen­tarzu, na którym zapalono znicze na grobach pow­stańców — mieszkańców Tczewa. Wśród zgro­mad­zonych odd­a­ją­cych hołd bohaterom byli z Prze­o­ratu Pomorskiego: Kaz­imierz Smoliński (poseł na Sejm RP), Ste­fan Kukowski (autor przed którym były uroczys­tości), Anna Bubka, Witold Sos­nowski, Andrzej Zblewski. Omówiono z Młodzieżą Wszech­pol­ską dal­sze wspólne dzi­ała­nia patri­o­ty­czne: w Kol­niku 15 sierp­nia i 17 wrześ­nia w Tczewie.

5 sierp­nia 2024 r.

W Krakowie w hotelu Secesja najpierw robocze zebranie Kon­fed­er­acji Orderu Św. Stanisława B.M. na którym omówiliśmy najważniejsze bieżące i plany na przyszłość naszej Kon­fed­er­acji. Po połud­niu wyjątkowe wydarze­nie — msza kon­cele­browana pod prze­wod­nictwem Ojca Gen­er­ała Arnolda Chrap­kowskiego z okazji z 100. rocznicy święceń kapłańs­kich bł. Pry­masa Tysią­cle­cia Ste­fana Wyszyńskiego. Na zakończe­nie odbyło się odsłonię­cie tabl­icy pamiątkowej dedykowanej Wielkiemu Paster­zowi i Patri­o­cie. Wiz­ual­iza­cję (pro­jekty plakatów, zaproszeń, plansz…) wykony­wał Ste­fan Kukowski. Uwieńcze­niem tych uroczys­tości był wyjątkowy kon­cert ( a może bardziej przed­staw­ie­nie) pt. „Pry­mas Niezłomny” wykony­wany przez znanych pol­s­kich artys­tów sceny na Ołtarzu Trzech Tysią­cleci na Skałce. Po kon­cer­cie zostal­iśmy zaproszeni na wspólną agapę do klasz­toru paulinów. Wśród kawalerów byli: Jarosław Bar­toszewski, dama Marika Wohlert oraz Mis­trz Kon­fed­er­acji Ste­fan Kukowski z Pomorza, dr inż. Andrzej Dem­biński (Dzi­ałacz Niepodległoś­ciowy) z Francji, Wiesław Żół­towski (przeor Orderu Stanu Illio­nis z Chicago), Emil Watroba, Mieczysław Kucharski… tworząc w płaszczach orderowych widoczną grupę. Dzięku­jemy O. dr. Mar­ius­zowi Tabul­skiemu OSPPE za doce­nie­nie naszych orderowych dzi­ałań i za zaprosze­nie w poniedzi­ałek rano na dłuższe spotkanie na którym kan­clerz Prze­o­ratu Pomorskiego i inic­ja­tor planów na rok przyszły Ste­fan Kukowski omówili współpracę z krakowskim zakonem Paulinów. Szczegól­nie wspólne dzi­ała­nia w Roku Świę­tym — 1000 lecie Koronacji Bolesława Chro­brego — orga­ni­za­cja kon­fer­encji naukowej i wydanie książki. Z ramienia Kon­fed­er­acji ten zakres jest w gestii Prze­ora Krakowskiego Pawła Dunikowskiego. Dzięku­jemy wszys­tkim Kawalerom za uświet­nie­nie tej uroczys­tości i deklarację współpracy.

15 sierp­nia 2024 r.

Od lat wielu Prze­o­rat Pomorski Inicjuje uroczys­tości w dniu Wniebowz­ię­cia Matki Boskiej w Koś­ciele w Miłobądzu uroczystą Msza Święta za Ojczyznę, którą cele­bruje ks pro­boszcz Alek­sander Ces­ling. Po mszy takoż w dniu Wojska Pol­skiego (Cud Nad Wisłą — pogrom armii sowieck­iej) przy pom­niku Michała Różanowskiego, który zginął 16 sierp­nia w prowokacji

na granicy Pol­ski i Wol­nego Miasta Gdańska. Prowadze­nie powierzyliśmy wielce doświad­c­zonemu kawalerowi w Orderze red. Piotrowi Szubar­czykowi. Reak­tywacją pom­nika z roku 1964 zajął się Ste­fan Kukowski we współpracy ze Starost­wem Powia­towym przy którym obec­nie odby­wają się uroczys­tości patri­o­ty­czne. Rozpoczęły się hym­nem państ­wowym. Potem była Mod­l­itwa za poległych. W cza­sie całego spotka­nia z roz­danych śpiewników patri­o­ty­cznych (fun­dacji Prze­o­ratu Pomorskiego) wspól­nie z chórem Fisolki pod batutą p. Mar­iusza Dworakowskiego odśpiewal­iśmy wspól­nie pieśni: Wojenka, wojenko, Marsz Pier­wszej bry­gady, Piechota, Rota. Erudy­cyjne prowadze­nie kaw. P.Szubarczyka: o trag­icznych losach lud­ności początków wojny. O zabranie głosu prosze­nie byli nasi hon­orowi goś­cie: pani b. min­is­ter spraw zagranicznych Anna Fotyga oraz poseł na Sejm RP Kacper Płażyński. Przemówiła również Z-​ca Wójta Gminy Tczew P. Katarzyna Beringer-​Kusio oraz przed­staw­iciel Młodzieży Wszech­pol­skiej Okręgu Gdańskiego, akcen­tu­jąc konieczność współczes­nego patri­o­ty­cznego wychowa­nia młodzieży. Po wys­tąpi­eni­ach pod pom­nikiem złożono kwiaty i znicze pamięci Michałowi Różanowskimu i obroń­com granic. Kwiaty składali, m.in. reprezen­tanci Szwadronu Kawa­lerii im.Pułku 4 Ułanów Zaniemeńs­kich z p. Adamem Zającem na czele (jak co roku uświet­ni­a­jąc to wydarze­nie), reprezen­tanci Sto­warzyszenia Tczews­kich Saperów, Kacper Płażyński — poseł na Sejm RP, pani min. Anna Fotyga, przed­staw­iciele Urzędu Gminy w Tczewie, sołectwa Miłobądz, Przed­staw­iciele Młodzieży Wszech­pol­skiej, reprezen­tanci Orderu Św. Stanisława (Marika Wohlert i Andrzej Zblewski), mieszkańcy Tczewa (Rodziny Micha­laków z Nikode­mem — pos­tu­lantem Orderu, rodz­ina Małec­kich…), w tym zawsze akty­wna p. Agata Kreft. Ste­fan Kukowski — Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acji Orderu Św. Stanisława (pomysło­dawca tego mon­u­mentu orga­ni­za­tor uroczys­tości wręczył spec­jalne podz­iękowa­nia współor­ga­ni­za­torom: Gminie Tczew, Szwadronowi Kawa­lerii, chórowi Fisolki, Młodzieży Wszech­pol­skiej. Nade wszys­tko wszys­tkim rodzi­nom, zgro­mad­zonym, dla których pol­skość to nor­mal­ność, to honor, to obow­iązek. Na koniec Urząd Gminy w Tczewie zaprosił wszys­t­kich na poczęs­tunek kawą, cias­tami i zim­nymi napo­jami. Podz­iękowal­iśmy Kole Gospodyń w Miłobądzu i pani naczel­nik Alek­san­drze Jahn z Gminy Tczew za staran­nie z sercem przy­go­towaną agapę. Był czas na planowa­niu dal­szych dzi­ałań — zbliża się Rok Święty i 1000 lecie koronacji Bolesława Chrobrego.

24 sierp­nia 2024 r.

Do 700-​lecia Świętego Gaju kawalerowie Orderu przy­go­towywali się od kilku miesięcy. Były wspani­ałe uroczys­tości z udzi­ałem i współor­ga­ni­za­cją Kon­fed­er­acji Orderu Św. Stanisława BM, które rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. kon­cele­browaną przez ks. pro­boszcza Pio­tra Łat­acza. Po mszy św. Wielki Mis­trz wraz z Wielkim Radcą dokon­ali wręczenia Medali Pro Eccle­sia Ks. Piotrowi Łat­ac­zowi, Maciejowi Romanowskiemu — staroś­cie elbląskiemu, Zbig­niewowi Lichuszewskiemu — wój­towi Gminy Rych­liki. Medale Polo­nia Sem­per Fidelis Kapituła przyz­nała posłom na Sejm RP Artur­owi Cho­jeck­iemu i Andrze­jowi Śli­wce. Spec­jalne podz­iękowa­nia otrzy­mał z rąk kus­tosza Sank­tu­ar­ium Piotr Stec za wielo­let­nią dzi­ałal­ność na rzecz Świętego Gaju. Darem Orderu jest pom­nik „700. lecia”, który pow­stał z inic­jatywy ks. Pio­tra Łat­acza — Kus­tosza Sank­tu­ar­ium Świętego Gaju i Pio­tra Steca — Prze­ora Pomorskiego. Pro­jekt pom­nika oraz wiz­ual­iza­cja uroczys­tości jak zawsze społecznie, Ste­fana Kukowskiego. Uroczys­tego odsłonię­cia dokon­ali: Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acji Ste­fan Kukowski, Starosta elbląski Maciej Romanowski, wójt gminy Rych­liki Zbig­niew Lichuszewski oraz przed­staw­iciel mieszkańców Świętego Gaju Ryszard Szczepankiewicz. Uroczys­tości były także okazją do wręczenia odz­naczeń i wyróżnień dla osób wspier­a­ją­cych Święty Gaj. Wręczyliśmy Medale Świętego Woj­ciecha pani Jolan­cie Szew­czun — Bur­mistr­zowi Miasta i Gminy Dzierz­goń i panu Mar­ci­nowi Kaz­imier­czukowi. Cer­ty­fikaty Dobra otrzy­mały cztery osoby oraz Bractwo Ryc­erstwa Pol­skiego Miasta Braniewa, które uświet­niło całą uroczys­tość. W uroczys­toś­ci­ach uczest­niczyli: Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acji Ste­fan Kukowski (wraz z żoną Urszulą), Piotr Stec — Wielki Radca Kon­fed­er­acji, Kawalerowie: Antoni Fila, Zdzisław Frątczak, Bogusław Tadrowski, Andrzej Zblewski i dama Mar­ica Wohlert. potem już obiad w cza­sie którego można było poroz­maw­iać już o przyszłorocznych uroczys­toś­ci­ach 1000 lecie chrztu Bolesława Chro­brego, które już przy­go­towuje Kon­fed­er­acja Orderu w Roku Świę­tym 2025. A po tym już gminne święto plonów.

26 sierp­nia 2024 r.

Nowym pro­boszczem parafii został ks. dr Łukasz Kątny – były wikar­iusz, przez 8 lat pełnił posługę pro­boszcza w parafii św. Woj­ciecha w Bobowie. Dodatkowe funkcje: porucznik – kapelan Szwadronu 2 Pułku Szwoleżerów Rokit­ni­ańs­kich, kawaler Zakonu Ryc­er­skiego Świętego Grobu Bożego w Jero­zolimie, dyrek­tor Studium Organ­is­towskiego Diecezji Pelplińskiej, prze­wod­niczący Diecez­jal­nej Komisji Muzyki Koś­ciel­nej, wykład­owca muzyki koś­ciel­nej, his­torii muzyki religi­jnej, emisji głosu w WSD w Pelplinie, członek zwycza­jny Sto­warzyszenia Pol­s­kich Muzyków Koś­ciel­nych, Członek zwycza­jny Towarzystwa Naukowego św. Fran­ciszka Salezego. Doda­jmy — od lat wielu współpracu­jący z Prze­o­ratem Pomorskim Orderu Św. Stanisława, zarówno będąc w Tczewie, ale też jako pro­boszcz w Bobowie. Stąd zaprosze­nie del­e­gacji Orderu ze Ste­fanem Kukowskim (wraz z żoną) na czele, który był wraz z Mariką Wohlert, Jarosławem Bar­toszewskim i Andrze­jem Zblewskim proszeni jako goś­cie hon­orowi. W cza­sie agapy była możli­wość rozmów z księżmi i dos­to­jnymi gośćmi o orga­ni­zowanie 1000. lecia koronacji Bolesława Chro­brego w przyszłorocznym Roku Świę­tym 2025. Pow­i­tanie wygłosił Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acji, jak i kapelan Prze­o­ratu Pomorskiego ks. prał. Piotr Wysga, wielo­letni pro­boszcz tej his­to­rycznej parafii Pod­wyższenia Krzyża Świętego.