AD 2017

4 kwiet­nia 2017 r.

4 kwiet­nia 2017. Z pomysłem utworzenia miejsca pamięci wyszedł Ste­fan Kukowski, nasz przeor. Wykonał wszys­tkie pro­jekty i wraz ze starost­wem zor­ga­ni­zował tę uroczys­tość. Oczy­wiś­cie zaan­gażowali się także w to dzieło z naszego Prze­o­ratu Pomorskiego koman­dor tczewski Anna Bubka, kawaler Piotr Cymanowski, Jarosław Bar­toszewski, Andrzej Zblewski. Wspar­cia wielkiego dostal­iśmy od kawalerów: Kaz­imierza Smolińskiego, Zbig­niewa Ciec­holewskiego, Grze­gorza Płazy oraz od Tadeusza Wło­dar­czyka, Arka­diusza Kiem­czyńskiego. Gorąco wital­iśmy kawalerów z Wejherowa Tadeusza Trock­iego i Hen­ryka Jarosza, który wręczył orga­ni­za­torom list od prezy­denta Wejherowa. Przy­byli także kawalerowie koman­dor Bog­dan Wiśniewski, Ryszard Szwoch i Tadeusz Serocki. O utworze­niu Pan­teonu Katyńskiego, czyli miejsca pamięci ofiar reżimu stal­i­nowskiego zde­cy­dował starosta Tadeusz Dzwonkowski. Na tere­nie przy II Liceum Ogól­nok­sz­tałcą­cym w Tczewie pow­stała Aleja Dębów, pamiątkowa wielka gran­i­towa tablica, słupy z dru­tami sym­bol­izu­jące sowieckie obozy. Przy każdym dębie jest tabliczka z nazwiskami wskazu­ją­cymi komu ten dąb jest dedykowany. Jest to przesłanie, która grupa społeczna winna pamię­tać o swych bohater­s­kich poprzed­nikach z obozów w Ostaszkowie, Staro­biel­sku, Koziel­sku. Aleja jest utwor­zona z 20 dębów dedykowanych 62 ofi­arom z terenu Tczewa i powiatu tczewskiego, które zginęły w Katyniu z rąk sowi­etów. Cały kom­pleks robi prze­j­mu­jące wraże­nie, pozosta­jąc długo w pamięci.

Na uroczyste poświęce­nie Pan­teonu. przy­byli reprezen­tu­jący wicepremiera Pio­tra Glińskiego wicem­i­nis­ter Jarosław Sellin, wicem­i­nis­ter gospo­darki Kaz­imierz Smoliński, sen­a­tor Antoni Szy­mański, władze lokalne, księża, przed­staw­iciele rodzin katyńs­kich oraz młodzież i mieszkańcy powiatu. O odpraw­ie­nie mszy zwró­cił się kawaler Witold Sos­nowski i przed­staw­iciel rodzin katyńs­kich Jerzy Wierzbowski. Mszę świętą odprawił i homilię wygłosił ksiądz prałat, wikar­iusz biskupi Mar­ian Szczepiński. Wiele słów poświę­cił młodzieży, pod­kreśla­jąc ich rolę w zachowa­niu pamięci o tych, którzy za to, że szli z hasłem „Bóg, honor, ojczyzna” pozbyli się i wol­ności, i życia. (…). Za odpraw­ie­nie mszy dziękowała dyrek­tor II LO Dorota Koś­ci­jańczuk wraz z del­e­gacją młodzieży. Okolicznoś­ciowe przemówienia wygłosili Hon­orowa Prezes Gdańskiej Rodziny Katyńskiej, przed­staw­icielka młodzieży i reprezen­tu­jący prof. Jarosława Szarka dyrek­tor Gdańskiego Odd­zi­ału Insty­tutu Pamięci Nar­o­dowej prof. Mirosław Golon. Na ręce Pana Pro­fe­sora Złoty Krzyż Zasługi Orderu Świętego Stanisława dla Insty­tutu Pamięci Nar­o­dowej za wielo­let­nie, efek­ty­wne dzi­ała­nia na rzecz budowy pamięci nar­o­dowej złożył Ste­fan Kukowski, Wielki Kan­clerz Orderu i kawaler Orderu Kaz­imierz Smoliński. Poświęce­nia pan­teonu dokonał ksiądz prałat Szczepiński w asyś­cie sied­miu księży, po czym w pod­niosłym nas­troju odśpiewal­iśmy hymn nar­o­dowy. Po mszy otwarto Pan­teon, uroczys­tego prze­cię­cia wstęgi dokon­ali: wicem­i­nistrowie Jarosław Selin i Kaz­imierz Smoliński, przed­staw­iciel rodzin katyńs­kich Jerzy Wierzbowski, starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski, prof. Mirosław Golon z IPN oraz Ste­fan Kukowski. Uroczys­tości zakończył krótki kon­cert zespołu „Na cały głos”, który także zapewnił muzy­czną oprawę całej uroczystości.

Odsłonię­ciu i poświęce­niu pan­teonu towarzyszyła pro­mocja książki Marcina Kłodz­ińskiego „Tczewski Pan­teon Katyński”, pra­cown­ika Miejskiej Bib­lioteki Pub­licznej. Pub­likacja ma charak­ter eduka­cyjny i skierowana jest głównie do młodzieży. Goś­cie uroczys­tości otrzymy­wali książkę z pod­pisem autora. W holu II LO obe­jrzeć można było wys­tawę „Katyń” przy­go­towaną przez Insty­tut Pamięci Nar­o­dowej. „Nie można zakopać pamięci w dołach” — to przesłanie Mem­o­rium Katyńskiego. W zamyśle pomysło­dawcy Tczewski Pan­teon Katyński ma być lekcją his­torii, szczegól­nie dla młodzieży i hoł­dem dla pomordowanych.