8 maja 2021 r.
Uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika. Reżim pandemiczny już drugi rok nie pozwolił na walne spotkanie w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie na Skałce. Dlategoż spotkaliśmy się w kościele św. Stanisława BiM w Subkowach. To tam 28 września 2010 r. ten piękny gotycki kościół został symbolicznie przekazany przez Biskupa Pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę Przeoratowi Pomorskiemu w opiekę. W tym dniu przekazaliśmy parafii oryginalny srebrny relikwiarz zaprojektowany na wzór naturalnej wielkości tiary romańskiej, z reliefem św. Stanisława i romańskimi łukami na otoku. Wykonany jest w całości z wysokiej próby srebra ze złoconymi elementami. Relikwiarz umieszczony jest na miniaturze podestu ołtarzowego. Całość projektował Stefan Kukowski, fundatorami było kilku kawalerów Przeoratu Pomorskiego. W tym roku i w tym kościółku mogło przebywać określona ilość wiernych. Order reprezentowali kawalerowie: Bogdan Cymanowski (który w imieniu zgromadzonych wiernych dziękował biskupowi Arkadiuszowi Okrojowi z koncelebrę i błogosławieństwo), Tomasz Jeschke — obaj byli szafarzami i asystowali przy ołtarzu. W gali orderowej byli Jarosław Bartoszewski (I czytanie i dary ofiarne) ora Stefan Kukowski. W procesowym wejściu, niosąc relikwie św. Stanisława, doszliśmy o ołtarza, by uczestniczyć w uroczystej, odpustowej Mszy Świętej. Wielce pouczającą homilię głosił biskup A.Okroj. W uroczystościach brało udział jeszcze pięciu księży.W ten symboliczny sposób, wymuszony sytuacją, uczciliśmy naszego patrona Świętego Stanisława BiM.
9 maja 2021 r.
9 maja parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gd. dziękowała za 40 lat posługi kapłańskiej miejscowego proboszcza ks. prałata dr. Józefa Picka. Mszy św. dziękczynnej w dniu 65. urodzin Jubilata przewodniczył biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj. Dostojny Jubilat posiada tytuł doktora teologii, moderatorem diecezjalnego Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, duszpasterzem Służby Zdrowia, Osób Chorych I Niepełnosprawnych także cenzorem ksiąg religijnych, wykładowcą w WSD w Pelplinie. J. Pick poza prowadzeniem parafii i Dekanatu Starogardzkiego jest zaangażowany w szeroko zakrojoną działalność charytatywną, W Konfederacji Orderu Świętego Stanisława pełni funkcję Wielkiego Prałata — członka Wielkiej kapituły. Na jubileuszowych uroczystościach byli reprezentanci Orderu: Stefan Kukowski — Wielki Mistrz Konfederacji i Bogdan Wiśniewski — Wielki Radca, którzy wręczyli przyznany przez Kapitułę „Medal Roku Świętego Jana Pawła II”. Od kawalerów i dam otrzymał wielki tort fundowany i wykonany przez mistrza — naszego kawalera Leszka Melera. Po mszy wysłuchaliśmy krótkiego koncertu na wysokim poziomie w wykonaniu zespołu ”Sicut avis” oraz solistki Ewy Dubielli. Potem były luźne, kameralne rozmowy, rozdaliśmy albumy z wystawy „Odblask Tajemnicy” i plakaty-zaproszenia zachęcając o udziału w konkursie plastyczno-multimedialno–literackim w Roku Kard. Stefan Wyszyńskiego.
16 – 18 maja 2021 r.
Konfederacja Orderu Świętego Stanisława została zaproszona na audiencję do biskupa gliwickiego prof. dr. hab. Jana Kopca. Dzięki pomocy pana Rajnera Smolorza w organizację spotkania (trudny czas pandemii) spotkanie odbyło się w Kurii Diecezjalnej w którym uczestniczył Wielki Kanclerz Konfederacji Stanisław Hendryk, który wraz z Wielkim Mistrzem Konfederacji Stefanem Kukowskim wręczyli Jego Ekscelencji medal „Roku Świętego Jana Pawła II”. Do medalu dodaliśmy również albumy o wystawie „Odblask Tajemnicy”, omawiając przebieg odsłon wystawy w formie wernisaży i tysięcy wejść w wersji internetowej na całym świecie. Wręczyliśmy również Ekscelencji prośbę o patronat i zaproszenie na Konferencję naukową „Wkład Kardynała Stefana Wyszyńskiego w kształtowanie postaw patriotycznych Polaków” do Sali Wykładowej Zespołu Zamkowego „Wrochem” w Tarnowskich Górach. Konferencja jest akordem wieńczącym Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego obchody zostały już rozpropagowane w całej Polsce poprzez wielki konkurs plastyczny, literacki i multimedialny skierowany do dzieci i młodzieży w kraju i za granicą. Inicjatywy nasza spotkała sie z gorącym odzewem Księdza Biskupa. W celu potwierdzenia szerokiej działalności Orderu Świętego Stanisława na przykładzie Przeoratu Pomorskiego wręczyliśmy 3-tomowe udokumentowane zapiski na 550 stronach. Ksiądz biskup z zainteresowaniem zaczął przeglądać otrzymane kroniki. Już na spotkaniu otrzymaliśmy deklarację uczestnictwa księdza Biskupa we mszy świętej w katedrze Piotra i Pawła, w inwestyturze i konferencji naukowej. Po spotkaniu w kurii pojechaliśmy do wspaniale i pietyzmem odrestaurowanych sal zamku Wrochem, gdzie oprowadził nas pan na zamku — Rajner Smolorz. W tych salach odbędzie się konferencja naukowa i raut dla dam i kawalerów. Dołączył do spotkania pan Krzysztof Witkowski (największa na świecie kolekcja monet i medali Jana Pawła II, w tym kilka projektu Stefana Kukowskiego) u którego w Muzeum będzie ogólnopolskie podsumowanie konkursu plastycznego i multimedialnego dla dzieci i młodzieży „ Życie, wiara, działalność, postawa i świadectwo Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Konfederacja Orderu jest inicjatorem różnych form działań w Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego — „Prymas Tysiąclecia — darem dla Kościoła i Ojczyzny”.Z tej okazji jest już wybity medal, który Kapituła bezie przyznawać za wybitne zasługi.
23 maja 2021 r.
Zostaliśmy zaproszeni na uroczysty koncert z okazji 90. rocznicy nadania praw miejskich miastu Pelplin. Koncert „Te Deum” w Bazylice Katedralnej w Pelplinie, wybitnego kompozytora Karola Kurpińskiego oraz arcydzieła klasyków wiedeńskich, Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta w wykonaniu: Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.
Na ręce burmistrza pana Mirosława Chyły złożyliśmy odpowiednie życzenia. w koncercie brali udział kawalerowie Ryszard Rogaczewski i Stefan Kukowski z żoną.Po koncercie omówiliśmy współpracę z Komandorią Pelplińską, szczególnie w Roku Kard . Stefana Wyszyńskiego.
23 maja 2021 r.
Błogosławieństwo abpa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego dla całej Konfederacji Orderu Świętego Stanisława.
29 maja 2021 r.
Polski Stowarzyszenie Morsko-Gospodarcze im. E. Kwiatkowskiego zaprosiło na coroczne uroczystości rocznicowe Zaślubin Polski z morzem Stefana Kukowskiego — Wielkiego Mistrza Konfederacji Orderu Świętego Stanisława wraz z małżonką. Uroczystości rozpoczęły się w Wejherowie koncelebrowaną Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele Trójcy Świętej. Konferencja odbyła się w Sali im. Św. Jana Pawła II. Redaktor Piotr Szubarczyk podał krótki rys o bohaterze tamtych czasów Witoldzie Kukowskim. To w pałacu w Kolibkach hrabia Kukowski po uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem gościł reprezentację błękitnej armii z gen. Józefem Hallerem na czele. W 1922 roku Kukowski został jednym z ośmiu udziałowców firmy „Stocznia w Gdyni –Towarzystwo z Ograniczoną Poręką. Był też konsulem honorowym Estonii, hojnym darczyńcą, m.in. darując place pod stację kolejową i pocztę. Dzięki wykupowi ziemi od Niemców przez Kukowskiego państwo polskie miało ok.500 hektarów większą powierzchnię. Był założycielem drugiego polskiego banku w Polsce z potężnym wkładem finansowym, właścicielem kilku drukarni wykupionych z rąk niemieckich, wielu posesji w Gdańsku i Sopocie,Jako groźny dla Rzeszy Polak został jako jeden z pierwszych rozstrzelany w 1939 roku, jego całą bliską i dalszą rodzinę zesłano do obozów koncentracyjnych.
Prezes Forum Okrętowego Ireneusz Karaśkiewicz zreferował Marzenia roku 1920 o Polsce morskiej i rzeczywistość roku 2021.
Statuetki „Animus et Semper Fidelis” otrzymało trzech laureatów w tym prof. Andrzej Nowak, który przestawił erudycyjne refleksje historyczne wokół 10 lutego 1920 i 1940 roku.
Po przerwie Wielki Mistrz Konfederacji OŚS przedstawił zebranym o Orderze Świętego Stanisława, o działaniach Konfederacji, o uczeniu Roku Kard Stefana Wyszyńskiego poprzez ogólnopolski konkursu dla dzieci i młodzieży plastyczno-literacko–multimeialni i Konferencję Naukową. Po czym w asyście kawalera Henryka Jarosza, przestawiając indywidualne laudacje, wręczył Medale Roku Św. Jana Pawła II ks. proboszczowi prałatowi Tadeuszowi Reszce oraz prof. Andrzejowi Nowakowi za działalność społeczną służącą rozwojowi państwa Polskiego w oparciu o naukę społeczną Kościoła i idee św. Jana Pawła II.
Prowadzący spotkanie przedstawił zebranym wiele inicjatyw naszej Konfederacji OŚS na ziemi pomorskiej wraz z ogólnopolskim konkursem dla dzieci i młodzieży przedstawiającym Żołnierzy Niezłomnych w 75 rocznicę śmierci Inki.
Medal „250 lecia Orderu Św. Stanisława” za wieloletnią działalność społeczną kultywującą wartości chrześcijańskie i patriotyczne naszego narodu otrzymał pan Piotr Szubarczyk (od wielu lat współpracujący z Przeoratem Pomorskim) oraz Polskie Stowarzyszenie Morsko-Gospodarcze za organizacje wielu uroczystości na Pomorzu. Dobrą interakcją były wspólne śpiewy pieśni patriotycznych w akompaniamencie pana Michała Olejnika. Po uroczystościach była możliwość nawiązania bilateralnych relacji z innymi organizacjami.
Przed rozpoczęciem spotkania zorganizowanego przez Forum Stoczniowe, goście zwiedzili wystawę poświęconą 81 rocznicy Marszu Katyńskiego – Katyń 1940. Wystawę przygotował Henryk Jarosz — Prezes Wejherowskiej Wspólnoty Pokoleń a zarazem Kawaler Orderu Św. Stanisława wraz z kolegami ze Wspólnoty Edwardem Formelą i Mieczysławem Selinem.Henrykowi Jarosz podziękowania za przygotowanie wystawy oraz nawiązaną współpracę z Oddziałem IPN w Gdańsku, złożyli Piotr Szubarczyk, prof. Andrzej Nowak oraz Stefan Kukowski.