czer­wiec

1 czer­wca 2024 r.

Fes­tyn Samorządowo-​Komunalny za nami. Piękna pogoda tłumy mieszkańców, mnóstwo atrakcji przy­go­towanych przez Urząd Miejski, miejskie jed­nos­tki i spółki komu­nalne. Dziękuję wszys­tkim, którzy z nami zde­cy­dowali się spędzić Dzień Dziecka na Bul­warze Nad­wiślańskim i tym, którzy wszys­tkie te atrakcje przy­go­towali i pomogli w orga­ni­za­cji. Dmuchańce, wys­tępy dziecię­cych i młodzieżowych zespołów, wręcze­nie nagród w konkur­sie „Tczew słońcem mal­owany (od kilku­nastu lat prze­wod­niczy jury Ste­fan Kukowski). Jak zawsze pod­czas tego fes­tynu dama w Orderze Prze­o­ratu Pomorskiego Katarzyna Stu­dena zor­ga­ni­zowała loterię otrzy­mu­jąc fanty (książki, setki dłu­gopisów i szk­lanic do losowa­nia. Zyski są przez­naczane na kolonie let­nie dzieci ze Sto­warzyszenia Miłosierdzia.

6 czer­wca 2024 r.

W 25. rocznica wiz­yty Ojca Św. Jana Pawła II w Pelplinie to okazja to reflek­sji. Wśród zapros­zonych gości był Ste­fan Kukowski, który w owym cza­sie przy­go­tował społecznie całą wiz­ual­iza­cję wiz­yty: logo wiz­yty pelplińskiej, deko­rację 3. kilo­metrowej trasy (setki metrów trans­par­en­tów z cytatami z pisma świętego i setki flag). Oprócz tego opra­cow­anie wiz­ual­iza­cji całego wielkiego Cen­trum Pra­sowego dla kilkuset dzi­en­nikarzy z całej Pol­ski, a naj­ciekawsze to przy­go­towanie wnętrza pałacu biskupiego i sali jadal­nej w której obiad jadł Papież i kar­dy­nałowie (kwiaty, obrusy, sztućce, spec­jalne ser­wetki, ser­wisy). Wykonał też pro­jekty kolorystyki 60 elewacji budynków miasta i elewacji kat­edry. Osob­nym zadaniem było zapro­jek­towanie i potem real­iza­cja trzech wiel­kich przestrzen­nych „witaczy” na rogatkach miasta. Po zakończe­niu wiz­yty zadanie następne: współor­ga­ni­za­cja kilku­nastu spotkań na tere­nie diecezji z ludźmi i orga­ni­za­c­jami, którzy przy­czynili się do wiz­yty papieskiej. Tak więc wiz­yta papieża w Pelplinie wryła się w pamięć miasta i zapros­zonego goś­cia na rocznicę, który całkowicie chary­taty­wnie wykonał to zbożne dzieło.

27 czer­wca 2024 r.

Uroczys­tości w goty­ckim koś­ciele pw. św. Michała Archan­ioła w Pos­tolinie. Woj­ciech Skibicki elbląski biskup pomoc­niczy udzielił bierz­mowa­nia kilkudziesię­ciu młodym ludziom. Msza św. kon­cele­browana poświę­cona była jubileuszowi 45. lecia posługi kapłańskiej pro­boszc­zowi prał. kan. Stanisła­wowi Gadzinie. Gośćmi hon­orowymi byli Piotr Stec — Przeor Pomorski oraz Ste­fan Kukowski — Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acji Orderu Św. Stanisława. Obaj w imie­niu Kapituły wręczyli medal ”Polo­nia Sem­per Fidelis” z okazji 45 Rocznicy Święceń Kapłańs­kich za wierną służbę Bogu i Ojczyźnie oraz ofi­arną posługę kapłańską…” Potem wielu posłów, sen­a­torów, samorzą­dow­ców składało życzenia i grat­u­lacje. W krótkim wys­tąpi­e­niu S.Kukowski zwró­cił się do młodzieży z apelem o obronę Krzyża i god­ności Ojczyzny. Po uroczys­toś­ci­ach w koś­ciele dla setek parafian był wielki tort, zaś grupa zapros­zonych gości udała się na kolację. Niespodzianką był kon­cert na trąbkę w wyko­na­niu Ojca Redemp­to­rysty. Był czas na omówie­nie działań.

7 czer­wca 2024 r.

Od mszy świętej w Koś­ciele pw. Pod­wyższenia Krzyża Świętego w Tczewie świę­towanie swo­jego jubileuszu rozpoczął Zespół Szkół Katolic­kich im. Świętej Jad­wigi Królowej. Mszy św. prze­wod­niczył i homilię wygłosił bp diecez­jalny Ryszard Kasyna. W słowie skierowanym do wiernych hier­ar­cha zwró­cił uwagę, by — wzorem swo­jej patronki św. Jad­wigi — byli pełni wiary, zwracali swoją uwagę na krzy­wdę bliźniego i chcieli poz­nawać Boga i świat. Następ­nie, miała miejsce w Tczewskim Cen­trum Kul­tury część ofic­jalna — z hym­nami: państ­wowym i szkoły, wys­tąpi­eni­ami gospo­darzy oraz zapros­zonych gości. W pro­gramie znalazła się też część artysty­czna przy­go­towana przez szkolną młodzież. W wydarze­niu uczest­niczyli — obok młodzieży szkol­nej i pra­cown­ików placówki — duchowni, diakon stały oraz par­la­men­tarzyści i samorzą­dowcy. W śród zapros­zonych gości Ste­fan Kukowski, który dla tej szkoły od początku jej ist­nienia zapro­jek­tował m.in.: medale, kilka gran­i­towych tablic pamiątkowych (wraz z ich współ­fi­nan­sowaniem) ale nade wszys­tko pię­ciometrowy krzyż drew­ni­any, jedyny w Tczewie umieszc­zony poza terenem koś­cioła. Zaś z okazji 25. lecia wraz z ks. prał. Piotrem Wysgą (kapelanem Prze­o­rat Pomorskiego) zapro­jek­tował i fun­dował gran­i­tową tablicę umieszc­zoną na budynku szkoły.

17 czer­wca 2024 r.

Uroczys­tości w goty­ckim koś­ciele pw. św. Michała Archan­ioła w Pos­tolinie. Woj­ciech Skibicki elbląski biskup pomoc­niczy udzielił bierz­mowa­nia kilkudziesię­ciu młodym ludziom. Msza św. kon­cele­browana poświę­cona była jubileuszowi 45. lecia posługi kapłańskiej pro­boszc­zowi prał. kan. Stanisła­wowi Gadzinie. Gośćmi hon­orowymi byli Piotr Stec — Przeor Pomorski oraz Ste­fan Kukowski — Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acji Orderu Św. Stanisława. Obaj w imie­niu Kapituły wręczyli medal ”Polo­nia Sem­per Fidelis” z okazji 45 Rocznicy Święceń Kapłańs­kich za wierną służbę Bogu i Ojczyźnie oraz ofi­arną posługę kapłańską…”Potem wielu posłów, sen­a­torów, samorzą­dow­ców składało życzenia i grat­u­lacje. W krótkim wys­tąpi­e­niu S .Kukowski zwró­cił się do młodzieży z apelem o obronę Krzyża i god­ności Ojczyzny. Po uroczys­toś­ci­ach w koś­ciele dla setek parafian był wielki tort, zaś grupa zapros­zonych gości udała się na kolację. Niespodzianką był kon­cert na trąbkę w wyko­na­niu Ojca Redemp­to­rysty. Był czas na omówie­nie działań.

21 czer­wca 2024 r.

W min­iony piątek tuż przed uroczystym zakończe­niem roku szkol­nego ks Dyrek­tor Krzysztof Niem­czyk poświę­cił pamiątkową tablicę , którą z okazji Jubileuszu 25 lecia ufun­dował ks Prałat Piotr Wysga (kapelan Prze­o­ratu Pomorskiego) oraz Pan Ste­fan Kukowski (pro­jek­tant tabl­icy)- Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acji Orderu Św. Stanisława. Jest kole­jna fun­dacja obu. Inicjowali, pro­jek­towali i fun­dowali też wielki drew­ni­any 6-​metrowy krzyż i kilka innych tablic gran­i­towych dla tego Uni­w­er­syteck­iego Zespołu Katolic­kich w Tczewie. Szkoła ta od lat wielu współt­worzy wielkie wydarzenia społeczno-​religijne wraz z Prze­o­ratem Pomorskim.

21 czer­wca 2024 r.

Przeor Pomorski Piotr Stec pod­jął się fun­dacji tablic do koś­cioła w Waplewie — siedz­i­bie Rodu Sier­akows­kich. Nad pro­jek­tem tablic wielce się natrudził Ste­fan Kukowski. Wymi­ary gran­i­towych tablic 82 x 65 i 65 x 45. Tablice będą na wschod­niej ścianie tego wielce patri­o­ty­cznego Rodu z którym Prze­o­rat Pomorski od lat współpracuje i jest w kon­tak­cie z Izabelą z hra­biów Sier­akows­kich Tomaszewskiej, wnuczce współtwórcy i pier­wszego prezesa Związku Stanisława hr. Sier­akowskiego. Tablice zostały okazane w cza­sie uroczys­tości pogrze­bowych Cecylii Rey de domo Sier­akowskiej z udzi­ałem biskupa elbląskiego Jacka Jezier­skiego i wielu dos­to­jnych gości.

2224 czer­wca 2024 r.

W dni­ach 2224 czer­wca kawaler Piotr Szubar­czyk odwiedził skupisko Polaków w Essen (Niemcy). Towarzyszył mu zaprzy­jaźniony z Orderem Mar­iusz Birosz z miasta Czarne, prezes ogólnopol­skiego sto­warzyszenia Bry­gada „Inki”. W pon­ad­półmil­ionowym Essen żyje — poza Niem­cami — wiele różnych nar­o­dowości: Turcy, Polacy, Arabowie, Afgańczycy i inni. Najbardziej widoczni są Turcy, którzy są bardzo akty­wni, zwłaszcza w miejs­cowym handlu. Okazało sie jed­nak, że najwięk­sze skupisko tworzą Polacy, których jest w Essen około 15 tysięcy! Dzi­ała Pol­ska Lista Wybor­cza Polacy w Essen (Polen in Essen), reg­u­larnie odby­wają się spotka­nia Polaków w sali kat­e­chety­cznej koś­cioła św. Kle­mensa. To właśnie Polacy doprowadzili do zmi­any przed paru laty pochop­nej decyzji arcy­biskupa esseńskiego o przekaza­niu tego koś­cioła na schro­nisko dla tzw. „uchodźców”, czyli niele­gal­nych imi­grantów muzuł­mańs­kich. W sali kat­e­chety­cznej odby­wają się prelekcje dla Polaków z Essen i z innych miast, na przykład z Holandii (Nider­landów). Instaluje się tam pol­skie wys­tawy, uroczyś­cie obchodzi się pol­skie Święto Niepodległości 11 Listopada i Święto Kon­sty­tucji 3 Maja.

Kawaler Piotr Szubar­czyk wygłosił prelekcję o obec­nej sytu­acji poli­ty­cznej w Polsce i zagroże­ni­ach dla naszej suw­eren­ności. Po prelekcji kawaler Szubar­czyk odz­naczył — z upoważnienia Wielkiego Mis­trza Kon­fed­er­acji Ste­fana Kukowskiego — pana Woj­ciecha Kusego, wielo­let­niego, ofi­arnego ani­ma­tora pol­skiego życia kul­tur­al­nego w Essen, medalem Sem­per Fidelis. Medale im. „Inki” wręczył prezes Mar­iusz Birosz — pani Boże­nie Wisłock­iej i trzem innym pan­iom, szczegól­nie akty­wnym w dzi­ała­ni­ach na rzecz pol­skiej wspól­noty esseńskiej. Kawaler Piotr Szubar­czyk zachę­cał do utworzenia w Essen koman­dorii Orderu, co zebrani przyjęli z życ­zli­wym zain­tere­sowaniem. Prze­o­rat Pomorski Orderu Św. Stanisława przekazał Polakom w Essen kilka­dziesiąt książek patri­o­ty­cznych. koszulek i medali okolicznoś­ciowych z Żołnierzami Niezłom­nymi. W niedzielę 23 czer­wca uczest­nicy spotka­nia uczest­niczyli we Mszy św. w koś­ciele św. Kle­mensa a następ­nie goś­cie z Pol­ski zwiedzili esseński pałac biskupi i zapoz­nali się z his­torią arcy­biskupstwa. Liczymy na dal­szą kon­struk­ty­wna współpracę.