AD 2021

29 maja 2021 r.

Pol­ski Sto­warzysze­nie Morsko-​Gospodarcze im. E. Kwiatkowskiego zaprosiło na coroczne uroczys­tości roczni­cowe Zaślu­bin Pol­ski z morzem Ste­fana Kukowskiego — Wielkiego Mis­trza Kon­fed­er­acji Orderu Świętego Stanisława wraz z małżonką. Uroczys­tości rozpoczęły się w Wejherowie kon­cele­browaną Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w koś­ciele Trójcy Świętej. Kon­fer­encja odbyła się w Sali im. Św. Jana Pawła II. Redak­tor Piotr Szubar­czyk podał krótki rys o bohaterze tam­tych cza­sów Witoldzie Kukowskim. To w pałacu w Kolibkach hra­bia Kukowski po uroczys­tości zaślu­bin Pol­ski z Bał­tykiem goś­cił reprezen­tację błęk­it­nej armii z gen. Józe­fem Hallerem na czele. W 1922 roku Kukowski został jed­nym z ośmiu udzi­ałow­ców firmy „Stocz­nia w Gdyni –Towarzystwo z Ogranic­zoną Poręką. Był też kon­sulem hon­orowym Estonii, hojnym dar­czyńcą, m.in. daru­jąc place pod stację kole­jową i pocztę. Dzięki wykupowi ziemi od Niem­ców przez Kukowskiego państwo pol­skie miało ok.500 hek­tarów więk­szą powierzch­nię. Był założy­cielem drugiego pol­skiego banku w Polsce z potężnym wkła­dem finan­sowym, właś­ci­cielem kilku drukarni wyku­pi­onych z rąk niemiec­kich, wielu pos­esji w Gdańsku i Sopocie,Jako groźny dla Rzeszy Polak został jako jeden z pier­wszych rozstrze­lany w 1939 roku, jego całą bliską i dal­szą rodz­inę zesłano do obozów koncentracyjnych.

Prezes Forum Okrę­towego Ireneusz Karaśkiewicz zrefer­ował Marzenia roku 1920 o Polsce morskiej i rzeczy­wis­tość roku 2021.

Stat­uetki „Ani­mus et Sem­per Fidelis” otrzy­mało trzech lau­re­atów w tym prof. Andrzej Nowak, który przestawił erudy­cyjne reflek­sje his­to­ryczne wokół 10 lutego 1920 i 1940 roku.

Po prz­er­wie Wielki Mis­trz Kon­fed­er­acji OŚS przed­stawił zebranym o Orderze Świętego Stanisława, o dzi­ała­ni­ach Kon­fed­er­acji, o ucze­niu Roku Kard Ste­fana Wyszyńskiego poprzez ogólnopol­ski konkursu dla dzieci i młodzieży plastyczno-​literacko–mul­ti­meialni i Kon­fer­encję Naukową. Po czym w asyś­cie kawalera Hen­ryka Jarosza, przestaw­ia­jąc indy­wid­u­alne lau­dacje, wręczył Medale Roku Św. Jana Pawła II ks. pro­boszc­zowi prała­towi Tadeuszowi Reszce oraz prof. Andrze­jowi Nowakowi za dzi­ałal­ność społeczną służącą roz­wo­jowi państwa Pol­skiego w opar­ciu o naukę społeczną Koś­cioła i idee św. Jana Pawła II.

Prowadzący spotkanie przed­stawił zebranym wiele inic­jatyw naszej Kon­fed­er­acji OŚS na ziemi pomorskiej wraz z ogólnopol­skim konkursem dla dzieci i młodzieży przed­staw­ia­ją­cym Żołnierzy Niezłom­nych w 75 rocznicę śmierci Inki.

Medal „250 lecia Orderu Św. Stanisława” za wielo­let­nią dzi­ałal­ność społeczną kul­ty­wu­jącą wartości chrześ­ci­jańskie i patri­o­ty­czne naszego nar­odu otrzy­mał pan Piotr Szubar­czyk (od wielu lat współpracu­jący z Prze­o­ratem Pomorskim) oraz Pol­skie Sto­warzysze­nie Morsko-​Gospodarcze za orga­ni­za­cje wielu uroczys­tości na Pomorzu. Dobrą inter­akcją były wspólne śpiewy pieśni patri­o­ty­cznych w akom­pa­ni­a­men­cie pana Michała Ole­jnika. Po uroczys­toś­ci­ach była możli­wość naw­iąza­nia bilat­er­al­nych relacji z innymi organizacjami.

Przed rozpoczę­ciem spotka­nia zor­ga­ni­zowanego przez Forum Stoczniowe, goś­cie zwiedzili wys­tawę poświę­coną 81 rocznicy Marszu Katyńskiego – Katyń 1940. Wys­tawę przy­go­tował Hen­ryk Jarosz — Prezes Wejherowskiej Wspól­noty Pokoleń a zarazem Kawaler Orderu Św. Stanisława wraz z kolegami ze Wspól­noty Edwar­dem Formelą i Mieczysławem Selinem.Henrykowi Jarosz podz­iękowa­nia za przy­go­towanie wys­tawy oraz naw­iązaną współpracę z Odd­zi­ałem IPN w Gdańsku, złożyli Piotr Szubar­czyk, prof. Andrzej Nowak oraz Ste­fan Kukowski.