AD 2022

13 kwiet­nia 2022 r.

13 kwiet­nia 2022 r.na uroczys­tości w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zapraszał mieszkańców miasta i powiatu starosta tczewski Mirosław Augustyn. Dzisiejsze obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. Kon­cele­browaną mszę odprawił ks. Jacek Spy­chal­ski — dziekan tczewski w koś­ciele NMP Matki Koś­cioła na Suchostrzy­gach. Przy Tczewskim Pan­teonie Katyńskim (jed­nym z najwięk­szych w Polsce) rozpoczęły się uroczys­tości hym­nem Pol­skim. Potem była mod­l­itwa za wszys­t­kich pol­s­kich patri­otów zamor­dowanych w lasach katyńs­kich. Licznie zebrani mieszkańcy, del­e­gacje sto­warzyszeń, orga­ni­za­cji społecznych, służb mundurowych, szkół wysłuchali frag­menty porusza­ją­cych listów ofi­cera pol­skiego wojska, zamor­dowanego przez Ros­jan w Katyniu, pisanych do jego żony. Insc­eniza­cję przy­go­towywali uczniowie II Liceum Ogól­nok­sz­tałcącego na którego tere­nie zna­j­duje się Pan­teon. Składa się z gran­i­towego epitafium i słupów sym­bol­izu­ją­cych sowieckie obozy zagłady. Zna­j­duje się na nim również aleja złożona z 20 dębów, które dedykowane są wszys­tkim ofi­arom z terenu Powiatu Tczewskiego.W bardzo emocjon­al­nym tonie Pan Jerzy Wierzbowski — przed­staw­iciel Rodz­ina Katyńska mówił: „Bo nie można zakopać pamięci w dołach. Nie można ! Teraz, w obec­nej wojen­nej sytu­acji na wschodzie nasz krzyk „nie można” musi brzmieć mocno. „Ofi­arom ludobójstwa sowieck­iego z obozów NKWD Ostaszków, Kozielsk, Staro­bielsk i innych miejsc kaźni związanych ze Zbrod­nią Katyńską”. Ten napis wyryty w kamie­niu musi być wyryty w naszych ser­cach, w naszej pamięci. Niech ten Tczewski Pan­teon Katyński, jeden z najwięk­szych w Polsce, będzie ceno­tafem, miejscem czci i pamięci. Katyń to zbrod­nia ludobójstwa, zbrod­nia wojenna, zbrod­nia prze­ci­wko ludzkości, zbrod­nia prze­ci­wko poko­jowi, zbrod­nia komu­nisty­czna. Nie o zem­stę, leczo pamięć wołają ofi­ary! Dęby Pamięci nich rosną i szu­mią mod­l­itwy „Wieczny odpoczynek…”

Dlat­ego proszę, dlat­ego wołam !: pamię­ta­j­cie o tych co za Ojczyznę wolną życie odd­ali, nie zgodzili się na kolab­o­rację z obcym nar­o­dem, nie zrezyg­nowali z pol­skości… Możemy wybaczyć tym zbrod­niar­zom, ale zapom­nieć o tych nie­ludz­kich czy­nach nam nie wolno. Szczegól­nie młodzież będąc spad­ko­biercą trady­cji chrześ­ci­jańskiej, trady­cji patri­o­tyzmu i bohaterstwa Polaków niech niesie w przyszłość naszej Ojczyzny prawdę i pamięć”.

Jerzemu Wierzbowskiemu nadano Medal „Polo­nia sem­per fidelis”. Medal wręczył Starosta Tczewski – Mirosław Augustyn oraz Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acji Orderu Świętego Stanisława — Ste­fan Kukowski. Spec­jalne podz­iękowa­nia za zaan­gażowanie w przy­go­towanie uroczys­tości otrzy­mali z ich rąk II Liceum Ogól­nok­sz­tałcące, Męski chór Echo i Ośrodek Szkole­nia i Wychowa­nia z Tczewa. Podz­iękowa­nia należą się też kawalerom z Prze­o­ratu Pomorskiego: Piotrowi Rezmerowi i Leszkowi Melerowi. Po tym licznie zebrani mieszkańcy złożyli kwiaty i znicze — odd­a­jąc hołd pomor­dowanym. W imie­niu Prze­o­ratu Pomorskiego znicz składał kawaler Andrzej Zblewski i Ste­fan Kukowski. Krótki kon­cert pieśni patri­o­ty­cznych w wyko­na­niu prawie 100. let­niego Męskiego Chóru Echo zakończył uroczys­tości. Starosta Mirosław Augustyn podz­iękował wszys­tkim zebranym, pocz­tom sztan­darowym, a szczegól­nie orga­ni­za­torowi od lat i spir­i­tus movens uroczys­tości panu Ste­fanowi Kukowskiemu. Potem wszyscy zebrani zostali zaproszeni na kawę i różno­rakie ciasta, naw­iązu­jąc nowe oso­biste kontakty.